Vučić i Kurti sastali su se u okviru nove runde dijaloga pod okriljem EU, u čijem je fokusu primena Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, o kojoj su dva lidera postigla saglasnost 18. marta u Ohridu, prenosi
N1.
Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) saopštila je da se od strana očekuje da usvoje Deklaraciju o nestalim licima, što će biti prva tačka dnevnog reda, i da će potom uslediti predstavljanje i rasprava o prvom Nacrtu statuta Asocijacije/Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu.
Kako javlja evropski dopisnik N1, predsednik Vučić stigao je u zgradu EEAS oko 18 časova, a premijer Kurti oko 18.15.
Prvi je u zgradu ušao izaslanik Sjedinjenih Američkih Država za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, mada on formalno nije deo dijaloga i ne učestvuje na sastancima.
Vučić je uoči nastavka dijaloga s Kurtijem, izjavio da će današnji sastanak biti težak i da su protiv Srbije "svi veliki na Zapadu".
Kurti je, s druge strane, u vezi sa ZSO poručio da neće dozvoliti stvaranje bilo kakvog oblika Republike Srpske na severu Kosova.
Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je da statut ZSO mora da bude prihvatljiv za obe strane i u skladu sa evropskim standardima.
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas u Mostaru da ne očekuje ništa od današnjeg nastavka dijaloga Beograda i Prištine u Briselu.
"Nažalost, nemam nikakva očekivanja od sastanka. Ne vidim kako će se to promeniti posle deset godina od potpisivanja Briselskog sporazuma. Ne vidim spremnost Prištine", rekla je Brnabić novinarima.
Po njenim rečima, Priština je "već dobro nagrađena za to što nisu primenili taj sporazum".
Komentari 2
T
DonJuan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar