Dve decenije nakon ubistva Đinđića: Gde je Srbija trenutno, a gde bi bila da atentata nije bilo
Profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) Filip Ejdus ocenio je da je Srbija, dve decenije posle ubistva Zorana Đinđića, u političkom smislu "iznutra zarobljena i spolja usamljena spin diktatura".
Ejdus je za agenciju Beta kazao da bi, da Đinđić nije ubijen, Srbija verovatno brže uspostavlja demokratske institucije i vladavinu prava.
"Dve decenije posle ubistva Đinđića, Srbija je u političkom smislu iznutra zarobljena i spolja usamljena spin diktatura kojom upravljaju najgori, a iz koje odlaze najbolji", rekao je on.
Ocenio je i da bi, da nije bilo atentata na Đinđića, Srbija verovatno brže napredovala ka članstvu u EU.
Advokat Božo Prelević ocenio je da 20 godina nakon ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, u opoziciji nema lidera koji bi kao Đinđić umeo da gleda unapred, vidi cilj i nađe put iz zarobljene države.
"Način na koji je on streljan je sramota za ovu državu i za njene službe bezbednosti", rekao je za agenciju Beta Prelević, koji je na suđenju za atentat na Đinđića zastupao člana njegovog obezbeđenja Milana Veruovića, teško ranjenog u tom događaju.
Prelević je podsetio da je prvi komentar u medijima, nepun sat posle ubistva Đinđića, bio njegov, kada je izjavio da je to nesaglediv gubitak za Srbiju.
"Ako bih opisao Zorana Đinđića - on je znao da gleda unapred. Bio je jedinstven u toj svojoj odlučnosti, energiji i u tome što je video cilj, kako se nešto može okončati. Mislim na 5. oktobar. Ne znači da je on to učinio sam, ali on je uglavnom trasirao put do tog cilja, da se izađe iz zarobljene države, na način koji je podrazumevao najmanje žrtava", rekao je Prelević.
Kako je naveo, "Đinđiću su protivnici ceo život zamerali da nije patriota, a zapravo je glavom platio svoj patriotizam".
"U suštini, on je sve uradio da mi ne dođemo u situaciju u kojoj se danas nalazimo. Njegovo ubistvo su slavili oni koji su danas Srbiju doveli u položaj potčinjenosti svim međunarodnim akterima", istakao je Prelević.
Profesor Fakulteta političkih nauka Đorđe Pavićević ocenio je da se Srbija, dve decenije posle ubistva Đinđića nalazi na "znatno lošijem putu" nego što je tada bila.
On je za agenciju Beta ocenio da je Srbija "deklarativno još uvek za EU i evropske integracije", ali kako je kazao, to "prosto ne ide onim putem kako je tada krenulo". Uz to, dodao je on, ni problem Kosova još uvek nije rešen.
"Ekonomski je odrađen nekakav posao, ali to nije onako kao što bi bilo na nekoj zamisli da to bude nekako pravednije. U tom smislu je nastavljen taj put, ali bez onih korektivnih mehanizama koji bi bili potrebni", kazao je Pavićević.
Sudija Apelacionog suda Milimir Lukić ocenio je da je ubistvo Đinđića "zajednička tragedija", ali da je izostalo neophodno preispitivanje i niko nije smatrao da snosi ikakvu odgovornost.
"Nesumnjiva ostavština i legat premijera doktora Zorana Đinđića su zakon i organi uspostavljeni kao pravni instrument za borbu protiv organizovanog kriminala. Međutim, kada je tražio njihovo usvajanje, nije mogao videti dubinu ove pošasti. Ona je, kakva ironija, isplivala u svoj veličini tek tokom suđenja i to u postupku za njegovo ubistvo", rekao je Lukić za agenciju Beta.
Lukić, član Veća u Specijalnom sudu koje je osudilo atentatore na Đinđića, podsetio je da "dokazi iz tog krivičnog predmeta neumoljivo svedoče o metastazi jednog društva", i da je organizovani kriminal postao deo institucija države, posebno bezbednosnog sektora.
"Na nivou je apsurda da tadašnjeg šefa balkanskog podzemlja, koji se inače sumnjiči za organizaciju ubistva premijera, u njegovim kriminalnim poduhvatima, 24 časa, fizički obezbeđuju dva pripadnika elitne službe bezbednosti, sa službenim značkama i dugim cevima", naglasio je Lukić.
Kako je zaključio, nastavilo se dalje kao da ničega nije bilo, niko nije snosio posledice, niti smatrao da kod njega ima bilo kakve odgovornosti po bilo kom pitanju.
Lukić je upozorio da "iz ove zajedničke tragedije, koju zovemo ubistvo premijera doktora Zorana Đinđića, izgleda nismo naučili ništa, posebno da između jednog demokratskog i naprednog društvenog sistema i provizorijuma toga, postoji jasna vododelnica, koja se zove - moral".
"Bojim se da smo zbog nemanja odgovornosti, kao društvo osuđeni na ponavljanje grešaka i to dokle god ne shvatimo da smo lično odgovorni za sistem, ljude i realnost u kojoj živimo, a o čemu je na sebi svojstven način, ubedljivo i za sva vremena govorio doktor Zoran Đinđić", naglasio je Lukić, koji je bio i predsednik veća u Specijalnom sudu koje je osudilo zemunski klan.
Nekadašnji ministar u vladi Zorana Đinđića zadužen za resor urbanizma i građevine Dragoslav Šumarac ocenio je da bi Srbija danas bila deo EUe i spadala u red srednje razvijenih evropskih zemalja da Đinđić nije surovo ubijen na radnom mestu.
Šumarac je povodom 20 godina od ubistva srpskog premijera, kazao agenciji Beta da je vlada Đinđića za manje od dve i po godine koliko je trajala, vratila Srbiju u sve međunarodne institucije iz kojih je bila izbačena za vreme Slobodana Miloševića i radikala.
"Posle bombardovanja 1999. uspela je da rekonstruiše preko 100 porušenih mostova i popravi ili izgradi na hiljade kilometara puteva. Inflaciju od 1.000 odsto je u najkraćem vremenskom periodu svela na razumnu meru, uspela je da otpiše dug prema Pariskom klubu, da vrati sve zaostale penzije i socijalna dugovanja najugroženijim građanima Srbije i da počne da vraća opljačkanu deviznu štednju", rekao je Šumarac.
Strani investitori su, dodao je, počeli da ulažu u Srbiju, a "školovani sugrađani koji su pobegli u inostranstvo zbog besmislenih ratova", da se vraćaju.
Šumarac je podsetio da je ta Vlada u resoru urbanizma i građevine zatekla urbanistički haos.
"Građani su bežali od ratova, a Srbija iscrpljena sankcijama nije mogla da im obezedi ni minimalni smeštaj, osim napuštenih baraka građevinskih firmi koje su propale u vreme sankcija, pa su sami gradili kuće najčešče bespravno. Tako su nikla velika naselja na obodima gradova kao što su: Kaluđerica, Plavi Horizonti, Busije u Beogradu ili ’Dolina lopova’ u Novom Sadu, ali je bilo i mnogo bespravnih objekata koji su građeni na ekskluzivnim lokacijama poput Dedinja, Kopaonika, Zlatibora", kazao je bivši ministar.
Govoreći o formiranju Đinđićeve vlade, Šumarac je naveo da su odmah posle polaganja zakletve u Skupštini Srbije svi ministri bili obavezni da obave detaljan zdravstveni pregled na VMA.
"Svi smo organizovano otišli na pregled, od krvne slike do podužeg psihološkog testa. Mi nismo dobili rezultate tih ispitivanja, verovatno ih je on dobio, ali je koliko znam, prvi i jedini put uvedena ta praksa da se i ministri pregledaju, da se vidi da li su sposobni za rad", ispričao je bivši ministar.
Srbija se 20 godina od ubistva Zorana Đinđića vratila dva veka unazad i danas je zemlja koju odlikuje apsolutno nedemokratski sistem i vladavina kriminala, zla i primitivizma, ocenio je nekadašnji premijer i lider Demokratske stranke Zoran Živković.
On je ocenio da se "sve ono sa čime se borio Zoran Đinđić zajedno sa svojim saradnicima i građanima Srbije, sve što je prekinuto 5. oktobra 2000. godine i što je menjano u narednih nekoliko godina, sada vratilo ponovo".
"Mi danas imamo državu u kojoj nema zakona, u kojoj se ne poštuje Ustav i koja je još srozanija nego 90-tih. Ovaj nivo primitivizma, u političkoj sferi, u medijskoj sferi, nije postojao ni u vreme Slobodana Miloševića", ocenio je Živković u izjavi agenciji Beta.
Prema njegovim rečima, ubistvo Đinđića kao "lidera promena", ostavilo je "dubok i veliki trag na Srbiju".
Prema oceni Živkovića, godinu dana nakon ubistva Đinđića usledila je politika "koja bi mogla da se zove politikom 'Dorijan Grej', odnosno 'samo da ja na vlasti budem lep i pametan, nije važno šta će biti sa državom".
Ocenio je da je takva politika "stvorila uslove da se 2012. godine izvrši kontrarevolucija i da se snage poražene 5. oktobra, oni pojedinci koji su 90-tih godina gurnuli Srbiju u krv, rat i beznađe, vrate i ponovo zauzmu vlast".
"Možda se sada kupaju svake subote, možda i znaju sva slova abecede, ali generalno vode istu politiku kao što je bila 90-tih godina, a to je katastrofalno pogubno za našu državu", rekao je Živković.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Milić: Pao plafon u tek renoviranoj jedinici Klinike u Nišu, koliko puta treba da se ponovi Novi Sad
22.11.2024.•
6
Direktor Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu Dragan Milić saopštio je danas da je na toj Klinici pao plafon u tek renoviranoj koronarnoj jedinici.
Više od 10.000 ljudi u Srbiji bez struje zbog snega
22.11.2024.•
2
Više od 10.000 korisnika u Srbiji je danas bez struje i to najviše na teritoriji Zlatiborskog, Rasinskog i Raškog upravnog okruga.
Lokalizovan požar u barakama ispod Mosta na Adi, nema poveđenih
22.11.2024.•
0
Ispod Mosta na Adi oko 17.20 sati izbio je požar koji su izazvala neproverena grejna tela u barakama.
Vučić o Palmi: Legenda naše politike, svim srcem radio za Srbiju, britkog jezika i narodskog uma
22.11.2024.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je večeras, povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
DNEVNI KVIZ: Koji rezultat ste ostvarili?
22.11.2024.•
16
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Dačić o Palmi: Ostao sam bez svog brata, prijatelja i saborca
22.11.2024.•
6
Povodom smrti Dragana Markovića Palme oglasio se predsednik Socijalističke partije Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić
Ko je bio Palma: Od prevoznika uglja, do menadžera, gradonačelnika i počasnog konzula Grčke
22.11.2024.•
9
Posle kraće bolesti, u 65. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma.
Preminuo Dragan Marković Palma
22.11.2024.•
32
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma preminuo je danas u 65. godini posle kraće bolesti.
Moguće kašnjenje i otkazivanje letova Er Srbije zbog lošeg vremena
22.11.2024.•
1
Nepovoljni vremenski uslovi na beogradskom aerodromu, kao i na pojedinim aerodromima u regionu, uticaće na odvijanje saobraćaja Er Srbije.
Građani širom Srbije odali počast poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici
22.11.2024.•
5
Građani su širom Srbije odali počast poginulima u nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
Brnabić o akciji "Zastani Srbijo": Maltretiranje građana, dobro koordinisana akcija iz inostranstva
22.11.2024.•
88
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osudila je kao "maltretiranje građana" današnje blokade saobraćaja na više lokacija u Novom Sadu i Beogradu.
VIDEO Incident tokom blokade u Beogradu: Došlo do tuče, udarena novinarka
22.11.2024.•
41
Tokom akcije "Zastani Srbijo" u Beogradu, kod zgrade RTS-a u Takovskoj ulici, došlo je do tuče.
Vlada Srbije povukla iz skupštinske procedure predlog Zakona o visokom obrazovanju
22.11.2024.•
4
Vlada Srbije povukla je danas iz skupštinske procedure predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju, navodeći u obrazloženju da su potrebne "dodatne konsultacije o tom aktu".
Aleksandru Jovanoviću Ćuti zabranjeno prisustvo skupštinskom Odboru za odbranu
22.11.2024.•
12
Narodnom poslaniku Aleksandru Jovanoviću Ćuti danas je zabranjeno prisustvo sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.
Porodici sa sedmoro dece u Gadžinom Hanu ponovo priključena struja
22.11.2024.•
9
Devetočalna porodica iz Gadžinog Hana kod Niša kojoj je juče ujutru isključena struja u socijalnom stanu, nije provela noć u mraku jer je beogradska firma "Bio enerdži point" platila njihov dug.
Zbog jakih udara vetra posebna opreznost savetuje se vozačima kamiona i autobusa
22.11.2024.•
0
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacima i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana.
Bibliotekari predali Vladi i Skupštini peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga
22.11.2024.•
7
Bibliotekarsko društvo Srbije saopštilo je da su peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga, sa potpisima oko 10.500 građana, podneli Vladi i Skupštini Srbije.
Tužiteljka o istrazi u Novom Sadu: Postavlja se pitanje da li je tužilac dobio sve što mu je trebalo
22.11.2024.•
12
Tužiteljka Jasmina Paunović rekla je, povodom hapšenja 12 osoba zbog tragedije na Železničkoj stanici, da je tužilac morao da traži potrebnu dokumentaciju od svih državnih organa i da je to problem.
Šabić o Vučićevoj najavi: Predsednik nema pravo predlaganja zakona
22.11.2024.•
28
Advokat Rodoljub Šabić je objavio da predsednik Srbije nema pravo da predlaže zakone.
FOTO Pogledajte naslovnice novina posle hapšenja 12 osoba: Verujete li ikome?
21.11.2024.•
31
Novine na naslovnim stranama sutrašnjih izdanja imaju različite poglede na hapšenja zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Komentari 23
Maroder
Vlada
Hattori Hanzo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar