Helsinški odbor: I u Poljskoj su antifeministički trendovi na početku delovali "naivno i smešno"

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji upozorava na promociju sužavanja ženskih prava.
Helsinški odbor: I u Poljskoj su antifeministički trendovi na početku delovali "naivno i smešno"
Foto: Pixabay
"Niz skupova koji se u Beogradu održavaju u nameri da podstaknu ozbiljno sužavanje ženskih prava, uključujući i pravo na abortus, ukazuju i na političku povezanost vlasti, Srpske pravoslavne crkve i desničarskih proruskih organizacija", navodi se u saopštenju Helsinškog odbora.

Kako dodaju, Beogradski dani porodice, planirani najpre za sredinu maja, pa pomoereni za jun, proglašeni su manifestacijom od posebnog značaja, a održaće se uz podršku Srpske pravoslavne crkve.

Gradonačelnik Aleksandar Šapić je događaj najavio kao "veliki skup koji bi trebalo da pokaže zajedništvo, ne samo u porodici, već i zajedništvo našeg naroda" i promoviše tradicionalne vrednosti. Pozvao je i gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića da prisustvuje manifestaciji, ističući da takvi skupovi treba da postanu tradicija u svim gradovima regiona.
 
Istovremeno, antifeministička organizacija "Savez za život" organizovala je "Međunarodni samit pro-lajf organizacija" u Beogradu (od 12. do 13. maja 2023). Reč je o regionalnoj organizaciji za Srbiju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu koja je članica "Pro-life Worldwide" i održava veze sa organizacijama u svetu koje promovišu tradicionalne vrednosti.
 
Cilj Samita je "razmena iskustva, pronalaženje novih metoda delovanja i jačanje motivacije za nove borbe i pobede nerođene dece". Srbija je izabrana za domaćina prvog samita, jer je "među prvima u svetu po procentu izvršenih abortusa na 1.000 žena, a i demografska statistika je dramatično nepovoljna". Tokom Samita najavljena je i međunarodna izložba "Reka čovečanstva se obnavlja i pročišćava u deci".
 
"Pojačano je delovanje Srpske pravoslavne crkve kad je reč o antirodnoj politici uz sve veće pritiske da se ukine Zakon o rodnoj ravnopravnosti, kao i da se zabrani rodnosenzitivni jezik. U uskršnjoj poslanici (april) patrijarh Porfirije je rekao da je to protivustavni zakon 'koji nameće takozvani rodno osetljivi jezik iza koga se krije borba protiv braka i porodice'", podseća Helsinški odbor.
 
Ocenjuju da je zabrinjavajuće to što je patrijarh Porfirije, kada je reč o ženama, na ekstremnim ideološkim pozicijama desničara i konzervativaca. Podsećaju i da se njegove reakcije na rodno osetljiv jezik nastavljaju. 
 
"Plakao bih, vrištao bih od muke, kad vidim jadnicu koja menja teze, pa kaže 'a zašto nisu brinuli
o ženama, žene su ugrožene', pa jesu ugrožene, svi smo ugroženi od tebe bre bedo jedna", rekao je patrijarh.
"Iako su SPC i patrijarh navodno protiv nasilja, u Srbiji raste stopa femicida. Nema reakcije patrijarha na taj tragičan fenomen. Aktivistkinje za ženska ljudska prava upozoravaju da je narušavanje ženskih prava u Hrvatskoj i Poljskoj, posledica delovanja desničarskih organizacija, koje je isprva delovalo naivno i smešno,ali je u saradnji sa desničarskim vladama uspelo da pogorša položaj žena u tim državama", navode.
 
Helsinški odbor uopzorava da je Srbija sve bliže tom modelu i da je neophodna kako akcija društva, tako i državnih institucija da zaustave taj trend.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija