On je dodao da će prilikom njenog stvaranja važiti princip postojećih evropskih modela, preneo je portal Radio Kosovska Mitrovica.
U intervjuu za slovački "Denik" Lajčak je rekao da ZSO vidi kao priliku za razjašnjenje odnosa između Vlade u Prištini i Srba na severu Kosova.
"Cilj je da se utvrdi pravni status kosovskih Srba. Ovo vidimo kao priliku da se nekako razjasni odnos između Vlade u Prištini i kosovskih Srba, ali i da se istovremeno definiše uloga Srbije u podršci Srbima na Kosovu. To je osetljiva tema, o njoj se mnogo priča, ali za mene je važno da konačno počnemo da definišemo šta Zajednica znači, kakav će biti njen status, koja će biti njena ovlašćenja. Držaćemo se postojećih evropskih modela", rekao je on.
Lajčak je naveo da Kosovo nije primenilo sporazum iz 2013. godine o stvaranju ZSO, dok je Srbija, prema njegovim rečima, raspustila paralelne strukture, kako je bilo dogovoreno.
"Suština tog sporazuma je bila da Srbija, s jedne strane, raspusti paralelne strukture na Kosovu, uglavnom policiju i pravosuđe, koje bi potom postale deo pravnog sistema Kosova. A s druge strane, Kosovo će stvoriti ZSO. Prvi deo se desio, drugi nije. Ne želim da se vraćam u prošlost i ocenjujem zašto je bilo tako", dodao je Lajčak.
Povodom najavljenog sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija 2. maja u Briselu, Lajčak je rekao da će na tom sastanku biti obavezno da se napravi nacrt Statuta ZSO.
"Za mene je važno da 2. maja imamo zakazan sastanak predsednika Vučića i premijera Kurtija u Briselu, a na dnevnom redu biće početak procesa stvaranja Zajednice. Biće predstavljen nacrt Statuta, što je prvi obavezan i važan korak", rekao je Lajčak.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar