Građani Srbije "beže" na more: Gde kupuju nekretnine i koliko ih plaćaju?
Interesovanje građana Srbije za nekretnine na moru ne jenjava naprotiv, sve je veće iz godine u godinu.
Foto: 021.rs
Osim uobičajene navike da se kuće i stanovi uglavnom kupuju na crnogorskom i grčkom primorju, sve je zastupljeniji trend nekretnina i na drugim delovima obale - ponajviše u Trstu i Albaniji, piše Euronews Srbija.
Kako potražnja diktira i cenu, tako su ove godine cene nekretnina u Grčkoj poskupele u odnosu na prošlu godinu, dok su u Crnoj Gori, "tradicionalno" od "ruskog buma" cene godinama unazad visoke. Premda je Albanija destinacija koju sve više srpskih turista rado posećuje iz godine u godinu, ispostavilo se da su pravo iznenađenje i cene nekretnina u ovoj zemlji. A tu je još jedna netipična destinacija koja nudi priliku za odmor tokom cele godine, a pored toga i jeftine stanove - Trst.
Solun je trenutno na petom mestu najskupljih oblasti u Grčkoj, a Halkidiki na četvrtom - kako za kupovinu nekretnina, tako i za iznajmljivanje, podaci su platforme za oglase Spitogatos koja navodi da je u poslednjem kvartalu 2022. godine zabeležen rast prodaje od osam odsto i pet odsto u prosečnom povećanju cena zakupa, u odnosu na isti period prethodne godine.
Halkidiki se našao na četvtom mestu najskupljih mesta u Grčkoj sa prosećnom cenom od 1.875 evra po metru kvadratnom što je povećanje u odnosu na 2021, odnosno 1.625 evra/m2. Opština Solun - u koju spada i popularna Perea u kojoj srpski turisti kupuju stanove, našao se na 5. mestu sa 1.762 evra po metru kvadratnom.
Jedine oblasti sa višim cenama od Halkidikija i Soluna su Atika, odnosno južna predgrađa Atine (3.261 evro/m2), severna predgrađa Atine (2.721 evro/m2), Kikladi sa preko 3.000 evra po kvadratu i Jonska ostrva, odnosno Lefkada i Kefalonija. gde je prosečna cena kvadrata 2.151 evra, navodi se u tekstu Euronews Srbija.
Nikola Nedeljković iz kompanije Grekodom Development u razgovoru za Euronews Srbija kaže da je i dalje najtraženiji sever Grčke, odnosno tri regije - Halkidiki, Solun i Olimpska regija. Međutim, cene zavise upravo od oblasti koja vas interesuje.
"Najjeftiniji" stanovi nalaze se u Olimpskoj regiji, u oblasti Katerinija sa prosečnim cenama od 1.500-1.600 evra, pa naviše. Starogradnja se može naći već za hiljadu evra po kvadratu, ali u malim i nerazvijenim mestima, dodaje sagovornik portala Euronews Srbija.
Nedeljković primećuje da interesovanje Srba za kupovinu nekretnina u Grčkoj ne jenjava, već da se samo "razbistrila" klijentela, u odnosu na onu koja je kupovala stanove na Halkidikiju za 35-40 hiljada evra.
"Posle pandemije, a i zbog rata u Ukrajini, počeli smo da stičemo klijentelu koja traži investicione objekte, dakle žele da kupe nešto što dugoročno može da se izdaje. Mogu da vidim da se promenio tip klijenata", zaključuje.
U Crnoj Gori su pak, cene nekretnina i dalje paprene. Primera radi, stan od 44 kvadrata u Rafailovićima košta čak 123.000 evra.
Garsonjera od 43 kvadrata u budvanskom naselju Podkošljun košta 115.000 evra, odnosno preko 2.600 evra po kvadratu. U Bečićima je za stan od 71 kvadratni metar potrebno izdvojiti "tričave" 292.500 evra.
Nakon 2020. godine kada su brojni turisti iz našeg regiona saznali za Albaniju kao idealnu destinaciju za letovanje, sve je veći broj građana koji u ovoj zemlji kupuju nekretnine.
Najtraženiji gradovi za kupovinu stana su Drač na severu Albanije, Valona i Saranda. Zanimljivo je da se cene u sva tri letovališta prilično razlikuju, pa su cene u Draču niže i kreću se već od 700 evra po kvadratu, dok su cene u Sarandi od 1.000 do 1.500 evra ako se radi o centru grada.
Kada je Valona u pitanju, cene u centru grada se kreću od 900 do 1.100 evra po kvadratnom metru. U atraktivnom letovalištu Dermi, nedaleko od Valone, cene su od 1.100 do 2.500 evra po kvadratnom metru, piše Euronews Srbija.
Fiona Jelići sa portala Albanija.rs u razgovoru za Euronews Srbija kaže da je i u Albaniji primećen trend rasta cena nekretnina, pa je tako do pre godinu dana u Draču mogao da se nađe stan za 400 evra po kvadratnom metru, dok je danas 800 evra u centru grada, a u oblasti letovališta može da se nađe i za 700.
Trst ponovo dominira među Srbima - kvadrat već od 850 evra
Nekadašnji omiljeni grad za šoping Jugoslovena bio je upravo Trst. Danas on ponovo privlači ljude sa ovih prostora, ali ne zbog jeftine odeće i obuće, nego nekretnina. Činjenica koja najbolje svedoči porastu broja srpskih državljana u Trstu, jeste da će AirSerbia uvesti i letove iz Beograda ka ovom italijanskom gradu od 3. juna.
Naime, prema podacima Poreske uprave u Italiji, a koje je preneo BBC na srpskom, oko četiri hiljade državljana Srbije trenutno živi u Trstu, a u široj okolini prijavljeno je njih 18.000.
Primera radi, na najpopularnijem sajtu za nekretnine u Italiji Immobiliare.it, oglašen je stan od 59 kvadrata u oblasti Baiamonti-Valmaura u Trstu koji se prodaje za 54.000 hiljade evra.
Još je povoljnija starogradnja u Trstu koja, čak i u strogom centru, može da vas košta već od 850 evra po kvadratu. Tako nije iznenađenje što je procenjena vrednost stana od 71 metra kvadratnog već 62.250 evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tabloidi morali da obrišu više od 100 tekstova: Zbog laži, širenja mržnje i targetiranja studenata
22.01.2025.•
0
Tokom studentskih blokada, prorežimski tabloidi su morali da uklone više od 100 tekstova u kojima su iznosili informacije bez dokaza ili širili govor mržnje prema učesnicima blokada i protesta.
Policija u Beogradu celu noć ispitivala strance, predstavnike NVO, ujutro su deportovani
22.01.2025.•
0
Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih organizacija koje su učestvovali na radionicama Erste Štiftunga u Beogradu, provele su dobar deo noći u beogradskoj policiji.
VIDEO: Čovek iskočio kroz prozor stana i motkom nasrnuo na učenike
22.01.2025.•
5
Učenici Grafičko-medijske škole u Beogradu objavili su snimak na kom se vidi kako je na njih nasrnuo čovek sa drvenom motkom u rukama.
AFP o "generalnom štrajku": Najveći pokret nezadovoljstva koji je Srbija videla poslednjih godina
22.01.2025.•
0
Agencija Frans pres danas je prenela vest o pozivu studenata, koji nedeljama protestuju u Srbiji zbog korupcije, na generalni štrajk u petak.
Zbog tragedije u Barajevu: Radnici u socijalnoj zaštiti razmatraju štrajk, traži se i smena ministra
22.01.2025.•
3
Tragedija u domu za stare u Barajevu upućuje na neadekvatno institucionalno postupanje i propuste, kažu iz Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite.
Mreža organizacija za decu Srbije: Pretnje prosvetnim radnicima povećavaju tenzije u društvu
22.01.2025.•
0
Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) ocenila je danas da "pretnje primenom represivnih mera protiv nastavnika i učenika zbog obustave nastave, ne doprinose ostvarivanju prava na obrazovanje".
Đedović: Nema govora o štrajku zaposlenih u EPS, politici nije mesto u toj kompaniji
22.01.2025.•
17
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas kako su joj sindikati u Elektroprivredi Srbije (EPS) potvrdili da nema govora o štrajku zaposlenih u EPS.
Sindikat u RTS-u zahteva emitovanje preciznih izveštaja sa studentskih protesta
22.01.2025.•
5
Sindikat radnika produkcije i tehnike zaposlenih na RTS-u zahteva emitovanje izveštaja sa studentskih protesta u informativnim emisijama i učešće predstavnika protesta u programu ove kuće.
Dijana Hrkalović osuđena na 16 meseci zatvora
22.01.2025.•
59
Bivša državna sekretarka u MUP-u osuđena je zbog zloupotrebe uticaja na 16 meseci zatvora, u šta se uračunava i vreme provedeno u pritvoru.
Školska godina bi mogla da bude produžena
22.01.2025.•
26
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da bi školska godina mogla da bude produžena.
Studenti u blokadi pozvali na generalni štrajk u petak
22.01.2025.•
37
Studenti u Srbiji koji učestvuju u blokadi fakulteta pozvali su građane da se u petak, 24. januara, pridruže generalnom štrajku.
Ministarstvo: U Srbiji nema sumnje na zarazne bolesti slinavka i šap
22.01.2025.•
1
Ne postoji sumnja, niti je potvrđen slučaj zarazne bolesti slinavka i šap u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Naprednjački srednji prst: Može i bednije, ali ne baš mnogo
22.01.2025.•
37
Srednji prst koji pokazuje krvava šaka - to je najnovija poruka Srpske napredne stranke građanima Srbije.
Đukić Dejanović: 86 odsto škola radi, deca bila osramoćena
22.01.2025.•
24
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da u ovom trenutku 86 odsto škola u Srbiji radi najnormalnije, i da će inspekcija nastaviti da obilazi škole koje ne rade.
Koalicija NADA pozvala sve građane da se priključe generalnom štrajku u petak
22.01.2025.•
9
Srpska koalicija NADA, koju čine Novi DSS i POKS, pozvali su građane da učestvuju u generalnom štrajku najavljeno za petak, 24. januar.
DNEVNI KVIZ: Ko smišlja ovih 10 pitanja?
22.01.2025.•
7
Kviz znanja 021.rs stiže i ove srede pred vas.
Danas izricanje presude Dijani Hrkalović - tužilac tražio pet godina robije
22.01.2025.•
48
Specijalni sud zakazao je za danas izricanje presude nekadašnjoj državnoj sekretarki ministarstva unutrašnjih poslova Dijani Hrkalović optuženoj za trgovinu utricajem.
AMSS upozorava na poledicu
22.01.2025.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.
Dan žalosti u Srbiji zbog tragedije u staračkom domu
22.01.2025.•
17
Na teritoriji Srbije danas je Dan žalost zbog stradanja osam osoba u požaru u domu za stara lica u Barajevu.
I snimatelji traže od RTS-a da obustavi emitovanje njihovih dela
21.01.2025.•
6
Članovi Srpske asocijacije snimatelja zahtevaju od RTS-a da ne emituje dela njihovih članova.
VIDEO: Đaci beogradske gimnazije crtali cveće preko crvenih šaka sa srednjim prstom
21.01.2025.•
4
Sinoć nešto pre ponoći, grupa mladića sa kapuljačama iscrtala je po dvorišu Trinaeste beogradske gimnazije u Beogradu crvene šake sa srednjim prstom.
Komentari 19
G pen
pape
.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar