Maloletnicima u Srbiji biće zabranjene elektronske cigarete

Ministarstvo trgovine objavilo je da počinje izmenu Zakona o zaštiti potrošača, u delu koji se odnosi na zabranu prodaje maloletnicima elektronskih cigareta i drugih proizvoda sa ili bez nikotina.
Maloletnicima u Srbiji biće zabranjene elektronske cigarete
Foto: Pixabay
Nedavno istraživanje koje je sprovelo Udruženje "Roditelj" pokazalo je da su elektronske cigarete lako dostupne maloletnicima od 13 do 17 godina u maloprodaji, a kontrola starosne dobi u trgovinama i trafikama je veoma retka iako zakon propisuje zabranu prodaje nikotinskih proizvoda mlađima od 18 godina i daje pravo prodavcu da zatraži lični dokument sa slikom.
Čak 83,3 odsto dece tvrdi da do elektronskih cigareta dolaze lako i da ih prilikom kupovine ne pitaju koliko imaju godina. Samo 16,7 odsto kaže da se ovi proizvodi ne prodaju maloletnim licima. Većina roditelja je kazalo da zna da maloletnici lako mogu da kupe ove proizvode (70 odsto), dok preostalih 30 odsto nema saznanje o tome. Indikativno je da čak 78 odsto roditelja tvrdi da njihova deca ne koriste elektronske cigarete. 
Anketa je pokazala i da najveći broj tinejdžera koji konzumiraju "vajp", to kupuje posle škole, a značajno manji procenat odgovora glasi "na odmoru" i "vikendom, u slobodno vreme". Čak 81,3 odsto ispitanika ankete zna šta je "vape", dok 18,8 odsto njih je čulo, ali ne zna šta je. Veći deo ispitanika, njih 62,5 odsto se izjasnilo da ne koristi elektronske cigarete, dok su 37,5 odsto konzumenti istih.
 
Već su pripremljene izmene Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu koje predviđaju da neće moći da se puši u ugostiteljskim objektima, na stadionima, autobuskim stajalištima. 
 
Dr Ika Pešić, koja je bila deo Radne grupe za izmene i dopune Zakona, rekla je nedavno za Euronews Srbija da se ograničenje pušenja u zatvorenom prostoru ne odnosi samo na cigarete već i na sve elektronske sisteme za pušenje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Samo kažem

    10.11.2023 16:48
    Pored vejpa
    problem je i travica ali to niko ne pominje. Jedan smotuljak lepo košta,više od vejpa ili paklice pa vi vidite. A klinci duvaju li duvaju,a svi se prave lako to nije istina. Licemeri.
  • Loki

    06.04.2023 17:25
    Loki
    Dosadni ste sa ovim "zabranama" i populizmom o Cigaretama zaista! To se resava jednostavno nema prodaje Cigareta i Alkohola i kraj...da samo da nisu ogromni novci u igri!!! Ko zeli da pusi i pije neka to i radi dok mu prija jer to zadovljstvo placa i niko nema prava da mu zabranjuje!!! Slazem se da treba postojati objekti za pusace i nepusace i nista vise od toga!!! Ovo je sprdnja jer ce klinci platiti nekom starijem da im kupi i sta cemo...nista!!! Sjasite vise!!!
  • ee

    06.04.2023 15:04
    "Škodi svima, neko će posle vajpa preći na prave cigarete, a sam nikotin pušačima izaziva razne bolesti koje posle koštaju zdravstveni sistem, tj. sve nas."

    Ovo prvo se slazem, ako neko sa cigareta predje na vejp je manje zlo. Zlo ali manje. Ovo sa decom problem sto prvo krenu sa vejpom, navuku se na nikotin i velika sansa krenu posle na cigare. Ko se seca, prva kutija koju popusis bacas peglu nije ti jasno sta je tu super..kad se navuces onda kasno. Sa vejpom, i to ovo sad vocne aromice ocas posla i kad si klinac navuces se.
    Ovo drugo nisam sigran, tj mislim da nije bas tako. Nikotin nije problem, nista mnogo gori od kofeina, on je samo ono sto te drzi navuceno na cigare. Problem je katran, olovo, kancerogenih materija brdo. Duvan kao biljka je jedan od najvise prskanih kultura pesticidima. I plus udises zapaljen duvan. To je zlo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija