"Dva sudska postupka su pokrenuta zbog blokade Gazele, jedan zbog kampovanja i dva zbog blokade Predsedništva", saopštio je Pokret "Kreni-promeni".
Manojloviću se, kako se navodi, na teret stavlja organizacija protesta kojima su blokirani auto-putevi kada je, uprkos odluci policije o odbacivanju prijave, organizovao proteste blokirajući auto-put.
"U dva slučaja radi se o protestima koji su održani ispred Predsedništva u toku kampovanja s meštanima iz ugroženih područja, a poslednja je vezana za blokadu saobraćajnica oko palate Srbije na Sretenje. Tada je zbog kampovanja oko Predsedništva, ceremonija dodele nagrade u poslednjem momentu pomerena u zgradu palate Srbije, ali su građani koji protestuju zbog ekološkog uništavanja zemlje organizovali momentalno novi protest na Novom Beogradu", dodaje se.
U saopštenju se podseća da su protesti "Srbija nije na prodaju", u kojima su učestvovale brojne ekološke organizacije i pokreti, rezultirali povlačenjem Zakona o eksproprijaciji i izmenama Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, a zatim i povlačenjem prostornog plana Loznice i Prostornog plana Jadar kojim je pravno onemogućeno rudarenje u oblasti Jadra i Rađevine.
Ostao je, međutim, zahtev da se u potpunosti zabrani iskopavanje litijuma zbog ekološke štetnosti, prema nalazima 60 akademika, naučnika i profesora.
"Nakon što vlast nije ispunila ove zahteve, Kreni-promeni i SEOS organizovali su narodnu inicijativu kojom je 38.000 građana u skladu sa Ustavom predložilo zakon kojim bi se zaštitila Srbija od štetnog rudarenja. I pored ustavne obaveze Narodna skupština odbija da stavi predlog zakona na glasanje, a RTS ne dozvoljava debatu u kojoj bi učestvovali zvanični predlagači zakona", zaključuje se u saopštenju "Kreni-promeni".
Komentari 2
Dd
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar