Alarm zbog slučajeva zlostavljanja i femicida: U Srbiji gotovo svake nedelje jedna žena bude ubijena
Od početka ove godine u Srbiji su muškarci ubili najmanje devet žena u porodičnom nasilju, rekla je za Euronews Srbija programska direktorka "Femplatza" Kosana Beker.
Ona je za Euronews Srbija dodala i da ove brojke ne mogu da budu definitivne zbog toga što zapravo ne postoje javno dostupne infomacije o tome koliko je zapravo žena izgubilo život zbog nasilja u porodici.
I iz Fondacije Centar za demokratiju takođe potvrđuju ovu cifru i navode da je samo tokom prošle godine 27 žena ubijeno u femicidu.
"Žene se suočavaju sa različitim oblicima partnerskog i nepartnerskog nasilja. Prema relevantnim podacima, čak 21,6 odsto žena doživelo je neki oblik psihičkog, fizičkog (uključujući i pretnje) ili seksualnog nasilja od strane partnera", navodi se u njihovom saopštenju.
Da su nasilje nad ženama i femicid veliki problem pokazalo je nekoliko slučajeva iz prethodnog perioda.
Juče je brutalan slučaj nasilja zabeležen u Mirijevu, kada je čovek pretukao ženu, a potom ju je nagu izveo na terasu gde je nastavio da je zlostavlja.
Blic je pisao da je ženu zbrniula Hitna pomoć i da je nasilnik uhapšen, a izvor tog lista je naveo da je žena htela da skoči sa terase, ali da su je policijski službenici sprečili.
Nedavno je javnost bila uznemirena nakon što je muškarac u centru Pirota hicem iz pištolja usmrtio S.M. dok je kupovala cveće.
O ovom slučaju se dva dana kasnije oglasio i Osnovni sud u Pirotu koji je saopštio da se protiv napadača već vodio krivični postupak za krivično delo proganjanja i da su u vreme ubistva uveliko na snazi bile hitne mere zabrane prilaženja i komuniciranja sa S.M.
Iz suda su takođe naveli da nisu imali informacije da je okrivljeni prekršio te mere, i dodali su da su protiv njega vođena dva krivična postupka zbog proganjanja ubijene žene.
Naime, prvi je okončan u julu prošle godine kada je on dobio da plati novčanu kaznu od 100.000 dinara. Drugi optužni predlog stigao je u sud 24. februara, takođe za delo proganjanja supruge, a glavni pretres bio je zakazan za 17. mart.
Komentarišući ovaj slučaj Beker je rekla da premda zakonska zaštita žena u Srbiji naizgled ne izgleda loše, najveći problem je način na koji se ti zakoni primenjuju.
Dodala je da je ključno da se radi na promeni svesti onih koji primenjuju nasilje, ali i da insitucije ne funkcionišu samo po formi koju treba da zadovolje.
"Čovek je bio osuđen za nasilje, a on se slobodno šetao sa oružjem. Mi ne znamo da li je on imao to oružje u leganom posedu ili ne. Ne znamo tačno ko je tu od institucija tačno zakazao pa je došlo do ovakve eskalacije? Ono što znamo je da ga je ona već prijavljivala nadležnima. Kako neko protiv koga se već vodio krivični postupak za proganjanje žene, i protiv kog je pokrenut novi, može tako da se šeta. Ko je procenio stepen rizika?", kaže Beker.
O slučaju se oglasio i Autonomni ženski centar koji navodi da ne spori da su institucije u Pirotu preduzimale određene mere iz svoje nadležnosti, ali navode da su one bile blage i nedelotvorne u odnosu na rizik od ubistva.
Kakva bi uloga bila kada bi se formiralo nezavisno telo u borbi protiv femicida?
Zbog svega toga, organizacija Femplatz otvorila je pitanje formiranja nezavisnog tela koje bi služilo u borbi protiv femicida i to u skladu sa inicijativom koju je podržalo preko 70 organizacija civilnog društva.
Zadatak ovog tela bio bi, objasnila je Beker, da ukoliko dođe do femicida ili njegvog pokušaja, sagleda čin od početka do kraja, kako bi se utvrdio uzrok i poboljšao sistem prevencije i zaštite žena od nasilja.
"Kada se desi ubistvo žene, femicid, mi najčešće nikada ne saznamo šta se sve tu dešavalo i šta mu je prethodilo. Uglavnom informacije dobijemo iz medija i nikako drugačije. Ovo telo bi trebalo da, kada se desi femicid ili pokušaj femicida, da sazna sve od početka do kraja šta se dešavalo. Tačnije da vidi ko je kako radio, da li su iskorišćene sve mogućnosti, da li su svi postupali u skladu sa svojim nadležnostima i slično. Nakon toga bi telo izradilo izveštaj o konkretnom slučaju i dalo svoje preporuke kako bi dalje trebalo postupati, koje su prevncije i kako da bolje zaštitimo bolje žene u Srbiji od nasilja", objasnila je Beker.
Inicjativa ima podršku Ujedinjenih nacija, a Beker objašnajva da su i pre toga aktivistkinje za borbu protiv nasilja prema ženama ukazivale na važnost rešavanja ovog problema.
Što se konkretno ove inicijative tiče, ona objašnjava da je ona zaživela u svetu i da su UN dale odrešene ruke državama da pronađu način kako bi se tačno ovo telo formiralo i kako bi konkretno postupalo.
Sve više mladih žena prijavljuje nasilje
Ivana Perić, terapeutkinja i koordinatorka "SOS Ženskog centra" iz Novog Sada rekla je za Euronews Srbija da je takođe u borbi protiv femicida ključna prevencija.
Iz njenog iskstva navodi da je broj prijava nasilja prema ženama iz godine u godinu sličan, međutim promena je da je porastao broj mladih devojaka od 20 i više godina koje prijavljuju da su pretrpele nasilje od muškaraca.
"Pre nekoliko godina je prosek žena koje su nam prijavljivale nasilje bio 30 i više. Međutim, poslednjih godina sve više žena koje prijavljuju nasilje ima 20 i više godina. Nama se povećao broj zahtava za usluge psihološke i pravne pomoći. Žene se plaše da prijave nasilje zbog posledica koje mogu da imaju u smislu kako će da nastave život", rekla je i dodala da su značajna pitanja finansijske nezavisnosti ili straha od reakciej okolone.
Upitana o tome da li je svest društva o nasilju prema porasla i koliko su i same žene koje trpe nasilje spremene da ga prijeve, Perić kaže da su one vremenom postele svesne, ali da često nailaze na barijere koje im otežavaju da izađu iz cele situacije.
Kako navodi, glavna prepreka su poverenje u institucije i načn na koji će da grade život nakon što napuste nasilnika.
"Fizičko nasilje je često eskalacija mnogih prethodnih, i to je ono što svako treba da zna. Ni jedno nasilje ne počine šamarom. Dok se dođe do takvog vida tu su zastupljeni mnogi drugi oblici nasilja: psihičko, ekonomsko, seksulano, pristuna je i socijalna izolacija, zastrašivanje i pretnje... One su često i uplašene jer ne znaju šta da rade ukoliko skupe hrabrost i uspeju da se izvuku iz svega toga. Zbog toga je potreban jak i pouzdan sistem. Mislim da nadležni treba ozbiljnije da bave slučajem kada se nadilje prijavi, jer često postoji rizik da nasilnik može nekog da ubije. To smo videli u slučaju iz Pirota", kaže Perić.
Ona ukazuje na činjenicu da onog trenutka kada se nasilje prijavi i kada nadležni reaguju i nakon postupka kazne nasilnika, treba da budu svesni da "problem nije rešen".
"Mi u Srbiji treba dodatno još da razvijemo taj dimenzonalni i sistemski pristup kada nekao prijavi nasilje. Ne smemo da gledamo na to da je nasilje prestalo onog momenta kada nadležni sud izrekne neku meru. Moramo da nakon toga procenimo rizik od nove pojave nasilja. Tu bi trebalo da razmišlljamo o dodatnim intervecnijama šta kada je rizik pojačan i nakon prijave", rekla je Perić.
Kako i kome prijaviti nasilje?
Nasilje u porodici se dešava i nije stvar pojedinca. Ukoliko ste svesni da neko trpi nasilje u porodici, ili ste žrtva nasilja u porodici, ovo su brojevi telefona koje možete pozvati:
Nasilje u porodici može se prijaviti policiji na broj 192 ili na 0800-100-600
Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom radnim danom od 10 do 20 časova 011/2645-328
SOS telefon namenjen ženama žrtvama porodičnog nasilja 0800-222-003
SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja od 14 od 18 časova 011/3626-006
SOS Dečja linija "Broj za problem tvoj" besplatni i poverljivi pozivi 0800-123456
Autonomni ženski centar - SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja 0800 100 007
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Milić: Pao plafon u tek renoviranoj jedinici Klinike u Nišu, koliko puta treba da se ponovi Novi Sad
22.11.2024.•
6
Direktor Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu Dragan Milić saopštio je danas da je na toj Klinici pao plafon u tek renoviranoj koronarnoj jedinici.
Više od 10.000 ljudi u Srbiji bez struje zbog snega
22.11.2024.•
2
Više od 10.000 korisnika u Srbiji je danas bez struje i to najviše na teritoriji Zlatiborskog, Rasinskog i Raškog upravnog okruga.
Lokalizovan požar u barakama ispod Mosta na Adi, nema poveđenih
22.11.2024.•
0
Ispod Mosta na Adi oko 17.20 sati izbio je požar koji su izazvala neproverena grejna tela u barakama.
Vučić o Palmi: Legenda naše politike, svim srcem radio za Srbiju, britkog jezika i narodskog uma
22.11.2024.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je večeras, povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
DNEVNI KVIZ: Koji rezultat ste ostvarili?
22.11.2024.•
16
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Dačić o Palmi: Ostao sam bez svog brata, prijatelja i saborca
22.11.2024.•
6
Povodom smrti Dragana Markovića Palme oglasio se predsednik Socijalističke partije Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić
Ko je bio Palma: Od prevoznika uglja, do menadžera, gradonačelnika i počasnog konzula Grčke
22.11.2024.•
9
Posle kraće bolesti, u 65. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma.
Preminuo Dragan Marković Palma
22.11.2024.•
32
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma preminuo je danas u 65. godini posle kraće bolesti.
Moguće kašnjenje i otkazivanje letova Er Srbije zbog lošeg vremena
22.11.2024.•
1
Nepovoljni vremenski uslovi na beogradskom aerodromu, kao i na pojedinim aerodromima u regionu, uticaće na odvijanje saobraćaja Er Srbije.
Građani širom Srbije odali počast poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici
22.11.2024.•
5
Građani su širom Srbije odali počast poginulima u nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
Brnabić o akciji "Zastani Srbijo": Maltretiranje građana, dobro koordinisana akcija iz inostranstva
22.11.2024.•
88
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osudila je kao "maltretiranje građana" današnje blokade saobraćaja na više lokacija u Novom Sadu i Beogradu.
VIDEO Incident tokom blokade u Beogradu: Došlo do tuče, udarena novinarka
22.11.2024.•
41
Tokom akcije "Zastani Srbijo" u Beogradu, kod zgrade RTS-a u Takovskoj ulici, došlo je do tuče.
Vlada Srbije povukla iz skupštinske procedure predlog Zakona o visokom obrazovanju
22.11.2024.•
4
Vlada Srbije povukla je danas iz skupštinske procedure predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju, navodeći u obrazloženju da su potrebne "dodatne konsultacije o tom aktu".
Aleksandru Jovanoviću Ćuti zabranjeno prisustvo skupštinskom Odboru za odbranu
22.11.2024.•
12
Narodnom poslaniku Aleksandru Jovanoviću Ćuti danas je zabranjeno prisustvo sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.
Porodici sa sedmoro dece u Gadžinom Hanu ponovo priključena struja
22.11.2024.•
9
Devetočalna porodica iz Gadžinog Hana kod Niša kojoj je juče ujutru isključena struja u socijalnom stanu, nije provela noć u mraku jer je beogradska firma "Bio enerdži point" platila njihov dug.
Zbog jakih udara vetra posebna opreznost savetuje se vozačima kamiona i autobusa
22.11.2024.•
0
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacima i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana.
Bibliotekari predali Vladi i Skupštini peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga
22.11.2024.•
7
Bibliotekarsko društvo Srbije saopštilo je da su peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga, sa potpisima oko 10.500 građana, podneli Vladi i Skupštini Srbije.
Tužiteljka o istrazi u Novom Sadu: Postavlja se pitanje da li je tužilac dobio sve što mu je trebalo
22.11.2024.•
12
Tužiteljka Jasmina Paunović rekla je, povodom hapšenja 12 osoba zbog tragedije na Železničkoj stanici, da je tužilac morao da traži potrebnu dokumentaciju od svih državnih organa i da je to problem.
Šabić o Vučićevoj najavi: Predsednik nema pravo predlaganja zakona
22.11.2024.•
28
Advokat Rodoljub Šabić je objavio da predsednik Srbije nema pravo da predlaže zakone.
FOTO Pogledajte naslovnice novina posle hapšenja 12 osoba: Verujete li ikome?
21.11.2024.•
31
Novine na naslovnim stranama sutrašnjih izdanja imaju različite poglede na hapšenja zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Komentari 4
Александар
xqt
I
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar