Država polako prodaje 27 banja u Srbiji: Poslednja je Gamzigradska, a evo koje još čekaju vlasnika
Preduzeće "Romulijana" u Gamzigradskoj Banji prodato je za 41,3 miliona dinara (oko 350.000 evra) i to nakon četiri neuspešne prodaje.
Foto: Pixabay
Međutim, to je samo poslednja u nizu privatizacija banja širom Srbije koja traje već nekoliko godina unazad, tačnije najviše od 2019, kada je država započela nov talas ovog procesa.
Kako je svojevremeno saopšteno, u planu je prodaja svih 27 banja koje su u vlasništvu PIO fonda. Mišljenja o prodaji banja su podeljenja jer su neke prodate po ceni jednog većeg stana u Beogradu, piše Blic.
S druge strane, mnogi ističu dobre strane promene vlasnika zbog obnove zapuštenih i starih objekata čiji potencijal i lepota propadaju.
Među firmama koje kupuju banje su i domaći i strani investitori, ali ima i fizičkih lica, kao što je slučaj sa Gamzigradskom Banjom. Njihov glavni cilj je prenamena banja po uzoru na svetske spa i velnes centre, koji su u ekspanziji poslednjih godina. Takođe, lečenje i turizam su neki od sfera koje će se razvijati, kažu novi vlasnici.
Gamzigradska Banja
Preduzeće Romulijana u Gamzigradskoj banji, nakon četiri neuspešne ponude, prodato je za 41,3 miliona dinara, što je oko 350.000 evra, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
Novi vlasnik je fizičko lice Jasna Milovanović. Banjski kompleks je u u stečaju od 2016. godine, što je plan Vlade od 2010. godine. Prodaja je bila oglašena u martu 2023, a nakon četiri neuspešna pokušaja, zvanično je prodata 4. maja po početnoj ceni.
Najvredniju imovinu Romulijane čini 12 građevinskih objekata, ukupne površine veće od 5,1 hiljada kvadratnih metara, od hotela Kastrum do sportskih terena, kao i izvorište lekovite vode u blizini Crnog Timoka.
Banja Zlatar
Banjski kompleks Zlatar u Novoj varoši prodat je u martu 2021. godine za preko dva i po miliona evra. Novi vlasnik je "Metal investmens Jurop" d.o.o iz Beograda. Kompanija je osnovana 2019. godine u opštini Stari grad, a jedini član društva je kompanija "Etal Investments Limited" iz Hongkonga, čija je delatnost nespecijalizovana trgovina na veliko.
Zlatarska Banja je prvi put oglašena na prodaju 2019. godine i imala je početnu cenu 3,9 miliona evra, što se vremenom smanjivalo.
Ova banja je nekad bila poznata kao centar za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju kardiovaskularnih oboljenja. Ima površinu od 12.298 kvadrata, a novi vlasnik je kupovinom dobio i više od četiri hektara zemljišta na dobroj lokaciji oko kompleksa.
Mataruška i Bogutovačka banja
Mataruška i Bogutovačka Banja su se na dobošu našle združeno kao jedna firma. Ona je u stečaju od 2016. godine, a rešenje o bankrotu doneto je 2017. godine. Ova dva prirodna lečilišta u okolini Kraljeva su prodata firmi "FMO Ekonom" iz Ušća kod Kraljeva po početnoj ceni od 216,5 miliona dinara.
Firma "Mataruška i Bogutovačka banja" u vlasništvu ima više hotela, restorana i turističkih objekata, od kojih su najvredniji hotel "Termal" u Mataruškoj i "Mineral" u Bogutovačkoj Banji. Pored toga, budući vlasnik dobiće i nekoliko vila i objekte lečilišta, kao i pravo korišćenja lekovitih voda i parkova površine od oko 12 hektara.
Mataruška Banja je bila poznata po lekovitoj vodi, dok je Bogutovačka Banja popularnost stekla kao mesto pogodno za lečenje nervnih oboljenja.
Kuršumlijska, Prolom i Lukovska banja
Ova banja je privatizovana 2019. godine kada ju je kupilo preduzeće "Planinka" za 1,4 miliona evra i odobrene su joj bile državne subvencije od 2,5 miliona evra. Ova firma u svom vlasništvu ima i "Prolom" i "Lukovsku Banju", dakle, dve banje koje su prodate u ranijim talasima privatizacije. Takođe, preduzeće "Planinka" poseduje i fabriku "Prolom voda", kao i park prirode "Đavolja varoš".
Sada kompleksom od 16.000 kvadratnih metara dominira beli hotel "Planinka", nekadašnji hotel "Žubor", koji je potpuno renoviran, piše Blic. Zemljište oko njega čini 95,9 metara kvadratnih, koje je takođe podleglo kupoprodaji. Ovaj banjski kompleks je izgrađen sredstvima PIO fonda sedamdesetih godina prošlog veka i služio je za lečenje penzionera i radnika.
Vranjska Banja
Firma "Milenijum resort" iz Beograda 2019. je kupila VranjskuBanju i tada najavila izgradnju velnes centra sa dva hotela i klinikom za tretmane i lake medicinske intervencije.
Banja na nadmorskoj visini od 400 metara u srcu Pčinje je poznata po lekovitoj vodi koja se najviše koristi za lečenje reumatskih oboljenja, ali i za brojne druge tegobe. Pored toga, čuvena je i manifestacija "Dani karanfila", koja se održava već pola veka.
Banje "na čekanju"
Gorepomenute banje su primeri uspešne privatizacije, ali dosta objekata u banjama čeka na svog novog kupca.
Neki od njih su: Ribarska Banja u Kruševcu, "Gejzir" u Sijarinskoj Banji, "Merkur" u Vrnjačkoj Banji, Institut za lečenje i rehabilitaciju Niška Banja, specijalne bolnice za rehabilitaciju u Bujanovcu, zatim specijalne bolnice u Vrdniku, Banji Koviljači, Ribarskoj i Sokobanji...
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Radnik Doma zdravlja u Smederevskoj Palanci uhapšen zbog napada na muškarca
16.11.2024.•
0
Policija u Smederevskoj Palanci uhapsila je radnika Doma zdravlja zbog sumnje da je, pod dejstvom alkohola, ispred hitne pomoći vozilom udario u parkirani automobil pedesetpetogodišnjeg muškarca.
Kamenjem gađali automobile i kamione, pa pogodili i muškarca
16.11.2024.•
2
Čačanska policija saopštila je danas da će podenti krivične prijave protiv trojice Čačana, dvojice od 18 i jednog od 14 godina, koji su kamenjem gađali automobile.
Kreni - promeni: Vlada da objasni odluku o ukidanju statusa kulturnog dobra zgradi Generalštaba
16.11.2024.•
3
Pokret Kreni-Promeni ukazao je na to da je odluka Vlade Srbije o ukidanju statusa kulturnog dobra zgradama Generalštaba i Ministarstva odbrane u Beogradu - zakonski problematična.
Naloženo zatvaranje regionalne deponije "Duboko" u Užicu nakon utvrđenih neregularnosti
16.11.2024.•
0
Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije saopštilo je da je naložilo da se regionalna deponija "Duboko" u Užicu, zatvori zbog neregularnosti koje utvrdili inspektori zaštitne životne sredine.
I zvanično: Granica za aflatoksin u mleku se ne spušta još godinu dana
16.11.2024.•
12
Iako još u oktobru nije bilo dileme da granica dozvoljenog nivoa aflatoksina u mleku neće ni ove godine 1. decembra biti spuštena sa 0,25 na 0,05 mikrograma po kilogramu, sada je ta odluka i zvanična.
U delu opštine Rača proglašena zaraza afričkom kugom svinja
16.11.2024.•
0
Deo teritorije opštine Rača proglašen je područjem zaraženim i ugroženim afričkom kugom svinja.
Radnici propalih firmi u Nišu od ponedeljka potpisuju sporazum o isplati zaostalih plata
16.11.2024.•
3
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović izjavio je danas da će od ponedeljka, 18. novembra radnici koji imaju zaostale plate moći da potpišu sporazum o isplati sa Gradom Nišom.
Dve trećine građana Srbije aktivno izbegava da prati vesti
16.11.2024.•
9
Gotovo dve trećine građana Srbije, njih 65 odsto, prema istraživanju Organizacije za evropsku bezbednosti i saradnju (OEBS) iz 2022. godine, aktivno izbegava da na dnevnom nivou prati vesti.
DNEVNI KVIZ: Razna pitanja - od piramida do Evrope
16.11.2024.•
1
Dnevni kviz znanja je tu i vikendom.
Vladimir Đukanović: Ljudi iz SNS doturaju opoziciji laži o članovima porodice Aleksandra Vučića
15.11.2024.•
47
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović optužio je večeras pojedine stranačke kolege da opoziciji dostavljaju "laži o članovima porodice predsednika Srbije Aleksandra Vučića".
Vlada odlučila: Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane gube status kulturnog dobra
15.11.2024.•
44
Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane u centru Beograda više nisu kulturna dobra, odlučila je Vlada Srbije, objavljeno je u Službenom glasniku.
DNEVNI KVIZ: Koliko tačnih odgovora imate?
15.11.2024.•
23
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
U Skupštinu Srbije stigao predlog za glasanje o nepoverenju Vučeviću
15.11.2024.•
12
U Skupštinu Srbije stigao je danas predlog za glasanje o nepoverenju predsedniku Vlade Srbije koji je potpisao 71 narodni poslanik.
Vojnici iz Srbije u Libanu i na Bliskom istoku do sada nisu bili direktno ugroženi
15.11.2024.•
0
Pripadnici Vojske Srbije angažovani u mirovnim misijama u Libanu i na Bliskom istoku su dobro i do sada nisu bili direktno ugroženi, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane.
Počelo rušenje "Jugoslavije"
15.11.2024.•
12
Građevinskim mašinama počelo je rušenje hotela "Jugoslavija" u Beogradu.
Ministarstvo: Neki univerziteti iz Italije i Nemačke žele da dođu u Srbiju
15.11.2024.•
8
Predlogom izmene Zakona o visokom obrazovanju stvaraju se mogućnosti da se kvalitetni studijski programi sa inostranih univerziteta realizuju u Srbiji, kažu u Ministarstvu prosvete.
Legija ostaje u zatvoru, Viši sud odbacio molbu za uslovni otpust
15.11.2024.•
2
Viši sud u Beogradu odbacio je molbu za puštanje na uslovni otpust osuđenog bivšeg komandanta Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorada Ulemeka Legije.
Izdato manje građevinskih dozvola: Pogledajte gde se najviše gradi
15.11.2024.•
1
U Srbiji su u septembru ove godine izdate 2.872 građevinske dozvole, što je od 7,7 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Na suđenju Milovanu Brkiću svedočili urednici Pinka
15.11.2024.•
0
U nastavku suđenja novinaru i vlasniku magazina Tabloid Milovanu Brkiću danas su u Višem sudu u Beogradu svedočili urednici TV Pink.
Dragoslav Petrović u romanu o poslednjem premijeru SFRJ: Ante Marković plenio pojavom i optimizmom
15.11.2024.•
4
Nekadašnji predsednik Reformske demokratske stranke Vojvodine Dragoslav Petrović istakao je na promociji svog romana da je Ante Marković pokušavao sve kako bi zaustavio raspad Jugoslavije i rat.
Četiri milijarde evra iz Evropskog fonda za podršku Ukrajini
15.11.2024.•
5
Evropska komisija dala je pozitivnu ocenu za dodelu druge tranše finansijske pomoći Kijevu u iznosu od 4,1 milijardu evra iz Evropskog fonda za podršku Ukrajini.
Komentari 5
HEGEL
V
Lazovic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar