Preporuka ministarstva da tetkice iz vrtića ne plate parnične troškove: Šta je sa ostalima?

Ministarstvo državne uprave donelo je preporuku da se tetkicama iz predškolskih ustanova oproste parnični troškovi koje treba da plate zbog izgubljenih sudskih sporova.
 Preporuka ministarstva da tetkice iz vrtića ne plate parnične troškove: Šta je sa ostalima?
Foto: 021.rs (arhiva)

One su u sporovima tražile da im se isplate naknade za topli obrok i regres, piše N1

Rade za minimalac i tužbom su tražile da im se nadoknade neisplaćene naknade na ime toplog obroka i regresa. Neke od njih su dobile prvostepene presude u svoju korist.
 
Ali, kada je Vrhovni kasacioni sud Zaključkom preokrenuo dotadašnju odluku i naveo da zaposleni u javnim službama koji primaju minimalac u koeficijentu plate imaju uračunate naknade za topli obrok i regres, nižestepeni sudovi počeli su da odbijaju tužbe tetkica i ostalih zaposlenih na radnim mestima pomoćnog osoblja u školama, bolnicama, predškolskim ustanovama.
To je dovelo do toga da tetkice sada moraju da plate velike iznose tuženim ustanovama na ime parničnih troškova.
 
Pošto je reč o zaposlenima sa najnižom platom, troškovi koji dostižu i 130.000 dinara su za njih ogroman izdatak.
 
Sudovi, prema navodima advokata, uglavnom ove zaposlene oslobađaju plaćanja sudskih taksi uz obrazloženje da bi im time bila ugrožena materijalna egzistencija, s obzirom da prema opštem imovinskom stanju nisu u mogućnosti da snose ove troškove, kako stoji u jednoj od presuda. Ali ih ne oslobađaju plaćanja troškova koje je imala druga strana u sporu – a to su škole, vrtići ili neka druga tužena ustanova i ti troškovi se, prema rečima advokata kreću i do 90.000 dinara.
 
Sada je radna grupa za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, koja je obrazovana pri kabinetu premijerke, usvojila preporuku da "lokalne samouprave, u skladu sa mogućnostima, troškove nastale angažovanjem pravobranioca u navedenim sporovima u celosti ili delimično otpišu, kako bi se smanjili negativni efekti po zaposlene u predškolskim ustanovama koji su na ovaj način došli u tešku finansijsku situaciju".
 
Ova preporuka navedena je u dopisu koje je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave uputilo u aprilu gradonačelnicima i predsednicima opština.
 
Iako je reč samo o preporuci i to samo za zaposlene u vrtićima, advokat Ivan Ječmenica za N1 navodi da je to "znak spremnosti države da ne potražuje ogromne parnične troškove najsiromašnijim građanima i predupredi socijalnu propast na hiljade porodica".
 
Međutim, on ukazuje da ovom preporukom nisu obuhvaćeni zaposleni koji se nalaze u identičnoj situaciji preteće socijalne katastrofe, a koji rade u školama, bolnicama, domovima zdravlja i kliničkim centrima.
 
"Stoga, pozivamo resorno ministarstvo da svoju preporuku proširi i na ove zaposlene u školstvu i zdravstvu buduci da su se i oni našli u izrazito nepovoljnom materijalnom polozaju usled toga sto im pravobranilastva potražuju parnične troškove u visini od 50.000 do 130.000 dinara", navodi.
 
Kako kaže, zaposleni polažu velika očekivanja u gradonačelnike gradova i predsednike opština koji treba da postupe po preporuci Ministarstva državne uprave i oproste u celosti parnične troškove koje potražuju pravobranilaštva.
 
"Budući da se radi o prihodima koji bi se slivali u gradske odnosno opštinske kase, to je neophodno da pokaze spremnost da se ove kase ne pune novcem najsiromašnijih sugrađana koji više od deset godina primaju minimalac. Podsećamo, radi se o ljudima koji čiste iza bolesnih u bolnicama i kliničkim centrima, odrzavaju higijenu škola i vrtića, te bi bila flagrantna nepravda da oni i njihove porodice padnu na prosjački štap", zaključuje Ivan Ječmenica.
Podsetimo, i sindikati i stručnjaci za radno pravo ukazuju da je minimalna zarada socijalna kategorija, a ne ekonomska. I da, prema odredbama Zakona o radu, predstavlja minimalnu naknadu za rad i standardni učinak za vreme provedeno na radu, te da ne može da uključuje nikakve naknade.
 
Mario Reljanović, sa Instituta za uporedno pravo, za portal N1 je ranije izjavio da VKS ispravno utvrđuje da je i regres za godišnji odmor i topli obrok deo osnovne zarade.
 
"Ali, to nikako ne važi u slučaju kada je plata – minimalac. Minimalna naknada je za rad i standardni učinak za vreme provedeno na radu i tu nema reči ni o čemu drugom. Čak se izričito Zakonom o radu kaže da se sve ostalo što čini uvećanu zaradu dodatno isplaćuje, a naravno da regres i topli obrok spadaju u druga, ostala primanja. Tako radnici koji primaju minimalac naknadu za topli obrok i regres moraju posebno da prime", naveo je Reljanović.
  • Jasmina

    14.05.2023 11:01
    Brukaijad.
    Sram bilo sindikat.Uveli su nas sirotinju, tetkice u sve ovo.Dogovor cisti, podigla sam kredit, da drzavi platim sudske troskove, od ove bede i jada od plate.Umesto da dobijemo sa zakasnjenjem ono sto nam pripada, mi ni minimalac nemamo, jos i kredite placamo.
  • Sofija

    14.05.2023 08:22
    Blago nama svima.Tetkice su umrezene sa decom.A sistem ce onda preko tetkica da crpi deciji resurs za potrebe ,da opstane ,takav kakav jeste.
    Bas me zanima kako bi to pravnik nazvao,koji termin bi koristio?
    Stalo im do tetkica:))))))
  • Samo kazem

    14.05.2023 01:01
    I zrtve nasilja placaju sudske troškove i takse,dovedene su do prosjackog stapa sve smisljeno.Kadija te tuzi,kadija ti sudi.Zdravstveno stanje nije bitno kad tuku to ne boli ,i ne ostavlja posljedice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.