
Neeksplodirane bombe i dalje širom Srbije: Nadležni najavljuju finalno čišćenje ovih područja
Dvadeset četiri godine nakon NATO bombardovanja, neeksplodirane kasetne bombe i dalje se nalaze na teritoriji Srbije, a razminiranje je zahtevan i skup proces.

Foto: Pixabay
U međuvremenu, iako je Srbija 2008. godine inicirala Konvenciju o zabrani upotrebe, proizvodnje i skladištenja kasetne municije, još nije potpisala taj dokument, piše Euronews Srbija.
Jedna od žrtava kasetnih bombi je penzionisani zastavnik prve klase i pirotehničar Slađan Vučković iz Niša. Tog 25. aprila 1999. godine, dok je na Kopaoniku čistio teren od ubojnih sredstava, život mu se zauvek izmenio.
"Bio sam na terenu po zadatku i uništavao te bombe – 107. u tom danu, a bilo ih je mnogo više, koštala me je da sam ostao bez ruku, dela noge i gluv sam. Međutim, Hvala Bogu, ostao sam živ tako da mogu da prenesem iskustva narednim generacijama koje, nadam se, nikada se neće sresti sa tim i takvim zlom kao što su kasetne bombe", naveo je Slađan Vučković za Euronews Srbija.
NATO avijacija je masovno koristila kasetne bombe u napadima na položaje Vojske Jugoslavije na Kosovu i Metohiji. Osim tog dela teritorije, Alijansa je delovala ovim oružjem u 16 opština u Srbiji, najčešće u južnom, jugozapadnom i centralnom delu zemlje.
Kasetne bombe u upotrebi su još od Drugog svetskog rata. Tokom osam decenija sejale su smrt u nekoliko desetina zemalja sveta, uključujući i Srbiju 1999. godine. Ono što ih čini posebno opasnim jeste činjenica da su one neeksplodirane funkcionišu poput minskog polja i kao takve predstavljaju opasnost za okolinu godinama po završetku sukoba.
Tokom NATO bombardovanja, kasetne bombe ugrozile su i naseljena mesta u Srbiji. Niš ih je posebno zapamtio 7. i 12. maja 1999. godine. One neeksplodirane, godinama su predstavljale opasnost za žitelje grada na Nišavi, a za osoblje Centra za razminiranje složen zadatak.
"Jednostavno, kasetne bombe ne smete pomerati kada ih pronađete, potrebno je svaku uništiti na mestu pronalaska bilo gde je pronađete, da li je to na nekoj njivi, livadi ili šumi, da li je na nekom krovu, da li je u nekom oluku, bilo gde gde ona može da padne sa svojim padobranćićem, gde može da završi, vi tu morate da je uništite. Dve kasetne bombe su bile na fudbalskom terenu, na kojem se igrao fudbal 20 godina nakon toga i taj fudbalski teren je obrađivan i tretiran, a dve kasetne bombe su bile na skoro samom centru tog terena i nalazile su se na dubini od 35 centimetara", rekao je direktor Centra za razminiranje Bojan Glamočlija.
Srbija je 2008. godine inicirala Konvenciju o zabrani upotrebe, proizvodnje i skladištenja kasetne municije. Ovaj dokument je u međuvremenu potpisalo više od stotinu država, međutim, potpisa Srbije još uvek nema na vidiku.
"Vojska Srbije kao jedno od malobrojnih ofanzivnih sredstava nasleđenih iz prošlosti ima kasetne avionske bombe i kasetna punjenja na višecevnom raketnom lanseru M-87 orkan. Odricanjem tih sredstava Vojska Srbije gubi ozbiljan vojni potencijal, a pritom ne dobija odgovarajuću nadoknadu", napomenuo je vojni analitičar Aleksandar Radić.
Svestan opasnosti koje kasetne bombe donose, Slađan Vučković se godinama zalaže za njihovo uništenje.
"Moj veliki prijatelj, drug i ne znam kako bih nazvao, nastradao je na Kopaoniku 1. decembra 2012. godine. Njih dvojica su nastradali, vrhunski pirotehničari. Vrhunski kada kažem, a možete zamisliti ljude koji uopšte ne znaju šta je bomba", rekao je i dodao da mu je žao što se ne zna tačan broj žrtava.
Prema proceni Centra za razminiranje, površine obuhvaćene kasetnim bombama trebalo bi da budu očišćene u narednih godinu dana ili dve.
Govoreći o tome koji su razlozi što Srbija još nije potpisala konvenciju o zabrani kasetnih bombi, novinar Politike Milan Galović je rekao za Euronews Srbija da je ranije postojao dualizam između Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva odbrane, i da je Ministarstvo odbrane bilo uzdržano iz vojnih razloga.
"Došli smo u paradoksalnu situaciju u mesecima kada obeležavamo godišnjicu bombardovanja. Ističu se naše žrtve stradale od kasetne municije, ali zvuči paradoksalno da Srbija i dalje nije potpisala tu konvenciju. Nemamo noviji stav na tu temu, ondašnji stav je bio neophodnost da vojska zadrži određene kapacitete", istakao je Galović.
Dodaje da određeni razlozi protiv zabrane kasetne municije i dalje stoje i da se plaši da će oni stajati sve dok bude trajao rat u Ukrajini jer sada razoružavanje nije tema.
Na pitanje koliko Srbija ima kasetnih bombi, kaže da ne zna tačne količine.
Tekst u celosti čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Niške gimnazije (možda) ponovo rade od ponedeljka: Maturanti ne odustaju od blokada
29.03.2025.•
0
Niške gimnazije vraćaju se na nastavu od ponedeljka, ali se ne zna se precizno kako ce se ta nastava odvijati.
Vučić u "Ćacilendu": Država će pomoći makar leks specijalisom za produžetak godine
29.03.2025.•
3
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je među "studentima koji žele da uče" u Pionirskom parku izjavio da će država pronaći rešenje "da im pomogne koliko može".
VIDEO Beograđanin optužio Šapića da je "pokrao grad": "Ni u Trstu se nećeš sakriti"
29.03.2025.•
0
Jedan Beograđanin kritikovao je gradonačelnika Aleksandra Šapića i optužio ga da je "pokrao grad".
Studenti blokiraju Ibarsku magistralu: "Tu smo da probudimo stanovnike naše opštine"
29.03.2025.•
0
Studenti Meljaka i Barajeva blokiraju Ibarsku magistralu.
Advokatska komora Srbije odlučuje o dvonedeljnoj obustavi rada, razmatra i druge vidove podrške
29.03.2025.•
1
Advokatska komora Srbije (AKS) danas će odlučiti o eventualnoj novoj dvonedeljnoj obustavi rada.
Uhapšen Beograđanin zbog posedovanja šest kilograma kokaina
29.03.2025.•
1
Policija u Beogradu uhapsila je S.S. (42) iz Beograda nakon što su zaplenili oko šest kilograma kokaina.
Studenti u Beogradu danas ispred Informera: "Napadi se nastavljaju, ali i naša borba za pravdu"
29.03.2025.•
4
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Beogradu danas, 29. marta, organizuju protest ispred TV Informer.
Zvučni top i političke igre: Građani ne veruju institucijama, a koja je uloga FBI i FSB u istrazi?
29.03.2025.•
10
Vlasti u Srbiji su, kao neku vrstu odgovora na optužbe o upotrebi zvučnog oružja na protestu 15. marta, najavile učešće u istrazi stručnjaka američkog FBI i ruskog FSB.
Vodostaji više reka u Srbiji u porastu zbog padavina, ojačavaju se bedemi
29.03.2025.•
1
Na slivovima više reka u Srbiji će u narednih 48 sati vodostaji biti u značajnom porastu zbog padavina.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za subotnji predah
29.03.2025.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Uhapšen zbog nasilja u porodici, policija pronašla i arsenal oružja
29.03.2025.•
1
Dvadesetdevetogodišnji N.S. iz Kragujevca uhapšen je zbog ilegalnog posedovanja oružja i nasilja u porodici.
Ne zaboravite da pomerite kazaljke: Sutra počinje letnje računanje vremena
29.03.2025.•
7
Letnje računanje vremena počinje u nedelju, 30. marta.
Beogradski studenti povodom hapšenja kolega: Dok jedan nije siguran, niko nije siguran
29.03.2025.•
4
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu saopštili su da pritisci sa kojima se studenti i građani koji izražavaju političko neslaganje postaju sve veći.
Apelacioni sud vratio optužnicu za ubistvo Danke Ilić na ponovno odlučivanje
28.03.2025.•
5
Apelacioni sud u Nišu ukinuo je rešenje o potvrđivanju optužnice protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić, i naložio Višem sudu u Zaječaru da ponovo odlučuje.
VIDEO: Protesti zbog napada na studente održani i u Beogradu i Kragujevcu
28.03.2025.•
0
Zbog napada i prebijanja četiri studenta Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, protesti podrške studentima organizovani su u Beogradu i u Kragujevcu.
Mark Brnović novi ambasador SAD u Srbiji
28.03.2025.•
20
Američki predsednik Donald Tramp imenovao je Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Srbiji.
Dekani fakulteta o Glišiću: Medijski nastupi javnih funkcionera - korak ka otvorenoj represiji
28.03.2025.•
3
Dekani fakulteta Univerziteta u Beogradu ocenili su kao "skandalozne" izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora Univerziteta u Beogradu.
Podignuta optužnica protiv četiri osobe zbog narkotika u Surčinu
28.03.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je podiglo optužnicu protiv četiri osobe zbog sumnje da su 30. januara na teritoriji Surčina držali razne vrste narkotika "radi prodaje".
Šta je DDOR organizovao na Međunarodnom salonu automobila
28.03.2025.•
0
Pedeset i šesti Međunarodni salon automobila i 17. Međunarodni sajam motocikala, kvadova, skutera i opreme "Motopassion" uspešno su završeni 26. marta.
Reakcije na izjavu Glišića da rektor Đokić "mora da bude uhapšen": Otvoreno zastrašivanje
28.03.2025.•
1
DS i Kreni-promeni osudili su izjavu ministra u tehničkoj Vladi Darka Glišića koji je rekao da rektor Univerziteta u Beogradu, Vladan Đokić "mora da bude uhapšen".
Nastavnici Pete beogradske gimnazije podneli krivičnu prijavu protiv v.d. direktorke
28.03.2025.•
0
Nastavnici Pete beogradske gimnazije podneli su krivičnu prijavu i zahtev za vanredni inspekcijski nadzor nad radom v.d. direktora gimnazije Danke Nešović.
Komentari 2
Zato
Salamander
Nato bi trebslo sudski goniti pred medjunarodnim institucijama, sli zašto to pitanje još nije pokrenuto, pitati sadašnje i prethodne vlasti, jer su sve one iste.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar