Kome se i zašto oduzima vozačka dozvola: Velikom broju građana zbog vožnje u pijanom stanju

Načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević izjavio je da je 38 procenata vozača izgubilo vozačku dozvolu jer su vozili pod dejstvom alkohola, a 14 procenata zbog prebrze vožnje.
Kome se i zašto oduzima vozačka dozvola: Velikom broju građana zbog vožnje u pijanom stanju
Foto: Pixabay
Lakićević je na konferenciji za novinare u organizaciji Agencije za bezbednost saobraćaja, povodom hiljaditog seminara za vozače kojima je oduzeta vozačka dozvola zbog nesavesne vožnje, rekao da je u prethodnih 999 seminara čak 11.500 vozača pohađalo seminar što je upozoravajući podatak, jer je većina tih vozača učinila više od jednog teškog prekršaja.
"Jedan od prioriteta u radu Uprave saobraćajne policije svakako jeste da se iz saobraćaja isključe vozači koji upravljaju vozilima pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci. Moram da kažem da je u 2022. godini gotovo 70.000 takvih vozača isključeno iz saobraćaja. Imamo preko pola miliona vozača koji su sankcionisani zato što su prekoračili dozvoljenu brzinu kretanja. Ti podaci su poprilično alarmantni i govore nam da ima vozača koji i dalje prave grube ili teže prekršaje", istakao je Lakićević.
Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović rekao je da je prošle godine zabeležen rekordan broj prekršaja u Srbiji.
 
On je podsetio da su Zakonom o bezbednosti saobraćaja od 2009. godine uvedeni kazneni poeni i da ko prikupi 18 kaznenih poena u roku od dve godine, gubi vozačku dozvolu.
 
"Jedini način da vrati vozačku dozvolu je da pohađa seminar koji je danas na programu hiljaditi put i da posle toga polaže ispit. Tek neko sa položenim ispitom ima pravo da vrati vozačku dozvolu", izjavio je Stamatović.
 
Kada je reč o vrsti i strukturi prekršaja, najčešće je reč o vožnji pod uticajem alkohola (38 odsto), prekoračenju brzine (14 odsto), kao i vožnji bez dozvole ili bez kategorije u dozvoli (osam odsto). Posmatrajući vožnju pod uticajem alkohola, više od polovine počinilaca je vozilo u stanju srednje alkoholisanosti, dok je oko 40 odsto vozilo u stanju teške i veoma teške, a oko šest odsto u stanju potpune alkoholisanosti.
 
Oko 98 odsto polaznika seminara su muškog pola, dva odsto su žene, dok je prosečna starost 35 - 40 godina. Oko 15 odsto ima završenu osnovnu školu, 70 odsto srednju, 10 odsto višu ili fakultet. Zanimljivo je da među vozačima kojima je oduzeta vozačka dozvola ima 17 doktora nauka. Posebno zabrinjava to što je sve veći broj onih kojima je oduzeta probna dozvola (u 2023. godini - njih 39). Među polaznicima ima 74 povratnika, koji seminar slušaju po drugi put.
 
Govoreći o seminarima, Stamatović je rekao da povratnici čine manje od jedan odsto.
Seminare za nesavesne vozače su kreirali saobraćajni inženjeri i psiholozi, a specifični su po tome što se izvode kao radionice u grupama od šest do 12 polaznika. Vode ih stručni predavači, sertifikovani od Agencije za bezbednost saobraćaja. Edukacijom su obuhvaćene teme iz bezbednosti i propisa, kao i radionice na temu najčešćih prekršaja koje čine nesavesni vozači.
 
Seminar traje 14 radnih dana, odnosno 40 časova, a prisustvo je obavezno, nakon čega sledi ispit kao uslov za dobijanje uverenja neophodnog za vraćanje vozačke dozvole. Seminari se sprovode na teritoriji 21 grada u Srbiji.
  • Z

    30.03.2023 09:45
    Jedan poznanik je vozio pijan i prekoračio brzinu, oduzeli mu dozvolu, on svaki dan autom na posao. Može mu se, kaže. Toliko o tome.u
  • Ssy

    30.03.2023 08:16
    Ima zaslužnih pijanaca
    Naravno da treba oduzeti dozvole pijanima, ali prvo proveriti njihov pedigre.
  • Samo pitam

    30.03.2023 07:55
    A kom procentu vozača članova sekte, braće, kumova i pripadnika kartela investitora niste oduzeli dozvolu ... ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija