Višak ukrajinske pšenice napravio probleme u EU, a spustio cenu i na srpskom tržištu

Sporazum između UN, Rusije i Ukrajine nije mogao da reši pitanje izvoza svih zaliha ukrajinske pšenice, zbog čega je značajan deo morao da se izveze kopnenim putem.
Višak ukrajinske pšenice napravio probleme u EU, a spustio cenu i na srpskom tržištu
Foto: 021.rs
To je stvorilo probleme poljoprivrednim proizvođačima u EU, kao i u Srbiji, izjavio je Tanjugu agroekonomista Milan Prostran.
On je rekao da su ti problemi spustili cenu i na srpskom tržištu, ali da je za našu zemlju najvažnije da ona sada ne trpi pritisak pšenice iz Ukrajine i Rusije.
"Mogao se očekivati problem konkurentnosti, imajući u vidu da su crnomorske luke prepune pšenice i da sporazum koji je urađen između UN, Rusije i Ukrajine sa posredstvom Turske, nije mogao da relaksira sve zalihe pšenice koje su se nalazile u Ukrajini", rekao je Prostran.
 
Zbog toga je, dodaje, jedan deo morao da ide kopnom i on je upravo sada stvorio problem kod poljoprivrednih proizvođača i farmera, u zemljama koje su inače proizvođači pšenice u EU, a pre svega u Poljskoj, Mađarskoj, Slovačkoj, Bugarskoj i Rumuniji.
 
Napominje da su neke od zemalja već zabranile uvoz pšenice, ali da su opomenute od EU da moraju da poštuju odluke koje su zajedničke.
 
Prostran očekuje da će profiti ili problemi poljoprivrednika u tim zemljama preovladati solidarnost u EU.
 
"Oni su pre svega ugroženi, njihovi proizvođači i pitanje je da li će opstati ukoliko se ne reši carinsko pitanje, kao i sva druga ograničenja koja su u spoljnotrgovinskoj razmeni moguća kao oružja", istakao je Prostran.
  • @Dragan

    19.04.2023 14:46
    Dragane, prijatelju, pšenica se ne sadi! Da ste "upoznati iz prve ruke" znali biste to. Dakle... izmišljate.
  • @kuzma

    19.04.2023 11:18
    Netačno. Ukrajinska pšenica je bila namenjena EU tržištu, a to sa Afrikom je samo bio reklamni trik. Onda se pokazalo da je jako lošeg kvaliteta, pa je skoro sve što je prodato otišlo u Španiju za ishranu svinja. Preostalo ne može nikud. Proverite, ako ne verujete, svi se podaci mogu naći, objavio švajcarski institut. Cene se obaraju u nadi da će siromašni kupiti to loše žito, ali niko neće, a skladišta su puna. Na kraju će sve na đubre, gde mu je i mesto. A to zašto naše žito nije prodato po višoj ceni je sasvim drugi problem i za to je odgovorna naša država.
  • Milan1ns

    19.04.2023 09:47
    Znači
    ... Hleb pojeftinjuje celih 5 dinara ali kada prodje ova situacija poskupljuje 25. To je ta slobodna trgovina...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija