Tužilac o pretnjama na internetu posle dve tragedije: Broj predmeta na desetine i nije konačan

Nakon tragedija u OŠ "Vladislav Ribnikar" i u okolini Mladenovca policija je skoro svaki dan izlazila sa saopštenjima o postupanjima zbog pretnji na društvenim mrežama i na internetu.
Broj takvih predmeta se sigurno meri desetinama, a možda je i viši, rekao je za Euronews Srbija tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković, ističući da ne može da govori o konačnim brojkama, jer je postupanje još uvek u toku.
Takođe napominje da povodom toga deluju i druga tužilaštva. Govoreći o predlozima za spuštanje praga krivičnopravne odgovornosti sa 14 na 12 godina napominje da je sada momenat da se o tome razgovara.
Tužilac Branko Stamenković je rekao da kompletno društvo mora da bude svesno da postoji određeni problem i da svi zajedno treba da rade na rešvanju. Upitan kako stati na put onima koji misle da u virtuelnom svetu mogu da rade isto što i u stvarnom, rekao je da je potreban multidisciplinarni pristup i da odgovor ne leži samo u krivičnoprocesnom okviru, već da je potrebno da se angažuju i drugi organi i institucije.
 
"Javno tužilaštvo praktično dolazi na kraju. Mi nismo ti koji apsolutno mogu da reše svaku nepovoljnu situaciju. Naprotiv, mi smo represivni organ. Postoji određeni momenat gde mi možemo biti preventivni, ali ipak, pre nas, zaista je potreban zajednički napor", naveo je Stamenković. 
 
Napominje da praksa tužilaštva ne poznaje razilku između pretnji u realnom životu i onoga što se dešava na internetu. 
 
"Sa tom praksom je prvo počelo Tužilaštvo za visokotohnološki kriminal, ali nakon toga, i druga javna tužilaštva su nastavila, i sudska praksa je to i priznala. Zašto ovo napominjem? Postoje krivična dela koja su zavisna od interneta i ona koja se odnose na internet. Mogu biti krivična dela u realnom svetu, ali da su u nekom delu izvršena putem interneta ili računarskih tehnologija. Zato je zahvat javnog tužilaštva širok i u ovim predmetima nije postupalo samo tužilaštvo kojim rukovodim, nego i sva tužilaštva u zemlji", istakao je i ponovio da u toj oblasti postupa ceo sistem. 
 
Govoreći o kaznama za maloletna lica, Stamenković je rekao da je njihova krivičnopravna odgovornost regulisana posebnim zakonom koji predviđa mere kaznene prirode. 
 
"Kada govorimo konkretno o krivičnim sankcijama, one mogu biti izrečene u vidu kaznenih mera i kazne maloletničkog zatvora. Kazna maloletničkog zatvora se može izreći samo grupi starijih maloletnih lica i za krivična dela za koja je zaprećena kazna zatvora koja je veća od pet godina", rekao je.  
 
Komentarisao je i inicijativu za spuštanje praga krivičnopravne odgovornosti sa 14 na 12 godina napominjući da u zemljama Evrope i sveta zaista postoje različiti pragovi. 
 
"Momenat je da o tome ozbiljno razgovaramo. Sama praksa će moći da dovede to toga da vidimo da li je to spuštanje granice bilo uspešo ili ne", poručio je tužilac. 
 
Kada je reč o postupanju prilikom krivičnih dela koja uključuju društvene mreže, napomenuo je da policija i tužilaštvo nemaju pod redovnim nadzorom ono što se dešava u tom domenu.  
 
"Policija preduzima određene mere, prisutna je u javnom prstoru, pozornici su na ulicama. Tako policijski službenici postupaju i na internetu - osmatraju, ako mogu to tako da nazovem, ono što se dešava. Kada imamo saznanje da je izvršeno neko delo, u tom momentu dolazi do fokusiranja na određene profile i grupe. Ako vidimo da ima ispunjenih uslova da postupamo, mi ćemo to odmah učiniti", istakao je Stamenković.
 
"Društevene mreže su kompleksnije nego što su to bila neka druga okruženja"
 
Govoreći o uticaju društvenih mreža, profesor sociologije Vladimir Vuletić je naveo da se na njima poruke ne generišu same, već da ih ostavljaju neki ljudi.
 
"Važno je da naglasimo da društvene mreže i sadržaj koji se tamo nalazi može na izvestan način da podstakne neke druge ljude da čine neke stvari. Ukoliko postoji neka vrsta zavisnosti, kao i kad je reč o nekoj drugoj zavisnosti, nema sumnje da i to može da utiče na određenu vrstu mentalnih tegoba", rekao je Vuletić.
 
Kako je napomenuo, svi bi u situaciji u kojoj se nalazimo želeli da prepoznaju uzrok koji je moguće eliminisati i da na taj način olakšaju sebi i smanje strah.
 
Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku dodaje da, dok smo pod utiskom tragedije, mnogo brzi da predlažemo neke oštrije kazne i mere koje su represivne, dok možda ključ leži u nekim pozitivnim merama.
 
"Da se mladi obuče i da im se obezbede alati kako da se u tom svetu snalaze. Već smo čuli neke predloge da se neke društvene mreže zabrane. Društvene mreže su jedan kanal komunikacije. To vam je kao da zabranite štampani materijal ili knjige. Nije problem sam kanal komunikacije, već sadržaj na njemu i bitno je da se mladi obuče kako da ga koriste. To neki ljudi koriste kao ventil. Kompjuterske igrice su takođe često targetirane kao neki od faktora koji utiče na nasilje, kao i muzika nekih ranijih godina, a istraživanja pokazuju da je to više neki beg od nasilne okoline i da mladi tu nalaze neku utehu i bekstvo u tim igricama. Teško je upirati prstom jer je uzrok svuda pomalo, jako je kompleksan problem", naveo je Elek. 
 
Upitan da li je preblem u sistemu vrednosti ili u zakonodavstvu, Elek je rekao da je zakonodavstva i sada prilično rstriktivno, ali da se npr. strogi propisi ne odnose na ilegalno oružje koga ima u ogromnim količinama.
"Legalno oružje nije problem koliko je ilegalno i postoji opasnost da ukoliko previše restriktivne propise donesete, oni koji žele da imaju oružje, da ga kupe na crnom tržištu", rekao je. 
 
Vuletić kaže da se mora praviti razlika između nužnih i dovoljnih mera. Kako navodi, nema sumnje da su mere o kojima se sad govori u izvesnom smislu nužne.
 
"Legalno oružje nije problem koliko je ilegalno i postoji opasnost da ukoliko previše restriktivne propise donesete, oni koji žele da imaju oružje, mogu da ga kupe na crnom tržištu", rekao je. 
 
Vuletić kaže da se mora praviti razlika između nužnih i dovoljnih mera. Kako navodi, nema sumnje da su mere o kojima se sad govori u izvesnom smislu nužne.
  • Dejan

    12.05.2023 09:35
    servusi
    Prazne izmisljenje pretnje,zabava za narod.. Evo u sredu av otvara jutarnju liniju za Cikago, (iz Čikaga moji, znaš ti dobro koji) jer i to je deo uspeha ! Kao sto rekoh, za ove dve pucnjave, 15 mrtvih, niko kriv i odgovoran,samo gledamo neke slike raznog bajatog naoruzanja, hapsenje tetke od osumnjicenog i to je to,kraj !! av za 26. Maj sprema veliku zurezu
  • Dragan

    12.05.2023 08:42
    Mali Čević
    Jel se Snajper vratio kući, zna li se šta?
    Pitam za tetku iz Kanade.
  • DR

    12.05.2023 08:24
    Tek je sada krenulo da se obraća pažnja. Ranije nisu ni obraćali, a sada posle tragedije moraju da rade svoj posao. Voleo bih kada bi sve službe radile svoj posao pa bil bi nam lakše.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.