Dodao je i da neće prihvatiti da Kosovo postane članica svetske organizacije.
Tokom razmatranja novog šestomesečnog izveštaja generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Unmika, Dačić je rekao da su danas "svi svesni posledica podrške jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova 2008. godine", i da je time "otvorena Pandorina kutija".
"Nezavisnost Kosova je dovela do ozbiljnih turbulencija u međunarodnim odnosima i podela među državama. Prethodnih godina je 28 zemalja povuklo priznanje i Kosovo sada priznaju 84 od 193 članice UN. Ne postoji način da Kosovo postane članica UN jer jednostavno nemate većinu", kazao je Dačić.
Na sednici na kojoj se razmatra Guterešov izveštaj za period od 16. septembra 2022. do 18. marta 2023. godine, Dačić je rekao da je neophodno "potpuno sprovođenje" svih dogovora postignutih u briselskom dijalogu, pre svega onih o formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO) iz 2013. i 2015. godine.
Naveo je da dogovori lidera dve strane, postignuti u Briselu 27. februara i u Ohridu 18. marta, nisu o uzajamnom priznanju, nego o normalizaciji odnosa.
"Mi ćemo uložiti maksimum napora i spremni smo da primenimo sve principe tih dogovora, ali pre toga mora da se zna da obaveza formiranja Zajednice srpskih opština (ZSO) mora da se ispuni odmah, inače nikakvog dogovora nema", naveo je Dačić.
On je optužio kosovskog premijera Aljbina Kurtija da mu je "evidentan cilj" proterivanje Srba sa Kosova i brisanje srpskog identiteta, i ocenio da zbog toga "neće ispuniti ono što je dogovoreno".
Dačić je rekao i da Guterešov izveštaj o radu Unmika "ne predstavlja osnovu" na kojoj bi članice SB UN mogle da stvore sliku o realnom stanju na Kosovu, navodeći da tamo "vlada atmosfera straha i pritisaka prema Srbima i drugim nealbancima".
Komentari 4
K
Ovaj
jeste
A to kako Srbija "nikad neće priznati Kosovo" - pa, samo se zavalite u fotelje, kokice u ruke i gledajte.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar