
Dačić o glasanju u Savetu Evrope: Nismo to očekivali od Grčke i Slovačke, a pogotovo Crne Gore
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je ovo dan kojeg će se Savet Evrope stideti.
Kako je naveo, odluku o pokretanju procedure za razmatranje zahteva za članstvo Kosova u Savetu Evrope, od 46 članica, 33 su podržale, sedam je bilo protiv, pet uzdržano, a jedna zemlja nije učestvovala u glasanju.
Dačić je ocenio da je odluka očekivana, da će naštetiti dijalogu Beograda i Prištine i da je ovo dan kojeg će se Savet Evrope stideti.
Naveo je da je delegacija Srbije, koja je glasala protiv, napustila salu posle glasanja, jer nije želela da dalje učestvuje u "tiradama", ali je napomenuo da Srbija nije napustila tu organizaciju.
"Ovaj dan povodom te odluke svakako predstavlja sumrak i statuta Saveta Evrope, jer po prvi put se razmatra zahtev nečega što nije država i što nije priznato od strane UN i o teritoriji koja nije članica UN", rekao je Dačić.
On je zahvalio svima koji su bili protiv i "pokazali da su naši tradicionalni prijatelji" i naveo da pre svega misli na Kipar, Španiju, Rumuniju, Azerbejdžan i Gruziju, a posebno je zahvalio Mađarskoj koja je priznala nezavisnost Kosova, a danas je glasala protiv.
"Sa druge strane, zaista smo razočarani stavom i pristupom Grčke i Slovačke kao članica EU koje su bile uzdržane, pre svega zbog toga što smo od njih čuli da oni ne priznaju nezavisnost Kosova. Takođe bih podsetio da je BiH bila uzdržana. Zamislite te ironije. Zamislite kada bi se Republika Srpska sada prijavila za članstvo. Kakva je to ironija i bezobrazluk, a nama drže predavanje da mi utičemo na rasturanje teritorijalnog integriteta BiH. Oni direktno učestvuju u rasturanju teritorijalnog integriteta Srbije", rekao je Dačić.
On je posebno istakao i stav Ukrajine koja je bila uzdržana.
"Pogledajte koliko mi problema imamo da branimo teritorijalni integritet Ukrajine, koliko se napinjemo i glasamo svuda i pravdamo se zato što neko nas optužuje da ne podržavamo dovoljno teritorijalni integritet Ukrajine, a Ukrajina glasa uzdržano kada je reč o našem teritorijalnom integritetu. Apsolutno neprihvatljivo. Jermenija, takođe, nije bila u sali kada je bilo glasanje. Nismo očekivali takve poteze od tih zemalja", rekao je Dačić.
Kada je reč o Crnoj Gori, Dačić kaže da ni sam ne zna da li je iznenađen ili nije, jer su, navodi, ponovo podržali rasturanje teritorijalnog integriteta Srbije.
"Zaista hvala im na tome, ne znam kako je Srbija to zaslužila. I moram da kažem da će to svakako ostaviti određene posledice po naše odnose. Ne može Srbija samo da služi da se kaže - pucaćemo vam u glavu, ali nije ništa lično", rekao je Dačić.
Kaže i da je ovo pouka za Srbiju da nikada ne sme da izgubi većinu u UN.
Rekao je da zahtev Kosova sigurno neće biti tako brzo na dnevnom redu Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, ali se postavlja pitanje zašto je sve moralo da se desi ovako hitno.
"Očigledno je da je to neko obećao Kurtiju da ga nagradi, možda je to i bio uslov da Kurti dođe na dijalog", naveo je Dačić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić o haosu u Skupštini: Siledžijsko i huligansko postupanje, čekam tužilaštvo
04.03.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je kazao da je u Skupštini Srbije danas došlo do "siležijskog i huliganskog" postupanja.
Advokati osumnjičenog u padu nadstrešnice: Postupak se vodi da bi se abolirali državni funkcioneri
04.03.2025.•
0
Advokati osumnjičenog M.S. u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu izjavili su da Više javno tužilaštvo u Beogradu plasira veliki broj neistinitih i nepotpunih informacija.
Studentkinja FDU o 100 dana blokade: Zahtevi nisu ispunjeni, Skupština kao cirkus
04.03.2025.•
0
"Sto dana blokade Fakulteta dramskih umetosti (FDU) dočekali smo i proslavili, a da nijedan zahtev nije ispunjen", kaže studentkinja tog fakulteta Teona Milićević.
AMSS: Kamioni na granicama čekaju i do pet sati
04.03.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobili, na prelazima, prolaze bez zadržavanja dok kamioni čekaju od sat do pet sati.
Policija ulazi u skupštinsku salu da izvrši uviđaj: Tužilaštvo dalo nalog
04.03.2025.•
0
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je saopštilo da je, povodom incidenata u skupštini Srbije, uputilo policiji zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja u cilju utvrđivanja učinioca.
FOTO, VIDEO Završena današnja sednica Skupštine Srbije: Baklje, jaja, vuvuzele i policijski uviđaj
04.03.2025.•
77
Na sednici Skupštine Srbije aktivirane su dimne bombe i upaljene baklje. Uprkos tome, diskusija o predloženim tačkama je nastavljena.
Aleksić: Za dešavanja u Skupštini najodgovornija Brnabić
04.03.2025.•
5
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić ocenio je da je najodgovornija za sve incidente na današnjoj sednici Skupštine Srbije - njena predsednica Ana Brnabić.
VIDEO: Poslanica SNS briše skupštinsku klupu zastavom Srbije
04.03.2025.•
4
Poslanica Srpske napredne stranke Nataša Jovanović zastavom je čistila skupštinsku klupu.
Dvogodišnja devojčica iz Uba prebačena u Tiršovu u Beogradu
04.03.2025.•
0
Dvogodišnja devojčica iz Uba, koja je nakon potrage pronađena i zbrinuta na odeljenju dečje hirurgije valjevske bolnice, prebačena je za Beograd na dečju kliniku u Tiršovu.
Brojne reakcije na haos u Skupštini Srbije: Opozicija "jedinstvena", vlast "čisti" za njima
04.03.2025.•
13
Tokom trajanja Skupštine Srbije aktivirane su dimne bombe, upaljene baklje, bacane šok bombe, a ima i povređenih poslanica.
Dačić: Svi koji su učestvovali u incidentima u Skupštini će odgovarati
04.03.2025.•
5
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da će svi koji su učestvovali u incidentima u Skupštini Srbije odgovarati za svoje postupke u skladu sa zakonom.
Orban: Srbija žrtva destabilizacije
04.03.2025.•
16
Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je da je "to što se dešava u Srbiji unutrašnja stvar", ali je ocenio da je Srbija žrtva destabilizacije.
EPS upozorava na prevaru: Nikada ne šaljemo mejl sa linkom ka plaćanju, građani da ne nasedaju
04.03.2025.•
6
Elektroprivreda Srbije obaveštava da dolazi do prevare mejlovima u kojima je zloupotrebljeno ime, logo i naziv domena ove firme.
Srbija izručuje dvostrukog ubicu Aliju Balijagića Crnoj Gori
04.03.2025.•
0
Ministarka pravde Maja Popović donela je rešenje kojim je dozvoljeno izručenje Alije Balijagića pravosudnim organima Crne Gore.
Lončar: Poslanica iz Novog Sada u teškom stanju posle moždanog udara
04.03.2025.•
26
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže da je narodna poslanica Jasmina Obradović, koja je doživela moždani udar posle incidenata u Skupštini Srbije, u teškom stanju.
Počelo pozivanje građana na informativne razgovore; Poznati tviteraš pozvan u policiju
04.03.2025.•
11
Marko Marjanović, u tviter zajednici poznatiji kao Kristal Met Dejmon, pozvan je na informativni razgovor zbog objava na društvenim mrežama.
Tužilaštvo: Utvrditi ko je uneo i upotrebio pirotehnička sredstva u Skupštini
04.03.2025.•
7
Tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu je, povodom incidenta na sednici Skupštine Srbije, uputio policiji zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja.
Lekar: Pronađena devojčica nema povrede, bila u stanju hipotermije
04.03.2025.•
0
Dvogodišnja devojčica, koja je jutros pronađena nakon što je juče posle podne prijavljen njen nestanak, nije povređena, ali je bila u stanju hipotermije.
Vučević o tome da ponovo bude premijer: "Nije opcija"
04.03.2025.•
2
Predsednik Vlade u ostavi Miloš Vučević kaže da nije opcija da ponovo bude predložen za mandatara za sastav Vlade Srbije.
VIDEO: Poslanicu Jasminu Karanac u glavu pogodio poslanik iz vladajuće koalicije
04.03.2025.•
24
Poslanica Socijaldemokratske partije Srbije Jasmina Karanac pogodio je u glavu neko od njenih partnera iz vladajuće koalicije.
Komentari 97
Pele
Nebojsa
Jer "rasturanju teritorijalnog integriteta Srbije" si direktno kumovao TI, tvoj prethodni gospodar (nadam se da gori u paklu) i tvoj sadašnji gospodar (nadam se da će se pridružiti prethodnom)!
Grunf
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar