On je naveo da predsednik Srbije Aleksandar Vučić koristi EU kao bankomat.
Rojten traži od Komisije da odgovori šta će preduzeti da ohrabri Srbiju da potpiše predlog EU i da li će obustaviti isplate Srbiji u okviru Ekonomskog i investicionog plana dok njen predsednik ne potpiše i ne pokaže kredibilnu posvećenost implementaciji predloga EU.
"Vučič koristi EU kao svoj bankomat, a zatim se okrene i odbija da potpiše sporazum uz posredovanje EU sa Kosovom", napisao je Rojten na Tviteru gde je objavio i tekst svog pitanja Evropskoj komisiji na koje traži pisani odgovor.
Rojten navodi da je evropski komesar za susedstvo i proširenje Oliver Varheji 28. februara predstavio paket finanansijske podrške Srbiji od 2,2 milijarde evra, od čega su 600 miliona grantovi. Kako je dodao, to je najveći grant EU Srbiji do sada.
Na konferenciji za novinare tom prilikom, evropski komesar je nazvao Srbiju, koja postaje sve autoritarnija, "prijateljem" i rekao da je sam dan (predstavljanja paketa) "poseban" i "veoma simboličan".
"Iste večeri predsednik Srbije je na nacionalnoj televiziji rekao da ne želi da potpiše sporazum uz posredovanje EU o putu ka normalizaciji između Kosova i Srbije koji je navodno dogovoren prethodnog dana i koji je premijer Kosova bio spreman da potpiše", navodi Rojten dalje u pismu Komisiji.
Rojten pita Komisiju da li, u svetlu odbijanja predsednika Srbije da potpiše predlog EU, deli mišljenje da komesarova poseta Srbiji, njegove pohvale i davanje najvećeg do sada granta Srbiji može da ukazuje da EU podržava opstrukcionizam Srbije.
Holandski evroposlanik je, pored ostalog, član Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta (AFET) i zamenik člana delegacije EU u Parlamentarnom odboru za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
Marko
Stevo
Драган
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar