Zabrana mobilnih telefona u školama: Nisu problem uređaji, već njihova upotreba

Praksa zabrane mobilnih telefona sve je učestalija u srpskim osnovnim i srednjim školama.
Zabrana mobilnih telefona u školama: Nisu problem uređaji, već njihova upotreba
Foto: Pixabay

Naš zakon kaže da se za njihovo korišćenje dobija ukor. S druge strane, digitalno doba je u punom jeku. Telefoni u školama mogu da se koriste samo za edukaciju, ali uz vrlo jasna pravila, ocenila je u emisiji "Oko" na RTS-u Ana Mirković, psihološkinja i specijalistkinja za digitalne komunikacije. 

Dr Ranko Rajović, stručnjak za razvoj inteligencije i autor NTC programa, smatra da deci mora da se ponudi alternativa, a to je aktivacija mozga na prirodan način.

Dr Ranko Rajović objašnjava da mobilni telefoni kod dece stvaraju zavisnost. 
 
"Kao kod droge. Deca izlaze u dvorište na odmor i na telefonima su. Slaba socijalizacija, mozak radi brže, stotine slika im je pred očima. Njima je dosadno. Imaju problem hiperpažnje, dok mi stariji imamo duboku pažnju. Mnogo problema smo sa tim napravili", upozorio je Rajović.
 
U pojedinim školama po Srbiji je uveden režim bez telefona i to je donelo pozitivne rezultate, kroz veću međusobnu komunikaciju đaka. Psihološkinja Ana Mirković navodi da nisu telefoni toliki problem, koliko svrha njihove upotrebe.
 
"Problem je nastao u tome što se u niskim uzrastima daje telefon, 'digitalna cucla' za par naših minuta mira. Dete nauči da instant dobije dozu dopamina. To moramo da menjamo. Potrebna je definicija sistema edukacije roditelja. SZO kaže da ne treba detetu do 18 meseci dati telefon", ističe Mirkovićeva.
 
Ona dodaje da mobilni telefoni mogu da budu korisni na času uz određena pravila.
"Mogu da se koriste kroz edukaciju, ali uz vrlo jasna pravila, kao što postoji pravilo upotrebe recimo šestara. Mora da postoji pravilo da na času nema telefona. Čak i da zabranimo, deca dolaze sa prediskustvom. Ona hoće brzo ispričanu priču, linearno saznanje", kaže Mirkovićeva.
 
Dr Rajović naglašava da je suština u igri i aktivaciji mozga. 
 
"Mi njima treba da napravimo metode učenja da im bude dovoljno interesantno, da im liči na igru i dobili bismo rezultat. Moramo da im ponudimo igru. Ako im mi ne ponudimo igru, nego moraju pasivno da slušaju pet sati, normalno je da će da gledaju kroz prozor ili u telefon. Alternativa je ponuda aktivacije mozga na jedan prirodan način i tako ćemo da dobijemo rezultat", pojasnio je Rajović za RTS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • w/e

    09.03.2023 03:24
    voda je mokra
    Nisu problem ni pistolji i nozevi, vec ovi sto pucaju i bodu...
  • Sramota za Vas

    08.03.2023 22:44
    Dva sata dnevno pored ekrana ste pretvorili u dve godine pod telefonima i edukaciju uz tv i telefone,računare.
    Tražili ste da deca imaju u kući uz čega će pratiti nastavu. Pre podne tv,posle podne gledanje u telefone,kontrolni ste davali, a sa viklerima su nastavnice predavale neko gradivo.
    Učenje je bilo sa mobilnim telefonom u ruci.
    Sada, odjednom želite da im oduzmete. A, moja pravila u mojoj kući ste mi poremetili.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija