
Bajatović: Planiramo izgradnju gasne centrale, treba završiti i proširenje Banatskog dvora
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović kaže da to preduzeće planira da, zajedno sa Elektroprivredom Srbije ili nekim drugim partnerima, izgradi gasnu centralu.

Foto: 021.rs
"Sada razmišljamo o tome da možda zajedno sa EPS ili nekim drugim partnerima krenemo da gradimo i neku gasnu centralu. Treba da završimo proširenje Banatskog dvora, verovatno ga nećemo više proširivati samo na Banatski dvor nego na susedno ležište Čestereg, pa neće biti 750 miliona kubnih metara gasa već 1,5 milijardu", rekao je Bajatović za Tanjug govoreći o novim projektima Srbijagasa.
On je dodao da postoji mogućnost da se relativno brzo krene i sa radovima na izradnji još jednog podzemnog skladište u Itebeju.
"Možda se usudimo da krenemo realtivno brzo i sa podzemnim skladištem Itebej i čekamo da NIS završi eksploataciju tamo, pošto oni imaju koncesije vezano za to", rekao je Bajatović.
Što se tiče samih gasovoda, on je kazao da treba da bude završena gasna interkonekcija Niš-Dimitrovgrad-Sofija, gde je, takođe, Srbijagas investitor. Dodao je da će izgradnja tog gasovoda biti gotova u oktobru ove godine.
"A trebalo bi da se uradi i gasifikacija, interkonekcija, sa Severnom Makedonijom i ja očekujem da će to biti gotovo do kraja sledeće godine. To je taj pravac Leskovac-Vladičin Han-Vranje-makedonska granica. Tu smo morali da menjamo profil cevi i da povećavamo pritisak od onog prvobitno projektovanog, ali sve je to uspešno", rekao je Bajatović.
Završetak gasovoda u Kraljevu i Trsteniku
Ove godine će biti završeni gasovodi Aleksandrovac-Tutin, kao i Beograd-Valjevo, rekao je Bajatović, i dodao da se završavaju i gasovodi u Kraljevu i Trsteniku.
"Nešto sitno je ostalo još u Beogradu da se završi, a kompletna Vojvodina je završena. Takođe kompletan Braničevski okrug će biti završen ove godine, a očekujemo da počnemo gasifikaciju Pirota, da završimo gasifikaciju Leskovca, zatim gasifikaciju Vranja, Vladičinog Hana i Valjeva. Gledaćemo da ove godine bude započeta gasifikacija u Ubu. Možda bude još negde zavisno od finanasijske mogućnosti Srbijagasa", rekao je Bajatović.
Napominje da je rok izgradnje obično tri godine.
"Ovo nam je sve potrebno, pre svega, zbog fabrika koje su ugovorene u tim gradovima. Tako da mi očekujemo da dosta toga bude urađeno u ovoj godini. U idućoj godini, odnosno za dve godine očekujemo da bude završeno Paraćin -Zaječar-Luka Prahovo, to je jedan ogroman gasovod zbog industrijskog parka koji se očekuje u luci Prahovo. To su zaista veliki planovi ali i da gasifikujemo istok Srbije. To očekujemo da bude gotovo krajem 2025. godine", istakao je Bajatović.
Dodaje da će početi i radovi od Zlatibora do Sjenice, uključujući i Priboj i Prijepolje, u drugoj polovini ove godine, što bi trebalo da bude završeno za dve godine.
Kako je rekao, u ovom trenutku ne može da kaže da li će biti započeta i neka lokalna distribucija, jer će sve zavisiti od toga koliko novca Srbijagas imati na raspolaganju.
"Za pomenute gasovode obezbeđene su kreditne linije sa državnim garancijama, tako da tu nemamo problem sa finanasiranjem - novac je obezbeđen, a za distribuciju Srbijagas mora sam da se snađe", objasnio je Bajatović.
Procene potrošnje za ovu godinu
Na pitanje koliko Srbija godišnje troši gasa i da će se na globalnom nivou sve više trošiti gas, s obzirom da je to ekološko gorivo, Bajatović je rekao da će prema procenama Srbijagasa ove godine u našoj zemlji biti potrošeno najmanje 2,86 milijardi kubika gasa.
"Od pre tri ili četiri godine, kada smo koristili nekih dve milijarde i možda nešto čak i manje, mi smo sada povećali potrošnju od tog perioda za 20 odsto. Isto tako očekujemo da ovi priključci koje smo spominjali narastu na 320.000 ili 330.000, a u naredne dve ili tri godine na nekih 400.000 ili 420.000 individualih priključaka za gas", istakao je Bajatović.
"Prema tome, s obzirom na broj fabrika čija se izgradnja najavljuje i puštanje u rad, a svi traže gas, očekujemo da će možda već iduće godine potrošnja sigurno prevazići tri milijarde kubika gasa", naveo je.
Zvanični plan je, dodaje, da 2030. godine Srbija troši 4,7 milijardi, od čega najviše u industriji.
Na pitanje koliko je gas ekološki energent, Bajatović jer rekao da svakako jeste.
"Zbog geostrateških razloga se sada kao beži od gasa, ali u stvari niko ne beži od gasa, mnogi kupuju ruski gas tako što se on švercuje, samo se prave drugi papiri... Evropska komisija je to donela, a i na svetskom nivou se smatra, da su gas i atomska energija prelazni energenti za prelazak na zelenu energiju. Prema tome gas jeste ekološko gorivo", rekao je Bajatović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Novaković (NPS): Pred kraj godine će se razgovarati o prelaznoj vladi, hteo to Vučić ili ne
17.04.2025.•
1
Potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Borislav Novaković ocenio je da će se, pred kraj godine, razgovarati o prelaznoj vladi.
VIDEO Blokada RTS-a ušla u četvrti dan: Studenti ne odustaju od zahteva
17.04.2025.•
0
Studenti zahtevaju raspisivanje novog konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) ili gašenje javnih medijskih servisa.
Advokat Jovan Rajić: Hrvatska državljanka nije napustila Srbiju, čeka se odluka Upravnog suda
17.04.2025.•
0
Pravni zastpunik hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković, advokat Jovan Rajič objavio je da ona nije napustila Srbiju i da se čeka odluka Upravnog suda, koji bi odložio izvršenje te odluke.
Grozev: "Izveštaj FSB je uvredljiv za svakog ko kritički razmišlja"
17.04.2025.•
7
Novinar Kristo Grozev izjavio je da je "siguran da je 15. marta korišćen neki oblik zvučnog oružja".
Profesorke i saradnice Filozofskog fakulteta traže reakciju Odbora za rodnu ravopravnost
17.04.2025.•
3
Deo profesorki i saradnica Filozofskog fakulteta u Beogradu pozvala je univerzitetski Odbor za rodnu ravnopravnost da Vladi Srbije uputi javni prigovor zbog izbora Dejana Vuka Stankovića za ministra.
Rektorski kolegijum beogradskog univerziteta osudio pozivanje rektora Đokića u policiju
17.04.2025.•
0
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu osudio je "neumesno postupanje" prema rektoru tog univerziteta Vladanu Đokiću koji je pozvan da sutra dođe u policiju i da iskaz.
Dačić: Nije istina da je Vučić naredio da policija uz primenu sile deblokira zgradu RTS-a
17.04.2025.•
11
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže da je neistinita tvrdnja predsednika DS Srđana Milivojevića da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić naredio policiji da uz primenu sile deblokira RTS.
"Kreni-promeni" objavio novi spisak ustanova i preduzeća koje su "pritiskale" da se ide na mitinge
17.04.2025.•
4
Pokret "Kreni-Promeni" objavio je dopunjenu listu institucija koje su navodno ucenjivale zaposlene da idu na miting Srpske napredne stranke.
Održana prva sednice Vlade u novom sazivu, za generalnog sekretara imenovan Petar Janjić
17.04.2025.•
1
Vlada Srbije održala je prvu sednicu u novom sazivu, na kojoj je za generalnog sekretara Kabineta imenovan Petar Janjić.
Na VMA u Beogradu preminula 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima
17.04.2025.•
3
Na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu danas je preminuo Stojanče Stefanov, 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Severne Makedonije.
Zekić: Apsolutno sam ubeđena da 99 odsto studenata misli da je REM rok grupa
17.04.2025.•
73
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da "Savet REM bira Skupština Srbije, a ne studenti, plenumi ili neko treći".
Rektor Đokić dobio poziv da se javi policiji, akademska solidarnost poziva na podršku rektoru
17.04.2025.•
18
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić dobio je poziv da se sutra javi policiji u svojstvu građanina.
Ekološki ustanak podneo krivičnu prijavu protiv Vučevića zbog ugrožavanja nezavisnosti Srbije
17.04.2025.•
5
Ekološki ustanak je saopštio da je podneo krivičnu prijavu protiv doskorašnjeg premijera Miloša Vučevića zbog "neovlašćenog ustupanja nadležnosti stranim obaveštajnim službama".
Kako tabloidi simuliraju sleng mladih i prave "dokaze" da su studenti plaćeni: "Begiš, klopa, kinta"
17.04.2025.•
9
U najnovijoj epizodi tabloidne sage "evo dokaza da su studenti plaćeni", objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi, a koje su poprilično neuverljive.
Radić: Analiza ruskog FSB može da se ospori, strani faktor prvi put javno podržava vlast
17.04.2025.•
4
Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da je izveštaj Ruske službe bezbednosti o upotrebi soničnog oružja "jedan vrlo čudan dokument".
Ponoš: Izveštaj FSB-a pre izgleda kao seminarski rad iz policijske škole u Sremskoj Kamenici
17.04.2025.•
2
Predsednik Srbija centra (SRCE) Zdravko Ponoš ocenio je da je izveštaj ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) "sklepan" i da ne izgleda kao da ga je radila ozbiljna služba bezbednosti.
Uhapšena zbog sumnje da je pretila Brnabić preko telefona
17.04.2025.•
7
A.O. (26) iz Beograda uhapšena je zbog sumnje da je predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić telefonom uputila preteću poruku.
Bivši specijalac FSB-a i ratni profiteri dobili srpsko državljanstvo po posebnoj proceduri
17.04.2025.•
15
Niz moćnih Rusa povezanih sa Federalnom službom bezbednosti (FSB), profiteri rata u Ukrajini, ali i oligarsi čije su firme pod sankcijama dobili su srpsko državljanstvo van standardnih procedura.
Bivši načelnik VBA: Izveštaj FSB - da li je istraga uopšte sprovedena?
17.04.2025.•
4
Nakon što je FBS objavio izveštaj o istrazi o upotrebi zvučnog topa, nekadašnji načelnik Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović kaže da niko ne može da utvrdi da li je istraga uopšte sprovedena.
Preminuo akademik Ljubomir Simović
17.04.2025.•
4
Akademik, pesnik i dramski pisac Ljubomir Simović preminuo je protekle noći u Beogradu.
Osnovana još jedna stranka - "Platforma za Srbiju", evo šta joj je cilj
17.04.2025.•
2
Nekadašnja poslanica Dveri Tamara Milenković Kerković i nekadašnji poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević izabrani su za kopredsednike novoosnovane stranke "Platforma za Srbiju".
Komentari 4
Nikola
Dasa
Banderaš
Sve se to dešava u zemlji gde moja susedka ima mesečnu penziju 16 540 Srpskih dinara /mesečno.
A vi roštiljate i baš vas ne dotiče ta priča jer vam je stomak pun.
I dok vi palite roštilj za 1 maj i mislite da to nije vaša briga da se starate za naše sugrađane, trebate znati da ste baš vi sledeći na redu kada budete došli u poziciju da se penzinisete.
Danas je struja i gas poskupeo treći put od početka ove 2023 godine i ako vas ni to ne zanima jer pecete roštilj na ćumur morate znati da ce vas cetvrto poskupljenje struje najavljeno za novembar verovatno interesovati,jer će se do tada i ovo poskupljenje preliti u inflaciju pa ćete sledeći prvi maj gledati na TV kako neki drugi ljudi peku rostilj.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar