Peticiju je do sada potpisalo skoro 39.000 građana.
Kako navode, menstruacija nije ničiji izbor, niti luksuz, već fiziološka pojava.
"Žene kada dobiju kupe proizvode za menstrualnu higijenu daju 20 odsto tog novca na porez državi svaki mesec? Mnoge od njih nemaju novac za ove proizvode pa koriste krpe, peškire, toalet papir, kartone... Istovremeno postoje proizvodi na koje se plaća manji porez zbog njihovog značaja i neophodnosti. Pridružite nam se u borbi protiv menstrualnog siromaštva", navode u Kreni - promeni.
Proizvodi za menstrualnu higijenu su neophodnost poput hrane i odeće, a ne odabir poput uzimanja cigareta ili alkohola.
Irska, Australija, Kanada, Indija, Velika Britanija, ali i mnoge afričke zemlje, ne oporezuju proizvode za menstrualnu higijenu. Nemačka je 2019. god. smanjila stopu PDV-a sa 19 na sedam odsto, tako što je reklasifikovala proizvode za menstrualnu higijenu u "neophodne". U Hrvatskoj je početkom 2022. god. PDV na menstrualne potrepštine smanjen sa 26 na 13 odsto, a u toku je borba za smanjenje poreza na pet odsto.
Potpisivanjem ove peticije dajete svoj glas da menstruacija ne bude luksuz i da ulošci, tamponi i menstrualne čašice budu oporezivani najnižom stopom oporezivanja u Srbiji od 10%, napominje se u tekstu peticije.
Svoj potpis možete dati
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 23
Лиманац
Tas
Aleksandra
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar