Dobrovoljno služenje vojnog roka: Šta sve treba da prođu kandidati da bi obukli uniformu?

Poziv za prijavu dobrovoljnog služenja vojnog roka otvoren je do kraja maja, a za junski rok. Inače, prijave su otvorene tokom cele godine.
Dobrovoljno služenje vojnog roka: Šta sve treba da prođu kandidati da bi obukli uniformu?
Foto: 021.rs
Pukovnik Saša Petrović iz Uprave za obaveze odbrane Ministarstva odbrane rekao je za RTS da se za dobrovoljno služenje vojnog roka mogu prijaviti svi državljani Srbije starosti od 19 do 30 godina, oba pola.
Prema njegovim rečima, kandidati se mogu prijaviti neposredno u nadežnim centrima Ministarstva odbrane za lokalnu samoupravu, nekadašnjim vojnim odsecima, prema mestu prebivališta, takođe preko portala e-Uprave i na šalterima pošta na celoj teritoriji Srbije.
 
Državljani Srbije koji imaju boravište u inostranstvu mogu se prijaviti preko nadležnog diplomatskog konzularnog predstavništva Srbije u inostranstvu.
Da li je broj dobrovoljaca ograničen?
 
Pukovnik Petrović kaže da je interesovanje mladih za dobrovoljno služenje vojnog roka dobro i broj prijavljenih kandidata svake godine raste, a rezultati uputa u 2022. su najbolji u poslednjih pet godina.
 
"Kapaciteti VS u vezi sa smeštajem i obučavanjem kandidata su dovoljni i omogućavaju da se svi prijavljeni kandidati koji prethodno budu ocenjeni kao sposobni za vršenje vojne službe mogu uputiti na služenje vojnog roka", napomenuo je Petrović.
 
Ukazuje da broj kandidata nije ograničen i u ovom trenutku prelazi 300.
 
Lekarski pregledi kandidata
 
Nakon podnošenja prijave za služenje vojnog roka, kandidati se upućuju na lekarske preglede i psihološka ispitivanja u nadležnim vojnozdravstvenim ustanovama.
 
Petrović objašnjava da struktura pregleda podrazumeva antropometrijska merenja, psihološka i laboratorijska ispitivanja, oftalmološke preglede, otorinolaringološke preglede i druge specijalističke preglede prema indikacijama, a za kandidate ženskog pola je obavezan ginekološki pregled.
 
Fizička spremnost kandidata
 
Pukovnik Petrović je rekao da uputu za dobrovoljno služenje vojnog roka ne prethodi nikakva fizička provera, jer se fizička spremnost stiče i održava tokom samog služenja vojnog roka.
 
Nakon podnošenja prijave i završetka lekarskog pregleda, kandidati se regrutuju, kaže Petrović i dodaje da regrutna komisija ocenjuje sposobnost kandidata za vršenje vojne službe i zatim na osnovu stečenih kvalifikacija, znanja i veština, i na osnovu rezultata prethodno izvršenih lekarskih pregleda, kandidatima određuju rod ili službu i vojnoevidencionu specijalnost.
 
Uvažavaju se i želje regruta za određeni rod ili službu pod uslovom da ispunjavaju ostale propisane uslove.
 
Uput kandidata na služenje vojnog roka obavlja se tokom četiri roka u toku jedne kalendarske godine – 1. marta, 1. juna, 1. septembra i 1. decembra.
 
Individualna specijalistička obuka
 
Kandidati se šalju u jedan od centara za osnovnu obuku - u Leskovac, Sombor ili Valjevo, period obučavanja traje šest nedelja i nakon toga kandidati se upućuju na individualnu specijalističku obuku radi sticanja neophodnih stručnih specijalističkih znanja i veština za konkretnu vojnoevidencionu specijalnost.
 
Nakon završene tromesečne inidividualne obuke, kandidati se upućuju komandnoj jedinici ustanove VS na celoj teritoriji Srbije zbog kolektivne obuke i aktivnog uključenja u život i rad jedinice sve do završetka obuke.
 
Petrović kaže da se obuka sastoji od vojnostručne i fizičke obuke. U sklopu vojnostručne obuke obučavaju se u rukovanju ličnim naoružanjem, u izvođenju osnovnih taktičnih radnji i postupaka u borbi i savladavaju osnovne sadržaje iz strojevog pravila i pravile službe VS. U okvoru fizičkog vežbanja bave se sportom.
 
Cilj obučavanja je, kako ističe, stvaranje pouzdanog, fizički spremnog i motivisanog vojnika koji poseduje neophodna znanja i veštine za uspešno funkcionisanje u borbi kao pojedinca i sastavu posade ili tima.
Benefiti dobrovoljnog služenja vojnog roka
 
Pukovnik Petrović je rekao da je glavni benefit mogućnost prijema u profesionalnu vojnu službu odmah nakon dobrovoljno odsluženog vojnog roka uz mogućnost daljeg napredovanja, usavršavanja i karijernog vođenja.
 
Vojnici tokom dobrovoljnog služenja vojnog roka imaju mesečna primanja do 46.000 dinara, zavisno od čina. Stiču znanja, veštine i sposobnosti koje imaju upotrebnu vrednost i u civilnom životu.
 
"Tokom služenja vojnog roka i među starešinama i među svojim drugarima stiču prijatelje za ceo život", zaključio je pukovnik Petrović.
  • Jana

    13.08.2023 19:38
    zzzz
    Svako ko je normalan , može da se prijavi. A ostalo škarta neka se karta, ne trebaju ni sami sebi a kamo li vojsci
  • Vlad

    26.04.2023 09:40
    Vojska
    Da li iko normalan moze da se prijavi za to
  • Strelac amater

    25.04.2023 15:54
    Dajte
    Dozvolu za držanje vatrenog oružja po završetku i da vidite kako će da raste broj dobrovoljaca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.