Dodik o Dačićevom zahtevu: Formalno moguće da se Predsedništvo BiH izjasni o Kosovu

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da postoji mogućnost da se formalno izađe u susret zahtevu ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića.
Dodik o Dačićevom zahtevu: Formalno moguće da se Predsedništvo BiH izjasni o Kosovu
Foto: 021.rs

Taj zahtev je da se kaže da Bosna i Hercegovina ne priznaje Kosovo.

Dodik je rekao da je "šteta koja je napravljena u vezi sa glasanjem u Savetu Evrope" (gde se BiH suzdržala tokom glasanja o prijemu Kosova u Savet Evrope), definitivna, i da, ako ičemu pomaže, to je da se "realno posmatraju odnosi".

"Zašto bi Srbija podržala teritorijalni integritet BiH, ako BiH ne podržava teritorijalni integritet Srbije. U tom pogledu, na neki način, to je dovelo do raščišćavanja te situacije", izjavio je predsednik RS novinarima u Aleksandrovcu kod Laktaša, povodom Dačićeve izjave da BiH treba da se izjasni da li priznaje ili ne priznaje samoproglašeno Kosovo.
 
Dodik je ocenio da "ne veruje da Dačićev zahtev može nešto da promeni, ali da bi bilo interesantno da se to stavi na dnevni red Predsedništva".
 
"Mislim da je to i (predsedavajuća Predsedništva) Željka Cvijanović stavila na dnevni red Predsedništva. Znajući aktuelnu situaciju mislim da se muslimani pod pritiskom EU i Amerikanaca ponašaju na taj način. Za nas Kosovo nije priznato", naveo je on.
 
Dodao je da nijedna tema u vezi sa Kosovom, pa čak ni ona iz Berlinskog procesa, gde se tražilo da se priznaju lične karte izdate na Kosovu kao legitimne, neće proći u BiH.
 
Dodik je dalje kazao da ako ne može da funkcioniše Dejtonski sporazum, onda je BiH "besmislena i ne treba da preživi".
"Ako BiH nije dejtonska, onda neće biti nikakva. Oni mogu to da zovu secesijom, odvajanjem, ali moraju da shvate ozbiljno Srpsku koja ne može da prihvati kršenje Dejtonskog sporazuma voljom nekih stranaca", naveo je Dodik.
 
Ponovo je osporio legitimitet visokog predstavnika Kristijana Šmita, ističući da RS u Službenom glasniku neće objavljivati Šmitove zakone.
 
"Mi ćemo kasnije kroz zakonodavstvo Republike Srpske urediti tu oblast, tako da je njegova besmislena priča i intervencija. Mislim da smo u nekom finišu ukupnog razvoja situacije oko BiH. I može se to sažeti u jedno - ili slovo Ustava, ili mi izlazimo iz BiH", istakao je Dodik.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zoran

    30.04.2023 23:36
    Šta je BiH
    BiH je neviđena "međunarodna" konstrukcija nemogućeg! Čak je i spodoba kao što je Frankeštajn donekle funkcionalna pojava, kreće se, možda i razmišlja ali ovo što su "nakalavesili" ovi zapadnjaci je apsolutno neviđeno. To izmiče zdravom razumu. Skrpiti ono što je ostalo od moćne Jugopslavije u tu pravno-političku "nakazu" je nemoguće. To nije fukcionalno i treba se što pre toga rešiti radi dobrobiti na čitavoj planeti, kao to ne bi još nekom palo na pamet da primeni na nekom drugom mestu.
  • Darkoni

    30.04.2023 16:50
    Verujete li da na svetu postoji jedan ministar spoljnih poslova jedne zemlje koji ne zna ni jedan strani jezik?
  • 1

    30.04.2023 15:24
    Mislim da je svima jasno da je ova priča oko otcepljenja Srpske nerealna jer je za razliku od Kosova ne bi podržala Amerika koja se pita za 90 posto problema u Evropi a pogotovo na ovim prostorima jer su sve države u okruženju njihove kolonije.
    Mislim da bi Bih i Rs ulaskom u Open Balkan najviše izgubili jer OPen Balkan služi za ubrzavanje ekonomskog razvoja Kosova i Albanije i crpljenje resursa iz okolnih država i takodje ga zagovara Amerika i EU.
    Šta Kosovo i Albanija ekonomski mogu da ponude BIH i Srbiji?
    Severniji i zapadniji regioni na Balkanu (koji su ekonomski i prirodno razvijeniji) od onih južno i istočno tu služe samo za crpljenje resursa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija