Ministarstvo o tome da li će nastavnici na zahtev roditelja morati da pravdaju svaku ocenu

Najava da će nastavnici biti obavezni da pišu obrazloženje za svaku negativnu ocenu na zahtev roditelja iz Ministarstva prosvete demantuju.
Ministarstvo o tome da li će nastavnici na zahtev roditelja morati da pravdaju svaku ocenu
Foto: Pixabay
"U izmenama člana 82. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja – Prigovor na ocenjivanje, ocenu i ispit, nema suštinske izmene i neće se menjati u celini. Osnovna izmena će ići u pravcu preciziranja nadležnosti za odlučivanje o prigovoru na ocenu iz vladanja u toku školske godine i na zaključnu ocenu iz vladanja", pojašnjavaju za "Danas" iz Ministarstva.
Time je potvrđeno pisanje Danasa da u radnoj verziji zakonskih izmena nije bilo uneto rešenje o navodnoj obavezi nastavnika da daju pisano obrazloženje za svaku ocenu ukoliko to od njih zatraže roditelji.
Član 82 u aktuelnom zakonu predviđa da se roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik učenika ima pravo da podnese prigovor na ocenu i obaveznog predmeta, izbornog programa i aktivnosti i iz vladanja u toku školske godine.
 
Takođe, može da uputi prigovor na zaključnu ocenu iz obaveznog predmeta, izbornog programa i aktivnosti i iz vladanja na kraju prvog i drugog polugodišta, kao i prigovor na ispit.
 
Prigovor na ocenu iz obaveznog predmeta, izbornog programa i aktivnosti i iz vladanja u toku školske godine podnosi se direktoru škole u roku od tri dana od saopštenja ocene.
 
Prigovor na zaključnu ocenu iz obaveznog predmeta, izbornog programa i aktivnosti i iz vladanja na kraju prvog i drugog polugodišta podnosi se direktoru škole u roku od tri dana od dana dobijanja đačke knjižice, odnosno svedočanstva, osim za đake završnih razreda u roku od 24 sata, a isti rok važi i za prigovor na ispit.
 
Važeći zakon propisuje da o svim prigovorima odlučuje direktor, u saradnji sa stručnim saradnikom i odeljenjskim starešinom, prethodno pribavljajući izjavu nastavnika.
 
U radnoj verziji izmena ZOSOV-a ovaj član je samo detaljnije razrađen, ali je i dalje ostalo identično rešenje da su, pre nego što nadležni u školi donesu odluku da li je prigovor roditelja na ocenu opravdan ili ne, obavezni da pribave izjavu nastavnika.
 
Međutim, u slučaju da je prigovor podnet na ocenu iz vladanja, o tome da li je opravdan ili ne odlučuje direktor škole u saradnji sa stručnim saradnikom, uz prethodno pribavljenu izjavu odeljenjskog starešine.
Pravnici sa kojima je beogradsli list razgovarao napominju da je suština izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja da se unesu usvojeni predlozi Radne grupe za prevenciju nasilja, što je iskorišćeno kao prilika da se promene još neki članovi.
  • Koja

    22.03.2023 17:01
    Ocene
    Nastavnici, profesori ne udostoje se da upišu dve nedelje i više ocene,ko očekuje nešto od njih.Roditeljski sastansk suvišan,gubljenje vremena.Totalno nerazumevanje u srednjim školama izraženo. Kontrolni jedan za drugim bez komunikacije.
  • /

    21.03.2023 17:56
    /
    ...i da roditelj pokaze svoje ocene
  • Sms

    21.03.2023 17:22
    Ns
    Kakva glupost, pa posle trazite nastavnike i profesore. Opet su u pravu samo tatini i mamini sinovi i bajne tate i mame koje i ne zanimaju njihova deca već samo profesori neznaluce i mrzitelji naše predobre dečice.
    Ako to zaista uđe u zakon otišli smo u 3,14 .ku materinu.
    Predlažem da svaki lekar napiše zašto je neko bolestan i zbog čega mu propisuje ili ne propisuje neki lek!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija