Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost: U Srbiji preostalo još 570 radioaktivnih gromobrana

Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije saopštio je da se procenjuje se da se danas na teritoriji Srbije nalazi oko 570 radioaktivnih gromobrana.
Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost: U Srbiji preostalo još 570 radioaktivnih gromobrana
Foto: Pixabay
U Srbiji je Zakonom o zaštiti od jonizujućih zračenja 2009. bilo naloženo uklanjanje radioaktivnih gromobrana, a rok za to je istekao u maju 2014. U svetu su takvi gromobrani postavljani od 1930-ih godina, a povlače se od 1980-ih i zamenjuju savremenijim, te ih je ostalo veoma malo.
Direktorat je naveo u saopštenju da je, po procenama, više od 80 odsto takvih gromobrana i danas na krovovima i parcelama privrednih i poljoprivrednih subjekata, a ostatak na stambenim i javnim zgradama.
Navode i da je utvrđeno da na prelazu Bezdan, na granici s Hrvatskom, posle nalaženja i preutimanja radioaktivnog dela gromobrana u nedelju, "ne postoji dodatna kontaminacija vozila i lokacije".
 
Dodali su da je 4. marta uveče njegova inspekcija obaveštena da su na tom prelazu carinici i granična policija detektovali povišenu radioaktivnost u putničkom automobilu. Naveli su da je "inspekcija  u nedelju 5. marta izvršila vanredni terenski inspekcijski nadzor na toj lokaciji i utvrdila da se radi o izvoru zračenja iz radioaktivnog gromobrana".
 
Inspekcija je potom angažovala Institut za nuklearne nauke u Vinči, kod Beograda, koji je, "istog dana nađeni izvor stavio pod kontrolu" i predao na dalje skladištenje u centralnom skladištu preduzeća Nuklearni objekti Srbije.
 
"Dodatnim merenjima ustanovljeno je da, nakon uklanjanja radioaktivnog izvora, ne postoji dodatna kontaminacija vozila i lokacije", navodi se u saopštenju.
 
Direktort je dodao da "u ovom trenutku" ne može da se oglašava o drugim informacijama o slučaju iz Bezdana da ne bi ometao istragu nadležnih.
 
Institut za nuklearne nauke "Vinča" preuzeo je i uskladištio radioaktivni predmet nađen u automobilu na graničnom prelazu Bezdan, rečeno je ranije u toj ustanovi. Mediji su preneli da su na tom graničnom prelazu uhapšena trojica državljana Hrvatske jer su pokušala da iz Srbije iznesu "glavu" radiokativnog gromobrana, a policija ih sumnjiči za krivična dela unošenje, nedozvoljeno prerađivanje, odlaganje i skladištenje opasnih materija.
 
Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije je saopštio i da radioaktivni gromobrani ne predstavljaju opasnost po životnu sredinu, ako su pravilno postavljeni.
 
Međutim, ukazali su da, u slučaju da se ne nalazi na predviđenom mestu, "on može predstavljati potencijalnu opasnost po lica koja su u neposrednom kontaktu i po životnu sredinu usled direktnog izlaganja zračenju i potencijalne kontaminacije u slučaju fizičkog oštećenja".
Naveli su da rukovanje neovlašćenih osoba radioaktivnim gromobranima predstavlja opasnost za njih, te upozorili da nepropisno čuvanje demontiranih radioaktivnih gromobrana takođe predstavlja veliku pretnju po životnu sredinu i zdravlje građana.
 
Tokom prethodnih decenija, kako je navedeno, s obzirom na to da je ugradnja radioaktivnih gromobrana zabranjena Zakonom, na inicijativu Direktorata sprovedeno je nekoliko kampanja kako bi se uklonili sa stambenih zgrada i nekih javnih ustanova.
 
Direktorat je podsetio da je prethodnih godina pokrenuo više inicijativa za uklanjanje svih radioaktivnih gromobrana na teritoriji Srbije, a poseban problem je to što je većina radioaktivnih gromobrana na privrednim i poljoprivrednim objektima i lokacijama u vlasništvu pravnih lica koja su u stečaju ili su prestala sa radom, navodi se u saopštenju.
  • Aleksandra Jankovic

    09.03.2023 07:56
    Na stambenim zgradama
    Kakve privatne parcele???Koliko ima gromobrana u blokovima na Novom Beogradu? Ko i kada kontroliše njihovu "ispravnost"? Nama ne trebaju neprijatelji, samo nebriga.
  • zztop

    08.03.2023 10:46
    Kad prikupe sve gromobrane eto nama moguće havarije na vinči kao 1958.-e godine kad su u zanosu radili na nuklearnoj bombi ...
  • Dušan l

    08.03.2023 09:33
    &
    U te gromobrana je u glavnom stavljan kobalt čiji je vek poluraspada oko 6 godina.Što znači da mu se domet štićene zone za šest godina smanjuje na pola.Pošto su ti gromobrana veoma stari,zračenje im je veoma malo pa i opasnost po okolinu.inače oni su štitili objakta u prečniku od 200-300 metara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija