Na današnji dan 1992. godine nastala je Savezna Republika Jugoslavija, naslednica najveće, socijalističke Jugoslavije.
Ova skraćena Jugoslavija trajala je najkraće od svih državnih tvorevina sa ovim imenom - 3.936 dana odnosno do 2003. godine kada je preimenovana u Srbiju i Crnu Goru.
Ujedno to je bila do sada poslednja Jugoslavija, a njenu istoriju obeležile su sankcije, rat, kriminal, hiperinflacija, 5. oktobar i nekoliko sportskih titula, poput osvajanja Svetskog prvenstva u košarci. Jednom rečju, burno, piše N1.
Nova Jugoslavija je prvo ostala bez crvene zvezde na zastavi. Himna je ostala ista - "Hej Sloveni", ali je promenjen grb, umesto šest baklji dobili smo dvoglavog orla sa ocilima i lavovima.
SRJ je nastala tri nedelje pošto je u Bosni i Hercegovini započeo krvavi građanski rat, a mesec dana kasnije, tačnije 30. maja uvedene su sankcije Ujedinjenih nacija koje su podržale sve članice Saveta bezbednosti.
One su obuhvatile potpuni međunarodni ekonomski embargo, zabranu trgovine i platnog prometa, kompletnu zabranu letenja vazduhoplova ka i iz SRJ, zabranu servisiranja aviona registrovanih u SRJ, smanjenje diplomatskog prisustva u Beogradu, zabranu učešća sportskih timova pa čak i pojedinaca pod zastavom Jugoslavije, suspendovanje naučne i tehničke saradnje. SRJ je bila suspendovana iz Ujedinjenih nacija.
United Nations Cartographic Section
Predsednici SRJ bili su: Dobrica Ćosić, Zoran Lilić, Slobodan Milošević, Vojislav Koštunica
Premijeri su bili: Milan Panić, Radoje Kontić, Momir Bulatović, Zoran Žižić, Dragiša Pešić
Posledica sankcija dovela je iste godine do nekontrolisanog štampanja novca i hiperinflacije koja je harala tokom 1992. i 1993. godine, oborivši mnoge rekorde, poput inflacije u nemačkoj Vajmarskoj republici iz 20-ih godina prošlog veka.
Plate su iznosile od dve tri pa do 10-20 maraka, a rekordna dnevna inflacija zabeleža je januara 1994. i iznosila je 62 odsto.
Posledica toga je osim obezvređenog novca, a stiglo se i pored denominacije do novčanice od 500 milijardi dinara, bile su potpuno prazne radnje. Hleb, mleko i ostale životne namirnice bile su nedostupne, odnosno nije ih bilo.
Paradoks je bio toliki da su neke porodice preživljavale od humanitarne pomoći koje su dobijale izbeglice - članovi porodice iz ratom obuhvaćenih područja. Procenjuje se da je u SRJ ušlo između 600 i 800 hiljada izbeglica. Mnogima je u sećanju deljenje hleba na Trgu republike i tuča oko istog.
Prve godine SRJ obeležila je i pljačka građana izvedena kroz sistem piramidalne štednje pre svega kroz Jugoskandik i Dafiment banku, kao i mafijaški obračuni, naročito u Beogradu. Nasilje je bilo sveprisutno. Jedna od novina bio je nastanak turbo folka, mešavine domaće folk muzike i elektronike.
Potpisivanjem Dejtonskog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni, usledio je malo mirniji period, a početkom 1996. ukinut je deo sankcija. Ipak, u Jugoslaviji je benzin bio i dalje ubedljivo najskuplji u Evropi. Koštao je do šest tadašnjih nemačkih maraka za litar.
Godinu dana po završetku ratova u Hrvatskoj i Bosni započele su demonstracije zbog izborne krađe koje su trajale mesecima. Oboren je svetski rekord u dužini velikih demonstracija. Građani Srbije celu zimu svakodnevno su izlazili na ulice dva puta dnevno - na studentsku i partijsku šetnju, sve dok nisu priznati rezultati izbora.
Mir ipak nije dugo trajao, jer je aprila 1998. godine započela oružana pobuna Albanaca sa Kosova koji su u jednom trenutku držali 40 odsto teritorije južne srpske pokrajine. Prvi oružani napadi počeli su 1996. godine.
Iste godine ponovo su uvedene sankcije zbog sukoba na Kosovu, ali su važile samo za Srbiju. Uveden je i zloglasni Zakon o informisanju, zatvarani su mediji, a desila se i čistka na Univerzitetu u Beogradu kao osveta za demonstracije iz 1996/97.
Posle jedne pretnje tokom jeseni 1998. godine, godinu dana kasnije usledilo je bombardovanje koje trajalo od marta do juna, a Vojska Jugoslavije i policija su posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma napustile teritoriju Kosova.
Sankcije su ostale.
Leta 1999. godine pokušaj ujedinjenja opozicije doživljava fijasko, ali se to promenilo godinu dana kasnije sa ciljem obaranja Slobodana Miloševića sa vlasti, koga je u međuvremenu međunarodni sud u Hagu optužio za ratne zločine.
Protivkandidat Miloševiću bio je Vojislav Koštunica koji pobeđuje u prvom krugu. Pokušaji vlasti da kao i 1996. godine lažira izbore, rezultovali su blokadom Srbije, da bi petog oktobra stotine hiljada ljudi u Beogradu srušilo režim.
Usledilo je ukidanje sankcija i otpisivanje većeg dela dugovanja zemlji koja je praktično bankrotirala. Jugoslavija je primljena ponovo u međunarodne institucije poput Ujedinjenih nacija, OEBS, MMF, Interpola...
Ipak, krajem 2000. godine započela je još jedna oružana pobuna Albanaca, ovog puta u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa koja je rešena formiranjem kopnene zone bezbednosti na granici Srbije i teritorije Kosova.
Tih godina Jugoslavija je harala košarkaškim svetom. Osvojila je Evropsko i Svetsko prvenstvo pobedivši i Amerikance na njihovom terenu. Uz olimpijsko zlato odbojkaša 2000. i pobede košarkaša u legendardnom finalu Evropskog prvenstva 1995. godine, to su najveći uspesi sporta u SRJ.
Ipak, i posle pada Miloševića i povratka u međunarodne institucije, Crna Gora je sve više insistirala na većoj samostalnosti. Put ka nezavisnosti Crne Gore bilo je preuređenje zajednice. Posle godinu dana pregovora, Jugoslavije je nestala, a 4. februara 2003. godine nastala je državna zajednica Srbije i Crne Gore koja je trajala tri godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Tako ti je to kad hrpa bitangi reši da upropasti sve što su do tada građani imali i umet države napravi kriminalnu banditsku rupu - jedini "entitet" sa kojim ova tužna paradržava danas ima neki kontinuitet.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Policija je zaustavila i isključila iz saobraćaja P.M. koji je na motoputu Valjevo-Lajkovac vozio motocikl brzinom od 202,2 kilometra na čas, na delu puta gde je ograničenje 80 kilometara na čas.
Uslovi za vožnju su dobri, a na putevima je veoma slab intezitet saobraćaja što je uobičajeno za Vaskrs, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Narodni poslanik SNS Vladimir Đukanović smatra da Pravni fakultet u bepgradu "treba zatvoriti" ukoliko je tačno da je studentski plenum izglasao da je "neophodno održati parlamentarne izbore u junu".
Nakon provladinih medija i saopštenja Juronjuz-a (Euronews) u kojem osuđuju blokadu RTS-a, a od kojeg se drugim saopštenjem ogradila grupa novinara te televizije, blokadu RTS osudio je list Politika.
Radnici Radio televizije Srbije (RTS) zatražili su, nakon održanog zbora, hitno raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".
Doskorašnji predsednik Srpske akademije i umetnosti (SANU) Vladimir Kostić nazvao je danas "autokanibalizmom vlasti" njen odnos prema Univerzitetu i akademskoj zajednici.
Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn
U Srbiji bi prinosi kajsije, breskve, trešnje, rane sorte višnje i šljive zbog poznih prolećnih mrazeva i niske temperature mogli biti manji od 30 do 90 odsto, a negde čak i do 100 procenata,
Kardinal Ladislav Nemet poručio je da je potrebno razgovarati, umesto da jedni druge proglašavamo neprijateljima, i pozvao sve da preispitaju svoje delovanje, misli i način govora.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije pozvao je "sve aktere društvenog života da, radi dobra i napretka naroda, grade mir, međusobno poštovanje i dijalog".
Opasnosti koje vrebaju na putevima su brojne, a vozači najčešće strepe od drugih učesnika u saobraćaju. Međutim, postoje i one prepreke koje ne zavise od ljudskog faktora, a mogu biti i fatalne.
Komentari 7
Da
Nemanja
Tako ti je to kad hrpa bitangi reši da upropasti sve što su do tada građani imali i umet države napravi kriminalnu banditsku rupu - jedini "entitet" sa kojim ova tužna paradržava danas ima neki kontinuitet.
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar