Pojedine banke i dalje ne odustaju od uzimanja provizije na humanitarnu pomoć

Svaki put kada se, zbog neke nesreće, uplaćuje humanitarna pomoć kao sada za Tursku i Siriju, ispostavi se da neke banke na to naplaćuju proviziju, a neke ne.
Pojedine banke i dalje ne odustaju od uzimanja provizije na humanitarnu pomoć
Foto: Pixabay
Slovenački košarkaš Klemen Prepelič odlučio je da donira sredstva Turskoj.
"Danas sam se iznenadio kada sam poslao novac za pomoć Turskoj preko humanitarne organizacije i banka mi je naplatila 50 evra provizije. Mislim da bi svi trebalo da budemo ujedinjeni u ovakvim situacijama", napisao je bek Valensije, a preneo Sportklub.
Zbog toga se treba dobro raspitati koje finansijske institucije to čine. U Narodnoj banci Srbije (NBS) kažu da banka, u skladu sa zakonom, kao pružalac platnih usluga ima pravo da korisniku platnih usluga naplati naknadu.
 
"Da li će banka to naplatiti pitanje je poslovne politike banke", navode za Politiku iz NBS. 
 
Dodaju da je u slučaju namenskog računa koji je otvorio Crveni krst, prema informacijama kojima raspolažu, on otvoren u NLB Komercijalnoj banci. Omogućeno je i doniranje jednostavnim skeniranjem NBS IPS instant plaćanja QR kodom.
 
Takođe, i kada je reč o računima koje su strane ambasade otvorile za prikupljanje pomoći nastradalima u zemljotresu u Turskoj i Siriji, za sve informacije u vezi sa naknadama koje banka naplaćuje radi realizacije ovih transakcija potrebno je da se oni koji pomoć uplaćuju obrate banci u kojoj imaju otvoren račun od koje će dobiti potrebna obaveštenja.
 
Iz NBS-a pozivaju banke da pokažu solidarnost sa građanima teško pogođenih područja i da ne naplaćuju naknade za uplate na račune otvorene u svrhe prikupljanja pomoći za ova područja.
 
Profesor na Ekonomskom fakultetu Veroljub Dugalić izjavio je za Tanjug da banke formalno-pravno imaju mogućnost da naplaćuju sve svoje usluge kao i proviziju, čak iako su uplate u humanitarne svrhe. On je rekao da zakon ne prepoznaje naplatu provizija, odnosno nenaplatu, kada je reč o humanitarnim uplatama.
 
Prema njegovim rečima, Narodna banka ima način da reši taj problem tako što će sugerisati bankama da ne naplaćuju tu vrstu usluge.
 
Pitanje provizija na uplatu humanitarne pomoći postavljalo se i ranije pa je NBS 14. novembra 2019. godine uputila svim bankama inicijativu da preispitaju mogućnost da se odreknu naknade za uplate i prenose po osnovu donacija u humanitarne svrhe upućenih kredibilnim humanitarnim organizacijama.
Više poslovnih banaka pozitivno je odgovorilo na ovu inicijativu i odlučilo da ne naplaćuje naknadu za te svrhe. Kada je reč o bezgotovinskom prenosu sredstava, naknadu za transakcije po osnovu humanitarne pomoći ne naplaćuju Inteza, NLB Komercijalna banka, AIK, Alta, Srpska banka i Mirabank, a kada su u pitanju gotovinske uplate po osnovu humanitarne pomoći, naknadu ne naplaćuju NLB Komercijalna banka, Srpska, Alta banka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • V

    26.02.2023 13:51
    Nas narod i dalje mnogo vise novca ostavlja po bifeima i kafanama nego u bankama.
  • Narod

    26.02.2023 11:29
    Banke
    To su lihvarske organizacije sa legitimnim pravom pljačkanja naroda.
  • Mm

    26.02.2023 11:01
    Mm
    Zato banke i služe u čemu je problem? Oni su zelenaši koje dobrovoljno vise od pola sveta traži i uvažava uz podršku država skoro 1000 godina! I ovo je mala provizija treba još veću do čekaju!!! Valjda će se ljudi nekada probuditi i rasturiti ovaj viševjekovni sistem pljačke coveka? Do tada samo kamata kamata…tako piše u Bibliji i Hriscanstvu….

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija