To je izazvalo nezadovoljstvo pošto im je, kako kažu, rečeno da moraju da plate, jer u suprotnom deca neće dobiti svedočanstvo, pišu Novosti.
Iako se iz godine u godinu ponavlja kako su novčana davanja roditelja isključivo na dobrovoljnoj bazi, neke obrazovne ustanove to izgleda zaborave, pa ih podsećaju na "dugovanja".
"Plaćanje obezbeđenja u školi i 'đačkog dinara' nije obavezno, niti dobijanje svedočanstva može biti uslovljeno uplatnicom. Roditelji nisu dužni da daju novac za ovu svrhu", poručuju iz Ministarstva prosvete.
Kako kažu u školama, najbolje "platiše" su učenici prvog i drugog razreda, dok je u završnim razredima procenat naplate znatno manji. Prikupljeni novac koristi se za fotokopiranje testova, osiguranje, kupovinu knjiga za odlične učenike, futrole za diplome, neke potrepštine za nastavu.
"Niko ne može da prisili roditelje za plaćanje 'đačkog dinara', pošto je to na dobrovoljnoj bazi. Nedopustivo je da u pojedinim školama tako uslovljavaju dodelu svedočanstava. Mislim da moje kolege direktori škola dobro znaju da to plaćanje nije obavezno, ali da su razredne starešine i nastavnici ti koji nisu dobro obavešteni", kaže za Novosti Dejan Nedić, direktor Druge ekonomske škole u Beogradu.
Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisano je da Savet roditelja odlučuje da li će škola imati obezbeđenje ili ne. Oni biraju najpovoljniju ponudu, posle postupka javne nabavke, a "pod lupom" predstavnika roditelja je i kako se troši novac od donacija i od proširene delatnosti.
"Savet roditelja u školi odlučuje o tome da li će biti angažovano privatno obezbeđenje. Tu vrstu obezbeđenja finansiraju roditelji ukoliko to žele, odnosno nisu u obavezi da to učine. Uplata novca za ove namene ne može biti uslov za dobijanje svedočanstva učenika", navode u ministarstvu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 26
Biljana
Ko i kako
Igor Curcic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar