EU i SAD: Vučić i Kurti sutra da prihvate polazišta i krenu u razradu evropskog plana

EU i SAD očekuju da čelnici Beograda i Prištine sutra u Briselu prihvate evropski predlog kao načela, polazišta za celovito, pravno obavezujuće sređivanje odnosa dve strane.
EU i SAD: Vučić i Kurti sutra da prihvate polazišta i krenu u razradu evropskog plana
Foto: Beta/AP
Takođe, očekuju i da Beograd i Priština počnu da razrađuju kako ga primeniti u roku od nekoliko meseci, uz istovremeno neizostavno formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
Zvaničnici u Briselu, upućeni u dijalog Beograda i Prištine, rekli su novinarima iza zatvorenih vrata da su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti stavili do znanja da će predočiti i svoje "crvene linije" i uslove u vezi sa evropskim predlogom, poznatim i kao francusko-nemački plan.
Evropski posrednici su, međutim, podvukli da su EU i SAD čvrsto uvereni da "evropski, nemačko-francuski predlog" to ima na umu i nudi rešenja, a Vašington je predočio da će konačni sporazum značiti i bitne ustupke i "bolne kompromise za obe strane", naveli su zvaničnici.
 
Zato se neće odmah raspravljati o sadržaju predloga EU, koji je utvrđen u aneksu i nije objavljen, već o načinima i koracima da se on što pre sprovede.
 
Zvaničnici u Briselu su dodatno objasnili svoj stav da prihvatanje i sprovođenje ovog sporazuma od Beograda znači činjeničko priznavanje nezavisnosti Kosova, a ne zvanično, pošto se u "polazištima i načelima" za sporazum to i ne traži.
 
Ranije su specijalni predstavnici EU i SAD za Zapadni Balkan, Miroslav Lajčak i Gabrijel Eskobar, isticali da je rešenje za sveobuhvatni sporazum da se Srbija ne protivi ulasku Kosova u međunarodne organizacije, što je preuzeto iz sporazuma nekadašnje dve Nemačke za rešenje uzajamnih odnosa, kada Bon nije priznavao Istočnu Nemačku, ali se nije protivio njenom ulasku u UN.
 
Za SAD i članice EU koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova to je jasan cilj koji bi otvorio vrata ne samo približavanju Srbije i Kosova Uniji, već i značajnim investicijama, finansijskoj i ekonomskoj pomoći, i ugrađivanju Srbije u "zapadni tabor", u vreme kada Evropa i Amerika pomažu Ukrajini u ratu protiv Rusije i žele da istisnu ruski uticaj sa Balkana.
 
SAD i EU, koji navode da nije u pitanju ponuda "uzmi ili ostavi", veoma odlučno stavljaju do znanja i da će ona strana koja odbije evropski predlog biti suočena s teškim ekonomskim, finansijskim i političkim posledicama u odnosima sa Zapadom, uz obustavu investicija.
 
Agencija Beta je od evropskih diplomatskih izvora zatražila, ali nije dobila tumačenje kako bi Kosovo, ako Srbija potpiše evropski plan, uz činjenično prihvatanje nezavisnosti svoje otcepljene pokrajine, moglo da uđe u UN, ako dve stalne članice Saveta bezbednosti, Rusija i Kina, to spreče sa obrazloženjem da Srbija nije zvanično priznala Kosovo.
 
Zvaničnici u Briselu veruju da bi pet članica EU koje ne priznaju Kosovo (Španija, Grčka, Slovačka, Rumunija i Kipar) ipak prihvatile tu činjeničnu, nezvaničnu kosovsku nezavisnost u slučaju da Beograd potpiše sporazum, ali su pregovori o tome između tih zemalja i posrednika EU još u toku. Najviše uzdržanosti prema takvom obrtu do sada su iskazivali Španija i Kipar.
 
Vučić će sutra, kako je najavljeno, obrazložiti "crvene linije" Beograda, a to se pre svega odnosi na to da Srbija nikad neće priznati Kosovo ni pristati na njegov ulazak u UN.
 
Beograd traži da se odmah, uporedo, krene u formiranje ZSO, onako kako je to predviđeno briselskim sporazumima iz 2013. i 2015. godine, što je Kurti sad prvi put načelno prihvatio kao temu pregovora, ali zahteva da se uvaže bitne primedbe koje je na sporazum o ZSO izneo Ustavni sud Kosova, što su pominjali i Amerikanci.
 
Kurti takođe uporno ponavlja da cilj za Prištinu može biti jedino "uzajamno priznavanje i reciprocitet s Beogradom".
Zvaničnici u Briselu zato kažu da nikako ne očekuju da se sutrašnji susret brzo završi, jer bi to značilo da nema rezultata, već da "što duže traje", jer "to može značiti i da će biti uspeha".
 
Dodaju da je reč o osnovnom, prilično sveobuhvatnom sporazumu koji umnogome ima elemente "sveukupnog pravno obavezujućeg sporauzma o normalizaciji odnosa dve strane".
 
Srpski ministar odbrane Miloš Vučević navodi da Srbija "treba da traži kompromisna rešenja, da sagleda šta može da dobije, da ne ostane izolovano ostrvo i da izbegne scenario iz 1990-ih, jer je ovo momenat kada se spašava država".
 
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić ukazuje da Srbija, uz "crvene linije", mora da vodi itekako računa o svojoj ekonomskoj snazi i budućnosti.
  • Vučić izdajnik

    26.02.2023 19:04
    isteran na čistinu
    Nema alibija za Vučića posle izjave EU zvaničnika da je potpis Fra-Nem papira u stvari priznanje nezavisnoszti Kosova. I nema alibija za Vučića posle izjave Harčenka i Zaharove da će Rusija uvek vetom u UN braniti Kosovo kao teritoriju Srbije , ali je Harčenko rekao da je potpis Fra-Nem papira priznanje nezavisnosti Kosova, i da Rusija ako Vučić to potpiše prihvatiće odluku i neće staviti Veto. Vučić je ovim izjavama isteran na čistinu, jasno je da je on taj ko je veleizdajnik ako potpiše Fra-Nem papir za nezavisnost Kosova.
  • Zzx

    26.02.2023 18:36
    Komedija sa tragičnim krajem
    Vođa je u sosu kada ga vade tzv premijerka i još takozvaniji ministar vojni.
  • Farkaždin

    26.02.2023 17:52
    Amnezija
    A kako je dotični za vreme Borisa Tadića bacao otrovne strelice, da je izdaja ako sedne za isti sto sa predstavnicima Albanaca sa Kosmeta...A vidi sad...Mirotvorac, faktor stabilnosti, onaj koji najbolje zna šta je najbolje za budućnost Srbije...Gde ste sada, simpatizeri lika i dela A. Vučića? Ako ste podupirali njegove stavove za vreme vladavine demokrata i Borisa Tadića kao predsednika, što sada ćutite kada je okrenuo stav za 180 stepeni?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.