On je izjavio da je današnji dijalog pod nazivom - "Kako do rodno osetljivog jezika", prvi u takovom nizu, kako bi se odgovorno i transparentno o tome govorilo, pa su pozvane sve zainteresovene strane - predstavnici države, akademske zajednice, nevladine organizacije.
Podsetio je da je Zakon o rodnoj pravnopravnosti donet pre dve godine i da je predviđeno da odredbe, koje se odnose na rodno osetljivi jezik, budu u primeni za godinu i po dana, što je "sasvim dovoljno vremena" da se reše dileme.
Mada je pitanje rodno osetljivog jezika izazvalo velike polemike u javnosti, on je potvrdio da nije predviđena sankcija za nesprovođenje tog zakona ali će svakako postojati monitoring.
Šefica kancelarije Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji Milana Rikanović izjavila je da zakon propisuje "niz obaveza za organe javne vlasti, obrazovne insistucije i insitucije javnog informisanja".
"Rodno osetiljiv jezik promoviše ravnopravnost između muškaraca i žena. Moramo da se zalažemo za apsolutnu vladavinu prava i sprovođenje zakona ne može biti upitno, mi možemo da razgovaramo zajedno na koji način, u kojim rokovima i kako možemo da osiguramo da sve zainteresovane strane imaju zajednički pristup. Nadam se da oko vrednosti nema dileme", navela je Rikanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Osetljiv
Ih
Rasa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar