Kad je rad opasan po život: U Srbiji na radnom mestu umire jedna osoba nedeljno

Skorašnja smrt dve fabričke radnice u Srbiji izazivala je ozbiljnu zabrinutost u javnosti oko toga u kakvim uslovima se radi u domaćim industrijskim postrojenjima.

Kako piše Danas, javnost se zabrinula da li se propisi o bezbednosti na radu poštuju.

Naime, 1. marta radnica nemačke fabrike Leoni u Kraljevu D.R. preminula je četiri dana nakon što se povredila na svom radnom mestu. Dok poslovodstvo tvrdi da je do povrede došlo prilikom slučajnog spoticanja i pada, neke njene kolege tvrde da je preminula upravo zbog povrede nastale usled obavljanja posla.

Oni se žale i da trpe veliki pritisak tokom rada, da smene često traju i po 10 sati, da im se ubrzava radna traka i od njih očekuje da ostanu da rade još dva sata posle završene smene bez novčane naknade za prekovremeni rad zbog toga što “target nije ostvaren”.
 
Dva dana kasnije, na svom radnom mestu, preminula je radnica turske kompanije Aster tekstil u Nišu A. I. nakon što joj je pozlilo u hali zbog ozbiljnih srčanih smetnji.
 
Koleginica preminule radnice kazala je za portal N1 da se A. I. tog dana požalila da joj je loše, ali joj, kako je rekla, nadređeni nisu dopustili da napusti fabričku halu kako bi se javila lekaru u ambulanti koja se nalazi stotinak metara dalje, pa je posle nekog vremena kolabirala zbog čega je pozvana Hitna pomoć.
 
Poslovodstvo Aster tekstila izrazilo je žaljenje zbog smrti svoje radnice, potvrđujući da je preminula nakon što joj je pozlilo na radnom mestu, ali je negiralo nezvanične tvrdnje da A. I. nije bilo dopušteno da se javi lekaru.
 
Kako piše Danas, da je stanje kada je reč o uslovima rada i bezbednosti na poslu u Srbiji daleko od dobrog i zadovoljavajućeg ilustruju podaci o tome da je prošle godine zbog povreda na radu preminulo 45 osoba. Uz to zabeleženo je još 3.455 teških i 17.558 lakih povreda na radu.
 
Kao jedan od razloga zbog čega je u Srbiji u ovom segmentu prilično loše, upućeni navode nedostatak kontrole ponašanja neodgovornih poslodavaca zbog malog broja inspektora rada, čiji je broj nužno povećati.
 
Podaci pokazuju da je u proteklih desetak godina povreda na radu u Srbiji bilo zaista dosta a da su smrtni ishodi na žalost čest slučaj. Najviše ih je u fabrikama, na gradilištima i rudnicima.
 
Tako je prema podacima iz 2020. godine na radnom mestu smrtno stradalo 47 osoba od kojih su čak trećina bili zaposleni u građevinskom sektoru.
 
Smrtnih ishoda na radu na građevini bilo je 33 odsto, u industriji 19 odsto, poljoprivredi 16 odsto i u saobraćaju i skladištenju 16 odsto.
 
U građevini, gde nastrada najviše radnika je utvrđeno da su najčešći uzroci povređivanja nebezbedan rad na visini i na nepropisno montiranim skelama, nekorišćenje propisanih sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu prvenstveno rad bez zaštitnog šlema i opasača, rad u nepropisno obezbeđenim iskopima i tako dalje.
Procenjuje se da godišnje na radu u Srbiji pogine više od 50 ljudi, odnosno svake sedmice život izgubi jedan radnik.
 
Opširnije na sajtu Danasa.
  • Ssy

    12.03.2023 07:42
    Život je vrlo jeftin
    Srbija se razvija ogromnom brzinom (tvrdi vođa), pa mora neko i da pogine. Naravno prethodna rečenica je budalaština, ali odgovara haosu u kome živimo.
  • dijasporac

    12.03.2023 02:50
    @Dejan
    Na gradilistu u Srbiji ginu uglavnom zbog nepaznje ili bahatosti, mozda sam cuo dva-tri puta za 20 godina da je neko poginuo zbog obrusavanja konstrukcije, pada tereta sa krana ili gazenja kamionom. Nevezivanje pri radu na velikoj visini, voznja u korpi dizalice, prelazenje otvora u ploci preko fosne, strujni udar pri kisi i sl. su uglavnom razlozi pogibija na gradilistu a mogli su se izbeci da su sprovodjeni propisi zastite na radu.

  • 9

    11.03.2023 23:58
    Čitajte bolje
    U crnim hronikama u celoj Srbiji SVAKI najdalje
    DRUGI dan pogine po 1 radnik na gradilištima i u
    pogonima (oko 170 godišnje ) ,a DNEVNO 1,7 u saobraćaju.
    Nismo mi džaba lider u regionu .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija