Priča o vraćanju cenzusa na pet odsto: Probni balon ili realnost?

Novi - stari cenzus, a možda i novi izbori?
Ovako bi, između ostalog, mogla da se protumači ideja koja se u javnosti pojavila ovih dana a značila bi, ukoliko bude usvojena, da će strankama na nekim budućim izborima umesto dosadašnja tri, ponovo trebati pet odsto podrške za ulazak u Skupštinu Srbije. 
 
Ako to bude slučaj, saglasni su sagovornici "Blica", do ukrupnjavanja političke scene bi sasvim sigurno došlo, ali je pitanje i da li bi se desile tektonske promene u političkom životu.
Imajući u vidu najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, onog dana kada je formirana aktuelna Vlada Srbije, da će biti promena na njenom čelu 2024. godine, glasine o izlasku na birališta posle samo dve godine ne prestaju.
 
Ideju o povećanju izbornog cenzusa ozvaničio je ove nedelje Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe SNS u Skupštini Srbije, rekavši da "veliki broj građana traži povećanje izbornog cenzusa jer brojne opozicione stranke smatraju nedostojnim da sede u skupštini".
 
- Ipak, upravo je cenzus od tri odsto omogućio da građani vide o kakvim se diletantima radi. Da su ostali van parlamenta, možda bi nekome i dalje delovali ozbiljno. Ovako sve se pokazalo - rekao je Jovanov.
Ako cenzus i zaista bude podignut, najizvesnije je da bi mogao da se vrati na pet odsto, koliko je iznosio do početka 2020. godine. 
 
Podsećanja radi, u martu te godine izborni prag je snižen. On na izborima 2022. ostaje nepromenjen, što je u Skupštinu uvelo veći broj stranaka i koalicija, ali je mala verovatnoća da bi sve one opet mogle da se nađu u parlamentu ako se poveća izborni prag.
 
Ukrupnjavanja stranaka
 
Bojan Klačar, izvršni direktor CESID-a, smatra da bi podizanje cenzusa svakako dovelo do ukrupnjavanja političkih stranaka.
 
- Stranke bi na taj način pokušale da izbegnu rizik neulaska u skupštinu. Na desnom polu političkog spektra već se pravi izvesna i logična koalicija - kaže on za "Blic".
 
Ipak, kako navodi, ne očekuje dramatične promene u političkom životu u slučaju da dođe do podizanja cenzusa.
 
- Ako cenzus bude pet odsto, neće doći do velikih posledica ni u izgledu parlamenta ni u političkom životu. Cenzus je više stranačka stvar nego što će unaprediti izborne uslove. Mislim da bi promena izbornih jedinica i izbornih lista bitnije promenile politički život - objašnjava.
 
Navodi da je, u vreme kada je cenzus bio pet odsto, u Skupštini bilo predstavnika čak 44 različita pokreta.
 
On ocenjuje da će tri stranke svakako preći cenzus i od pet odsto.
 
- To su SNS, SPS i SSP koji nemaju nikakvu vrstu problema da i u takvim izbornim uslovima uđu u parlament. Sve druge prognoze su nezahvalne jer je mnogo stranaka sa podrškom između 2,5 i pet procenata - objašnjava Klačar.
 
Udruživanje iz interesa
 
U slučaju da se cenzus podigne na pet odsto, samo tri stranke bi mogle da budu sigurne da će ući u parlament, kaže i Predrag Lacmanović, izvršni direktor agencije "Faktor plus".
 
- To su SNS, SPS i SSP. Druge stranke bi morale da se udružuju u koalicije. Vidimo da se na desnoj strani to sad već praktično događa. To bi bila čista matematika o ujedinjavanju i verovatno bi sve stranke uradile istraživanja pre ulaska u koalicije - ocenjuje Lacmanović.
Kako kaže, mogu se očekivati i koalicije u koje će ući stranke koje nisu bile u toliko dobrim odnosima.
 
- Interes ulaska u Skupštinu je najbitniji za sve stranke. Zbog interesa se mogu izgladiti odnosi tokom predizborne kampanje i sve se zaboravlja. U svakom slučaju, logično je da se stranke sličnog ideološkog profila udruže, jer ovako usitnjene teško da mogu da utiču na kreiranje političke scene - analizira Lacmanović.
 
- Dve su strane medalje. Neko misli da treba još da se spusti cenzus i da praktično svi uđu u skupštinu kao u Grčkoj. Verovatno bi cenzus od pet odsto doneo jasniju političku scenu. Male stranke teško da mogu samostalno da se izbore za veći broj glasova. A i kad uđu u parlament pitanje je koliki uticaj mogu da imaju - zaključuje Lacmanović.
  • Petar

    27.03.2023 15:06
    Odlicna ideja, vec vidim koaliciju LSV/SPO/SRS/DJB/DSS/ITD u NS.
  • jedino

    27.03.2023 09:39
    što je najbitnije utvrditi u ovoj zemlji koja više od decenije luta bez kompasa vodjena politikom idi mi dodji mi , jeste koliko nas ce preživeti a da ne podlegne zarazi vecine zombiranih. Nebitno je da li ce na večitim lažnim izborima biti 3 ili 5% .
  • Aleksej

    27.03.2023 08:50
    Srpska Nepismena Stranka
    @XQT

    Kako mislis "ako" se nastave. Zasto se ne bi nastavile? Da li neko normalan moze ocekivate da sada prestanu, posto su 10 godina krali?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.