Nakon masovnih pucnjava u Srbiji: Pripadnik SAJ-a objašnjava šta su "amok napadi" i kako ih sprečiti

Nakon dve masovne pucnjave u Srbiji, penzionisani pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) Dragan Džamić kaže za RTS da sve što se desilo može da se označi kao "amok napadi".
Nakon masovnih pucnjava u Srbiji: Pripadnik SAJ-a objašnjava šta su "amok napadi" i kako ih sprečiti
Foto: FoNet/AP
Objašnjava da je osnovna karakteristika "amok napada", ili pomamnog ubistva, namera napadača da u što kraćem vremenskom roku ubije i povredi što više ljudi. Ističe da prevencija takvih događaja obuhvata multidisciplinarni pristup.
Džamić za RTS kaže da je 2016. godine jedna radna grupa radila na prikupljanju podataka i izradi analize i priručnika za obuku pripadnika SAJ-a u vezi sa takozvanom "amok situacijom".
"Sve ovo što se kod nas dešava i slično u svetu, označava se kao amok napadi. U Americi se koriste izrazi jurišni amok i aktivni strelci. Do prvih saznanja o amoku došli smo u kontaktu sa kolegama iz inostranstva sa kojima smo imali zajedničke obuke i razmene iskustava", ističe Džamić.
 
Objašnjava da "amok" podrazumeva ekstremni oblik nasilničkog ponašanja i ekstremni kriminalni čin u kojem dolazi do višestrukog ubistva ljudi na otvorenom ili u zatvorenom prostoru, ali bez odlaganja, u vrlo kratkom vremenskom roku i uz naglašeno afektivno stanje izvršioca.
 
"Afektivno stanje izvršioca uglavnom karakterišu bes, mržnja, želja za osvetom, nekontrolisano i razdraženo ponašanje. Osnovna karakteristika amok napada, odnosno napada aktivnog strelca ili pomamnog ubistva, jeste namera napadača da u što kraćem vremenskom roku ubije i povredi što više ljudi", navodi Džamić i ističe da se dešava u proseku i osam ubistava po minutu.
 
"Prevencija kao multidisciplinarni pristup"
 
Džamić kaže da prevencija "amok napada" obuhvata multidisciplinarni pristup.
 
"Ne može se jednostrano sagledavati problem jer su i uzroci koji do njega dovode različiti i kompleksni. Treba pričati sa decom, sa bližnjima, sa rođacima, sa kolegama na poslu, jer se tu stiču prve informacije i prvi pokazatelji da nešto nije u redu", savetuje Džamić.
 
Naglašava da je glavna odlika "amok napadača" da to nije trenutno stanje, nego da o napadu već duže vreme razmišljaju i to ih okupira.
 
"Treba pratiti i uočavati promene i tragove u ponašanju, pratiti, analizirati, izveštavati policiju ako treba i reagovati - voditi ih na lečenje. Veliki broj napadača je prikrivao svoje bolesti i nije hteo da se leči. To mora da bude opštedruštvena akcija na opštedruštvenom nivou", ističe Džamić.
Ukoliko se osećate uznemireno zbog ovih događaja, razgovarajte sa nekim. Brojne institucije, udruženja i stručnjaci otvorili su svoje linije za decu i odrasle kojima je potrebna psihološka podrška. 
 
Institut za mentalno zdravlje u Beogradu: 063 8681757 i 063 8682217
 
Klinika za psihijatriju: 066 8300854
 
Društvo psihologa Srbije: psiholoskapodrskadps@gmail.com
 
Nadel - Nacionalna dečja linija: 116 111
 
Savetodavni telefon za roditelje: 0800 007 000
 
Centar za mentalno zdravlje: 011 361 2467
 
Pokret Nesalomivi: 0800 001 002
 
Centar Srce: 0800 300 303
 
Klinika Laza Lazarević, Nacionalna linija za pomoć adolescentima: 0800 309 309
  • Žika

    08.05.2023 17:05
    Amok napadi...
    Potražite na YT šta su Mila Alečković i "Metanoja", psihijatri, psiholozi, izrekli o "amok napadima Dožuvotnog člana i o njegovom stanju".
    Nešto slično su uradili i na Kanalu "Bahati Beograđani"...!
  • Samo pitam

    08.05.2023 09:58
    Penzionisani pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) Dragan Džamić kaže za RTS:
    "stanje izvršioca uglavnom karakterišu bes, mržnja, želja za osvetom, nekontrolisano i razdraženo ponašanje. "

    Da li je prvo što ste pomislili da je u pitanju osnovna karakteristika amok napada - ili redovna vanredna istorijska konferencija našeg predsednika ... ?
  • Psihološkinja

    08.05.2023 09:56
    Hvala g-dinu Džamiću na malo svetla i razuma u ovom pomahnitalom piru vlasti koja je izgubila i kontrolu i svaki kompas.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija