To je izjavila ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić, a prenosi Ministarstvo za brigu o porodici u saopštenju.
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju je, prema rečima Kisić, početkom godine sprovelo dve nacionalne studije o stavovima mladih po pitanju porodice i braka i reproduktivnog zdravlja, a prvi rezultati su pokazali da je porodica izuzetno važna za mlade u Srbiji i da nije izgubila vrednost.
"Mladi uprkos svim izazovima imaju tradicionalna i zdravorazumska razmišljanja o porodici, budući da dve trećine ispitanika brak svojih roditelja doživljava skladnim, a nešto više od pola ispitanika bi želelo da ima porodicu sličnih vrednosti iz koje potiču. Roditelji kod većine mladih su ključni u donošenju odluka u životu", navodi se u saopštenju.
Gotovo svi mladi žele decu i to bar dvoje, dok je njih 40 odsto odgovorilo da želi da ima troje i više dece. Njih 80 odsto bi da se ostvari kao roditelj pre 30. godine, 90 odsto misli da su najbolje godine za brak do 30. godine, a za 82 odsto ispitanika asocijacija za dete je radost.
U istraživanju je bilo obuhvaćeno 2.456 učenika trećih i četvrtih godina srednjih škola iz Vojvodine, Beograda, Šumadije, Zapadne, Južne i Istočne Srbije i sa Kosova i Metohije.
"Cilj istraživanja jeste sagledavanje stavova mladih o braku, porodici i reproduktivnom zdravlju, što će biti polazna osnova prilikom donošenja novih mera i strategija Ministarstva za brigu o porodicu i demografiju", ukazuje se u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Caki
iguman
Razloga je na pretek, a njih znaju oni koji imaju decu od 0 god. do 40 - 50.
Posle si im u sećanjima.
Porodični zakon
A,ostalo…da,mladi žele brak,porodicu…prirodan proces je to.
Ako hoćes pomoći, znaš šta treba.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar