Borba protiv nacističkih simbola u regionu: Stvarna ili samo mrtvo slovo na papiru
Srbija je 2009. godine dobila Zakon o zabrani upotrebe neonacističkih i fašističkih obeležja. U Hrvatskoj su kazne nedavno povećane, a u BiH zakona o zabrani fašističkih simbola nema.
Foto: Pixabay
Bez obzira na to ima li adekvatnih zakona ili ne, uvek postoje načini za kažnjavanje počinilaca, ali da li će se to dogoditi pre svega zavisi od političara, policije, sudova i njihove volje da se fašizam suzbije, a počinioci kazne, saglasni su sagovornici N1.
Izmenama prekršajnog zakona u Hrvatskoj povećane su kazne, pa bi svaki pozdrav "Za dom spremni" mogao da košta onog ko ga izgovori čak i 4.000 evra.
"Kazne jesu povećane za 15, 30 odsto, ali zakon suštinski nije promenjen. Izmene zakona su Plenkovićev ustupak koalicionim partnerima i ne samo njima. Mogu reći da je to jedna win-win situacija za manjine, desnu opoziciju, predstavnike vlade, ali i predstavnike leve opozicije. Svako je dobio svojih pet minuta slave, jer je nešto promenjeno, a u suštini se ništa nije promenilo", objašnjava Arsen Bauk, poslanik SDP-a u Saboru Hrvatske.
Naime, Bauk kaže da je u suštini samo visina kazni povećana, ali da je, kao i do sada, i dalje upitno da li će policija prijavljivati ovakve prekršaje, kao i ko će i kako tumačiti i na kraju suditi i izricati kazne za to delo.
"'Za dom spremni' je kamen temeljac govora mržnje u Hrvatskoj. To je seme govora mržnje. Nazivajući ga starim hrvatskim pozdravom taj se govor mržnje relativizuje", kaže Bauk, koji smatra da, čak i ako neko bude kažnjen visokom novčanom kaznom, može se reći da jednostavno nije imao sreće.
Zakon o zabrani upotrebe neonacističkih i fašističkih obeležja u Srbiji predviđa novčane kazna od milion dinara za pravna i 50 hiljada za fiička lica. Uprkos zakonu, na ulicama Beograda se obeležava godišnjica smrti Milana Nedića, a fašistički simboli često se nalaze u slobodnoj prodaji.
"U Srbiji postoje dve realnosti, ono što vidimo i ono što se građanima servira kao realnost. Sve zavisi od toga kako izvršna vlast prikazuje realnost. Mi smo izjednačili četnički pokret formalno sa partizanskim, pa oni koji su izgubili rat se sada ponašaju kao pobednici. Kako će onda suditi sudije ako kažete da je u 2021. godini izrečena samo jedna kazna", objašnjava Aleksandar Olenik, poslanik u Skupštini Srbije.
U Srbiji nema inicijative u političkim krugovima o ovakvim pitanjima, kaže Olenik.
"To nije popularno. Ni među poslanicima ni među građanima. U Skupštini se govori samo ono što može da donese glasove, bez obzira da li je to dobro ili ne. Kad god se pomene Ravnogorski pokret, reaguju desničarske stranke i dolazi do istorijskog političkog sukoba. Imamo izvršnu vlast koja samo želi da bude na vlasti i ako računaju na glasove desničara onda će dozvoliti ovo, ako su u pitanju levičari onda i nešto njihovo, jer im je to korisno. Da su uvek za sve, bez ideologije, bez zaštite opšteg interesa, cilja, države", kaže Olenik i zaključuje da u Srbiji postoji nedostatak hrabrosti da se nametnu teme koje su ozbiljne, a ne samo one koje donose poene.
U Bosni i Hercegovini nema zakona o zabrani fašističkih udruženja, ali to nije ključni problem, kaže Lejla Brčić, bivša ministarka pravde u Kantonu Sarajevo.
"Najvažniji su sudovi. Ako pogledate krivični zakon BiH, ali i Međunarodnu konvenciju o ukadanju svakog oblika diskriminacije videćete da ima dovoljno alata da se zabrani delovanje udruženja i pojedinaca koji promovišu fašističke ideologije. To je slučaj i u Hrvatskoj. Međunarodni sud za ljudska prava je potvrdio presude hrvatskih sudova da zabrana pozdrava 'Za dom spremni' nije ukidanje slobode govora. Na sudovima je ključna odgovornost. Zakon je slovo na papiru sve dok ne postoji volja da se primenjuje", objašnjava Lejla Brčić.
Politika je ta koja odlučuje o svemu, saglasni su sagovornici N1 i smatraju da u pravnim sistemima sve tri države postoje načini da se procesuiraju ovakva dela, ali ključni problem je neprocesuiranje ili sporadično procesuiranje. I zato imamo takve stvari, da u Sarajevu škola nosi ime Mustafa Busuladžić, da se u Hrvatskoj "Za dom spremni" tumači na više načina, a u Srbiji obeležava godišnjca smrti Nedića.
Evropski parlament je doneo rezoluciju o porastu neofašističkog nasilja u Evropi, jer su širom sveta ojačali ovi pokreti.
"Zato svi moramo biti glasniji u borbi protiv fašizma, moramo podizati svest i terati one čiji je to posao da sankcionišu sve oblike fašizma jer samo na takav način možemo da se borimo", poručuje Lejla Brčić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Za mesec dana u Srbiji 44 osobe povređene od petardi, većina deca
12.01.2025.•
0
Za samo mesec dana, od 1. decembra prošle do 7. januara 2025. godine, 44 osobe su povređene usled upotrebe pirotehničkih sredstava.
Građanima stiže porez na oružje koje odavno nemaju: Ako ste se žalili, morate opet...i opet...
12.01.2025.•
0
Poslednjih dana 2024. godine građani su umesto uobičajene novogodišnje čestitke u svojim poštanskim sandučićima zatekli opomene za neplaćeni dug Poreskoj upravi za posedovanje oružja.
Protest Vazduhoplovne akademije u ponedeljak: Profesori podnose ostavke, podnete i krivične prijave
12.01.2025.•
4
Zaposleni Vazduhoplovne akademije u ponedeljak će na skupu u dvorištu ove obrazovne ustanove saopštiti imena licenciranih predavača koji su podneli ostavke zbog smene direktora Gorana Cvijovića.
Profesor Tomić u pismu studentima: Od univerzitetske nastave važnija je istina o novosadskoj nesreći
12.01.2025.•
3
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Zoran R. Tomić uputio je otvoreno pismo podrške pobunjenim studentima.
Manojlović o sedam skandaloznih odluka Ustavnog suda: Penzije, Kosovo, litijum...
12.01.2025.•
3
Lider Pokreta "Kreni-promeni" Savo Manojlović je izjavio da Ustavni sud svojim odlukama i sam učestvuje u brojnim kršenjima Ustava Srbije.
Uhapšen zbog ranjavanja mladića u Kruševcu nakon svađe u saobraćaju
12.01.2025.•
0
F. M. (19) iz Kruševca priveden je zbog nasilničkog ponašanja.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za odmor
12.01.2025.•
2
Nedelja je dan za odmor, a za malo razonode dobro dođe i 021.rs dnevni kviz znanja.
Mladić ranjen nožem tokom svađe u saobraćaju u Kruševcu, napadači pobegli
12.01.2025.•
0
Jedna osoba je zadobila lakše povrede nožem posle svađe u saobraćaju u Kruševcu.
Mala računica: Koliko u novcu iznosi ponuda vlade prosvetarima?
12.01.2025.•
23
Ukoliko reprezentativni sindikati prosvetnih radnika prihvate poslednju ponudu Vlade Srbije, njihove plate će za 13 meseci kumulativno biti veće za 31 odsto.
Studenti danas ispred Ustavnog suda podsećaju na prekršene članove Ustava, protest i u Nišu
12.01.2025.•
4
Studenti u blokadi fakulteta u Beogradu održaće u nedelju, 12. januara protest ispred Ustavnog suda.
Koliko je realno i šta je potrebno da se i drugi priključe studentskim blokadama?
12.01.2025.•
26
Protestne aktivnosti koje se odvijaju u Srbiji od pada nadsteršnice Železničke stanice u Novom Sadu ukazuju na postepeno širenje osećanja opšteg nezadovoljstva među raznim društvenim sferama.
Put Srbije ka EU sve sporiji: Ovo su razlozi
12.01.2025.•
35
Nijedno otvoreno poglavlje - to je rezultat Srbije u pregovorima sa EU za protekle tri godine.
Manje od mesec dana ostalo za obaveznu registraciju pripejd brojeva
12.01.2025.•
1
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija podsetilo je da je ostalo oko mesec dana, do 10. februara, da neregistrovani pripejd korisnici registruju svoje brojeve mobilnih telefona.
Simultanka, posredovanje ili nešto sasvim treće: Koji je cilj američkih sankcija NIS-u?
11.01.2025.•
16
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rešenja za izlazak iz krize američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije vidi u tome da predsednik države Aleksandar Vučić odigra "simultanku" sa SAD i Rusijom.
Majka mladića poginulog u padu nadstrešnice: Neka jednom neko kaže - kriv sam
11.01.2025.•
17
Dva i po meseca prošla su od tragedije u Novom Sadu, a majka 27-godišnjeg Stefana Hrke, stradalog u padu nadstrešnice, ponavlja isto pitanje - ko je odgovoran?
Počela predizborna kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu: Ramuš Haradinaj ponovo "u igri"
11.01.2025.•
1
Zvanično je počela kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu, zakazane za 9. februar, u kojima učestvuje 28 izbornih lista sa 1.280 kandidata svih političkih opcija i nacionalnih zajednica.
Kragujevac: Nekoliko hiljada ljudi u protestnoj šetnji i blokadi raskrsnice kod Zastavinog solitera
11.01.2025.•
2
Pod parolom "Kragujevac je (u)stao" održana je protestna šetnja nekoliko hiljada studenata, srednjoškolaca i građana, koji su na 15 minuta u tišini blokirali raskrsnicu kod Zastavinog solitera.
Studenti odgovorili patrijarhu Pavlu posle 28 godina: Znamo da ste duhom sa nama
11.01.2025.•
14
Studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu odgovorili su, posle 28 godina, na pismo patrijarha Pavla koje im je on uputio još za života, kada su studenti protestovali protiv Slobodana Miloševića.
AMSS: Kamioni na prelazu Gradina ka Bugarskoj čekaju tri sata
11.01.2025.•
0
Na Graničnom prelazu Gradina na izlazu iz zemlje u smeru ka Bugarskoj teretna vozila čekaju tri sta, saopštili su iz Auto moto saveza Srbije.
Uprava Andrićgrada ogradila se od Emira Kusturice: Zbog kritike Vučića i podrške studentima
11.01.2025.•
19
Uprava Andrićgrada ogradila se od stavova reditelja Emira Kusturice zbog, kako je saopšteno, njegovih komentara trenutnih dešavanja u Srbiji, prenelo je nekoliko banjalučkih portala.
Lokalizovan požar u fabrici za proizvodnju nameštaja kod Kragujevca: Nema povređenih
11.01.2025.•
0
Lokalizovan je požar u fabrici za proizvodnju nameštaja "Rad Trejd" koji je buknuo oko 16.30 časova u Žirovnici kod Kragujevca a povređenih nema, prenose mediji.
Komentari 8
Rasa sa salasa
Srbija
B
Sile osovine pobedile fašizam.
Nije vic, nažalost.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar