Srpski ginekolog objašnjava: Evo zašto radim u Nemačkoj, a ne u Srbiji

Dr Dejan Nešković, specijalista ginekologije i akušerstva koji radi u Berlinu, ocenjuje da su daleko veće plate, jedino rešenje za ostanak medicinskih radnika u Srbiji.
Srpski ginekolog objašnjava: Evo zašto radim u Nemačkoj, a ne u Srbiji
Foto: Pixabay

Kako navodi u razgovoru za portal Nova.rs, ako Srbija uđe u Evropsku uniju, krenuće najveći odliv zdravstvenih radnika, zbog olakšane birokratije, priznatih diploma i velikih plata.

"U vreme kada sam završio Medicinski fakultet, bilo je neophodno volontirati neodređen period i niko nije mogao da vam garantuje da li ćete se na kraju tog perioda i zaposliti. Bio sam svedok situacijama kada su moje kolege volontirale godinama, a kada bi se raspisao konkurs, nadležni bi zaposlili potpuno nepoznatu osobu, koja nema ni iskustvo, ni znanje iz te grane medicine. Tako se stvara jedna loša atmosfera za rad i nisam želeo sebe da stavljam u takvu situaciju i da prolazim kroz tu nepravdu. Takođe, ako želite da se bavite medicinom na visokom nivou, u Srbiji ste ograničeni na par institucija, čije su mogućnosti opet ograničene, dok u inostranstvu imate daleko više šansi, što je samo jedan od razloga zašto sam ostao u Nemačkoj", objašnjava dr Nešković.
Ističe da postoji mnogo razlika između zdravstvenih sistema Srbije i Nemačke, ali najvažnije su, i najzabrinjavajuće, one koje se tiču onkoloških bolesnika.
 
"Pre svega su za pacijente najvažnije jer se odnose na dostupnost dijagnostike i terapije, što je presudno za ove smrtonosne bolesti. U Nemačkoj se, recimo, radiološka dijagnostika, kada je reč o onkološkim pacijentima, brzo odvija tako da nema potrebe da pacijenti idu u privatne klinike i plaćaju preglede", navodi sagovornik portala Nova.rs.
 
Dodaje da u Srbiji terapije onkoloških oboljenja još uvek nisu pokrivene od strane Fonda za zdravstveno osiguranje, tako da su dostupne onima koji imaju novac da ih plate.
 
On pita lekare u Srbiji zašto ne traže bolje uslove rada i plate.
 
"U aprilu su mediji preneli kako su kolege sa Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu eliminisale liste čekanja za operacije na srcu, prekovremenim radom i radom vikendima. Nisam čuo da je taj prekovremeni rad plaćen, jer oni su radili besplatno, a istovremeno je u Engleskoj više od 50.000 specijalizanata štrajkovalo četiri dana i zahtevalo povećanje plata od 35 odsto. Svi znamo kakav je standard u Engleskoj, a kakav je kod nas. Gde su ti zdravstveni radnici u Srbiji, zašto se ne probude, ne pobune i ne zatraže da konačno rade u boljim uslovima i za normalne plate? Jasno je ovde ko treba i za šta da štrajkuje, ali nije jasno, zašto ćute", pita dr Nešković.
 
Za konstantno urušavanje zdravstva u našoj zemlji krivi višedecenijsko zanemarivanje zdravstva, ali i nedostatak finansija.
 
"Sistem nije urušen, daleko od toga. Postoje problemi koji se mogu i moraju rešavati, još nije kasno. Sada je na čelu Ministarstva zdravlja profesorka Danica Grujičić, koja je vrhunski stručnjak u svom poslu. Ona, kao ministarka, je za razliku od njenog prethodnika, odličan predstavnik naše struke, a želim joj da u politici bude uspešna kao što je u medicini", ocenjuje dr Nešković i dodaje da je vrlo bitno da se ministarka izbori za više sredstava za zdravstvo.
Ukoliko se nešto hitno ne promeni, odliv mladih lekara, ali i najvećih medicinskih stručnjaka iz Srbije u Nemačku i druge zemlje, biće sve veći.
 
"Migracije stanovništva, uključujući i medicinsko osoblje u bogatije zemlje, su proces koji se u jednoj demokratskoj zemlji ne može zaustaviti. Određeni broj ljudi će otići šta god da uradite. Poređenja radi, prošlo je više od 20 godina od kako je formirana prva demokratska vlada u Srbiji i od kako je postavljen cilj članstva u Evropskoj uniji, a mi i dalje nismo članica. Sa druge strane, Slovačka je već 20 godina u EU i suočava se i dalje sa odlaskom lekara iz svoje zemlje jer uslovi nisu ni približni onima u, recimo, Nemačkoj. Nemojte misliti da će u Srbiji biti nešto drugačije kada uđemo u EU, pa čak i 20 godina nakon toga", kaže sagovornik portala Nova.
 
Doktor Nešković trenutno živi u Berlinu i na završnoj je godini specijalizacije iz ginekologije i akušerstva na jednoj univerzitetskoj klinici. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • pajo patak

    11.05.2023 13:39
    @Petar
    odakle ti cifra od 140.000 dolara ? Pogledaj cene samofinansiranja, studija na engleskom jeziku na MF u RS, a i sajtove mnogih uglednih medicinskih fakulteta u svetu i njihove cene studiranja.
  • botina

    11.05.2023 08:29
    Čovek ladno završio fakultet i uspeo da zaključi da su u nemačkoj veće plate. Bez takvog genijalca će nam biti jako teško, propašćemo.
  • M

    10.05.2023 16:58
    @kizza
    Osnovno je pravo na zivot,rad,zaradu,slobodu,krov nad glavom,humanost..bez toga i nemozes biti,doktor ali od samo,toga se nemoze ziveti jer svaki covek tezi ka zaradi i napredovanju i nevidim da je to,lose i negativno! Dakle svi rade za Novac i Interes,kao ti ja i celo covecanstvo!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pretio zaposlenima u beogradskoj školi

U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.