EK pisala Ani Brnabić: Povucite uvozne takse na mleko

Evropska komisija traži od Srbije da povuče uvedene prelevmane na uvoz mleka i mlečnih proizvoda, stoji u pismu upućenom premijerki Srbije Ani Brnabić, potvrđeno je za N1 u Evropskoj komisiji.
EK pisala Ani Brnabić: Povucite uvozne takse na mleko
Foto: 021.rs
EK poslala je pismo premijerki Srbije u kojem je izrazila zabrinutost zbog raznih trgovinskih ograničenja koje je Srbija uvela proteklih meseci, uključujući nedavno uvedene prelevmane - uvozne takse - na mleko i mlečne proizvode, prenosi N1.
Srbija, naime, nije konsultovala EU pre uvođenja prelevmana, te Evropska komisija poziva da se ove restriktivne mere - povuku.
"Srbija nije ispunila obaveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, jer nije konsultovala EU pre uvođenja tih mera i nije dala zadovoljavajuće opravdanje za njihovo uvođenje", potvrđeno je u Evropskoj komisiji za N1.
 
U pismu se Srbija poziva da uvedene mere povuče i ukazuje se da su neopravdano uvedene nove trgovinske restrikcije kršenje uslova iz Uredbe 1215/2009 i izmenjene Uredbe 2020/2172.
 
Podsetimo, Vlada Srbije usvojila je 17. februara odluku koja se odnosi na uvođenje prelevmana (uvoznih taksi) od 15 dinara po litri mleka i od 30 dinara po kilogramu za sedam vrsta sireva - ementaler, čedar, edam, tilsit, kačkavalj, masdam i gauda. Ministarstvo poljoprivrede Srbije odluku je obelodanilo 20. februara, a ministarka poljoprivrede, šumarstva i voprivrede Jelena Tanasković je u izjavi za Tanjug naglasila da se ovom odlukom želi "stabilizovati stanje i zaustavi pad cena otkupnog mleka na tržištu i na taj način zaštititi srpski proizvođač".

Poljoprivrednici su na uvođenje uvoznih taksi reagovali pozitivno kada je reč o mleku, ali i dalje traže uvođenje značajno većih prelevmana za kačkavalj i tvrde sireve - deset puta većih od postojećih.

Proizvođači mleka nastavljaju proteste, pa su u petak 10. marta blokirali na dva sata Šabački most, zahtevajući da se premije za mleko podignu na 20 dinara, da se subvencije povećaju na 40.000 dinara po grlu, da se uvedu prelevmani na uvoz gotovih mlečnih proizvoda i da se utvrdi garantovana otkupna cena mleka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • EvoOvako

    11.03.2023 22:53
    Carina na uvoz mleka
    U Norvešku iznosi 442%. Nije greška. Tačno četiri stotine četrdeset dva procenta!
  • Nenad

    11.03.2023 13:48
    Ljigavci
    Zašto već 15+ godina ne traže iste uslove za sveže meso i aflatoksin u mleku? Kad im odgovara da svoje crkotine plasiraju u Srbiju onda ćute? Kod EU sveže meso može biti zamrznuto 6 meseci, u Srbiji 12, aflatoksin ide i 10x veći.
  • 9

    11.03.2023 13:43
    Nije baš jasno
    Kako sve okolne zemlje mogu imati mleko jeftiije od našeg ?
    Krave domaće, seno domaće ,štale domaće , struja najjeftinija u regionu, radna snaga najjeftinija u regionu . Biće da je stvar u govedima i volovima umesto da su u štalama oni sede u
    skupštini i što je još gore upravljaju ovcama i magarcima
    ,a oni daju malo mleka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija