Dete nevidljivo u sistemu: Koje su institucije zanemarile osmogodišnju devojčicu?

Otac osmogodišnje devojčice koja je u teškom stanju pronađena zatočena u stanu u Beogradu je u begu, a policija traga za njim. U međuvremenu, postavlja se pitanje odgovornosti institucija.
Uroš Pašajlić osumnjičen je za nasilje u porodici, zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica i kršenje porodičnih obaveza.
 
On je starateljstvo nad devojčicom dobio 2018. godine i od tada je ona praktično bila nevidljiva sistemu.
Devojčica nije pohađala ni vrtić, odnosno predškolsko, a nije bila upisana ni u osnovnu školu. Kako je navela psihološkinja i supervizorka službe za decu beogradskog Centra za socijalni rad Smilja Igić za RTS, ovu ustanovu "niko nije obavestio da dete nije išlo u ove ustanove, kao ni na zdravstvene preglede".
I sistem ju je zapostavio
 
Kako su iz Centra za socijalni rad naveli ranije, oni su po rođenju devojčice pokrenuli postupak lišavanja roditeljskih prava oba roditelja.
 
Međutim, nadležni sud je 2018. godine doneo odluku da se otac stara o detetu.
 
"Te 2015. godine je porodilište prijavilo da je rođena devojčica i da roditelji o njoj ne brinu adekvatno", rekla je za RTS direktorka Centra za socijalni rad Silvia Alavanja.
 
Navodi da je dete tada smešteno u ustanovu socijalne zaštite i da su roditelji potom održavali određene kontakte u kontrolisanim uslovima.
 
"Ustanova je savetodavno radila sa roditeljima. U međuvremenu je rađeno veštačenje roditelja i Komisija veštaka je donela mišljenje da je otac podoban i da dete može da se vrati u porodicu oca", navela je Alavanja i naglasila da je to bila sudska odluka.
 
Psihološkinja Centra Smilja Igić rekla je da je otac u tom periodu pokazao "adekvatno" ponašanje.
 
"U svakom slučaju, dve godine praćenja porodice nisu dala nekakve indikatore za zabrinutost za bezbednost, život, zdravlje deteta", rekla je Igić za RTS.
 
Prijava Centru za socijalni rad i pre tri godine
 
Policija je 2020. godine obavestila Centar za socijalni rad Beograd da ima saznanja da se u stanu čuje plač deteta.
 
Otac devojčice se odazvao na razgovor sa radnicima Centra, koji su ustanovili da dete nema nikakve tragove zanemarivanja.
 
Nakon toga, kako se navodi se u odgovoru iz Centra za socijalni rad Tanjugu, više nije bilo prijava ovoj instituciji.
 
Dete nevidljivo u sistemu
 
Psihološkinja i supervizorka službe za decu gradskog Centra za socijalni rad Smilja Igić navela je za RTS da je problem u ovakvim porodicama i što često menjaju mesto prebivališta, te je i ovo bio jedan od problema ovog slučaja.
 
Dodala je i da su svi građani dužni da prijave kada primete da se osnovne potrebe dece zanemaruju - komšije, škole, vrtići, zdravstvene ustanove. 
 
"Ko god od institucija dođe do tih saznanja, na primer da je upisano u školu, a da ne ide redovno. Centar za socijalni rad obavezno dobija to obaveštenje od škole, ili da postoje problemi u ponašanju, ili od zdravstvenih ustanova čak i najmanja sumnja u zanemarenost higijensku, mi dobijamo prijavu. Međutim, u ovom slučaju čini se da je zapravo dete bilo nevidljivo za sisteme", naglasila je Igić.
 
Poručuje da poslednje tri godine Centar za socijalni rad nema informacije o ovom detetu.
Inače, slučaj nasilja je otkriven tako što je žena prijavila nasilje nevenčanog supruga. Ona je u policijsku stanicu došla sa vidnim telesnim povredama. 
 
Zatim je Tužilaštvo dalo nalog da se muškarac uhapsi i da se nasilno uđe u stan, ali osumnjičeni tamo nije zatečen, već je pronađena osmogodišnja devojčica koja je odmah upućena na lekarske preglede i smeštena u Dom za nezbrinutu decu.
 
Potraga je raspisana odmah, a tužilaštvo je navelo da će mu, čim bude uhapšen, biti određeno zadržavanje, te će u zakonskom roku biti saslušan.
 
Na pitanje šta će biti sa devojčicom, Smilja Igić je rekla da najpre treba da se proceni da je dete zdravstveno sposobno da napusti zdravstvenu instituciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Prozvani gradjanin

    30.03.2023 08:29
    Moram nesto da dodam, nadam se da cete objaviti jer je vec dva dana proslo od vesti. Uglavnom, gledam sinoc na Novoj bas povodom tog nasilja i prijava gradjana, zena prica da je prijavila policiji stalne svadje i tuce iz komsiluka, dodje policija i krenu njoj da uzimaju sve moguce podatke, od imena preko licne karte do podataka o zaposlenju, i zena kad je videla kako je preslisavaju odustane od prijave. Hocu da kazem nikad ne znas sa kakvim nasilnicima imas posla, doznaju ko si i sacekaju te iza coska i namaraju sto si ih prijavio. Zato mislim da nije bas pametno mesati se, mozes sebi da napravis problem ni kriv ni duzan a hteo si najbolje.
  • Sana

    30.03.2023 03:18
    Izjava direktorke Centra za socijalni rad u stilu: "Nismo mi krivi što dete nismo 3 godine obilazili, već što građani nisu prijavljivali da je dete zanemareno." Pa dosta je više stvarno sa tim odvratnim narativom i pranjem od odgovornosti.
  • @ Iva

    29.03.2023 11:57
    Da li ste prvo zvali roditelje pre nego sto ste kontaktirali socijalnu sluzbu? Oni bi trebalo da reaguju u slucaju da postoji neki problem u toj porodici zbog koga dete ne dolazi u skolu, inace ne. Mozda Vi pretpostavljate da postoji takav problem pa ste ih zato zvali...?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija