"Beograd na vodi": Projekat od kog ni građani, ni država nemaju gotovo ništa
Iako je država Srbija uložila u zemljištu, novcu i radovima na stotine miliona evra, do sada je budžet Srbije za projekat "Beograd na vodi" ukupno prihodovao šest miliona evra.
Foto: 021.rs
To je po tri miliona u poslednje dve godine, prenosi N1.
Procenjen na 3,5 milijardi evra, ovaj projekat je trebalo, kako su govorili zvaničnici, da osim finansijske dobiti "pokrene srpsku privredu, uposli građevinsku industriju i obezbedi nova radna mesta".
Potpis na ugovor sa arapskim partnerom ispred vlade Republike Srbije stavila je tadašnja ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović. Danas, osam godina kasnije Zorana Mihajlović više nije ministarka, nije više članica vladajuće partije, a nije ni odgovorila na pitanja N1 u vezi sa isplativošću ovog projekta.
Poslednju izjava u vezi sa tim dala je u intervjuu za portal Nova S, kada je rekla da stoji iza svega što je vezano za dokumentaciju, zakone, ugovore.
"Dakle, za sve ono što je vezano za ministarstvo u kom sam ja radila i te kako stojim", rekla je ona.
Svakom građaninu skoro po evro
Milan Ćulibrk, glavni i odgovorni urednik NIN, kaže za portal N1 da kada se tih šest miliona koliko je zarađeno u poslednje dve godine podeli na stanovnike Srbije, ispada da će svaki građanin dobiti još malo pa po evro.
"Da li to opravdava projekat od nacionalnog značaja, leks specijalis i šta sve ne?", pita Ćulibrk.
On podseća da je država Srbija ustupila besplatno zemljište u Savamali vredno nekoliko stotina miliona evra, a navodi i primer da je država iz budžeta za 16 miliona otkupila privatnu imovinu Eurosalona na toj lokaciji i zatim je poklonila "Beogradu na vodi".
"Samo kada se to pogleda, država je u minusu. Da li je to mera uspeha sa aspekta države i projekta takvog značaja?", pita Ćulibrk.
Preduzeće "Beograd na vodi" saopštilo je da će iz dobiti u 2022. godini koja iznosi 56,4 miliona evra isplatiti dividende u vrednosti 10 miliona evra. Za 2021. godinu neto dobit je bila 29,5 miliona evra, a isplaćene dividende su iznosile isto 10 miliona, od čega je trećina uplaćena u državni budžet.
Prema pisanju NIN-a, 2018. i 2019. Beograd na vodi je završio u plusu od 2,45 i 1,84 milijarde dinara, ali taj novac nije otišao u budžet jer nije doneta odluka o raspodeli dobiti. U 2020. godini je iskazan neto gubitak od 327 miliona dinara, a minusi u 2016. i 2017. godini su iznosili zajedno 2,4 milijarde dinara.
Udeo za raspodelu je, kako kaže Ćulibrk, odluka vlasnika odnosno Skupštine akcionara.
"Država je manjinski partner i ona se ništa ne pita. Mogli su da ne uplate ni dinar za dividende, takvih primera ima. Šta ima privatni vlasnik, to je njegova stvar, samo nadam se da ćemo jednog dana saznati ko su zaista pravi vlasnici", kaže Ćulibrk i podseća da je zbog tog projekta promenjena i decenijska trasa metroa i premeštena na Savamalu.
Dok se direktna zarada meri tek sa šest miliona evra, kada se najavljivao ovaj projekat sve je izgledalo dosta drugačije.
Tako je sadašnji predsednik Srbije, tokom 2012. godine izjavio da prema "našim proračunima, najmanje 200.000 ljudi bi radilo na izgradnji kompletnog projekta, a posle bilo i zaposleno", poručivao je Vučić u kampanji pred beogradske izbore.
Pre tri godine predsednik je bio posebno ponosan što na ovom projektu radi 1.700 ljudi.
Siniša Mali, gradonačelnik u vreme potpisivanja ugovora, a poslednjih pet godina ministar finansija, je ponavljao da će izgradnja podstaći i razvoj gotovo svih drugih sektora, poput recimo ugostiteljstva i turizma, ali i svih ostalih koji će biti uključeni u ovaj projekat, kao i da će poboljšati ukupnu klimu za investiranje. Mali je govorio da je ovaj projekat nešto najbolje za Beograd.
Do sada nisu poznati detaljniji efekti o kojima je govorio, kao ni ukupno ulaganje države. Umesto toga, ministar je tokom prošlogodišnje predizborne kampanje rekao da je "Beograd na vodi, koji se najlepše vidi upravo sa reka, simbol svega onoga što smo uradili, i najbolje pokazuje da ono što obećamo – to i ostvarimo".
Prema podacima koji su objavljeni na sajtu Vlade Republike Srbije, u danu potpisivanja ugovora, navedeno je da arapski investitor ima 68 odsto udela vlasništvo, a Srbija 32. Potpisivanju ugovora prethodilo je parafiranje državnog sporazuma Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata čime se omogućuje da se "preskoče" domaći propisi, poput raznih tendera.
Osim toga, u Skupštini Srbije donešen je "lex specialis" kojim je o Beogradu na vodi dat poseban status. Vrednost projekta se procenjuje na 3,5 milijarde evra, a završetak je planiran za tri decenije.
Projektom je predviđeno da se na površini od oko 177 hektara izgradi više od milion (posle je povećano na dva) kvadratnih metara stambenog prostora, oko 750.000 kvadratnih metara poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 kvadrata javnih sadržaja kao što su vrtići, škole, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene zaštite i oko 242.000 kvadrata novih zelenih površina, te da ti kapaciteti omogućavaju da na tom prostoru bude više od 13.000 zaposlenih i više od 17.000 stanovnika.
Kompanija arapskih investitora "Igl hil" obezbedila je za "Beograd na vodi" 150 miliona evra u formi kapitala i 150 miliona zajma u formi pozajmice osnivača kompanije.
Kako je naveo Siniša Mali za Insajder, Srbija je uložila zemljište od 100 hektara, uz obavezu raščišćavanja (fizičkog i pravnog) celog područja i obavezu izgradnje infrastrukture. Posao pravnog raščišćavanja još nije završen pošto nisu obeštećeni svi kojima je srušena imovina u Hercegovačkoj ulici.
Potvrđeno je da će projekat da traje maksimalno 30 godina, od čega 50 odsto projekta mora biti završeno u prvih 20 godina, a prilikom izvođenja radova domaći izvođači radova imaju prednost.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Preminuo Dragan Marković Palma
22.11.2024.•
0
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma preminuo je danas u 65. godini posle kraće bolesti.
Požar u barakama ispod Mosta na Adi, nema poveđenih
22.11.2024.•
0
Ispod Mosta na Adi oko 17.20 sati izbio je požar koji su izazvala neproverena grejna tela u barakama.
Moguće kašnjenje i otkazivanje letova Er Srbije zbog lošeg vremena
22.11.2024.•
1
Nepovoljni vremenski uslovi na beogradskom aerodromu, kao i na pojedinim aerodromima u regionu, uticaće na odvijanje saobraćaja Er Srbije.
Građani širom Srbije odali počast poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici
22.11.2024.•
2
Građani su širom Srbije odali počast poginulima u nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
Brnabić o akciji "Zastani Srbijo": Maltretiranje građana, dobro koordinisana akcija iz inostranstva
22.11.2024.•
81
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osudila je kao "maltretiranje građana" današnje blokade saobraćaja na više lokacija u Novom Sadu i Beogradu.
VIDEO Incident tokom blokade u Beogradu: Došlo do tuče, udarena novinarka
22.11.2024.•
39
Tokom akcije "Zastani Srbijo" u Beogradu, kod zgrade RTS-a u Takovskoj ulici, došlo je do tuče.
Vlada Srbije povukla iz skupštinske procedure predlog Zakona o visokom obrazovanju
22.11.2024.•
4
Vlada Srbije povukla je danas iz skupštinske procedure predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju, navodeći u obrazloženju da su potrebne "dodatne konsultacije o tom aktu".
Aleksandru Jovanoviću Ćuti zabranjeno prisustvo skupštinskom Odboru za odbranu
22.11.2024.•
11
Narodnom poslaniku Aleksandru Jovanoviću Ćuti danas je zabranjeno prisustvo sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.
DNEVNI KVIZ: Koji rezultat ste ostvarili?
22.11.2024.•
12
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Porodici sa sedmoro dece u Gadžinom Hanu ponovo priključena struja
22.11.2024.•
8
Devetočalna porodica iz Gadžinog Hana kod Niša kojoj je juče ujutru isključena struja u socijalnom stanu, nije provela noć u mraku jer je beogradska firma "Bio enerdži point" platila njihov dug.
Zbog jakih udara vetra posebna opreznost savetuje se vozačima kamiona i autobusa
22.11.2024.•
0
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacima i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana.
Bibliotekari predali Vladi i Skupštini peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga
22.11.2024.•
7
Bibliotekarsko društvo Srbije saopštilo je da su peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga, sa potpisima oko 10.500 građana, podneli Vladi i Skupštini Srbije.
Tužiteljka o istrazi u Novom Sadu: Postavlja se pitanje da li je tužilac dobio sve što mu je trebalo
22.11.2024.•
12
Tužiteljka Jasmina Paunović rekla je, povodom hapšenja 12 osoba zbog tragedije na Železničkoj stanici, da je tužilac morao da traži potrebnu dokumentaciju od svih državnih organa i da je to problem.
Šabić o Vučićevoj najavi: Predsednik nema pravo predlaganja zakona
22.11.2024.•
26
Advokat Rodoljub Šabić je objavio da predsednik Srbije nema pravo da predlaže zakone.
FOTO Pogledajte naslovnice novina posle hapšenja 12 osoba: Verujete li ikome?
21.11.2024.•
31
Novine na naslovnim stranama sutrašnjih izdanja imaju različite poglede na hapšenja zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Vučić: Videću da li lično da predložim Skupštini zakonske izmene o dolasku stranih fakulteta
21.11.2024.•
40
Predsednik Srbije Aleksandar Vučič je večeras najavio mogućnost da on lično predloži Skupštini Srbije zakonske izmene kojima se omogućava dolazak stranih univerziteta u Srbiju.
AMSS upozorio vozače na poledicu
21.11.2024.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je večeras upozorio vozače da budu oprezni zbog poledice.
Na krovu zgrade u Severnoj Mitrovici nađeno oružje i uređaji za radio-vezu
21.11.2024.•
1
Kosovska policija je saopštila da je jutros našla oružje, municiju i uređaje za radio-vezu na krovu zgrade u Ulici kralja Petra u Severnoj Mitrovici.
Srbija i Tuvalu ukidaju vize
21.11.2024.•
12
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.
Vučić kaže da je očajan jer je Vlada Srbije povukla zakon o fakultetima: "Dragi Miloše..."
21.11.2024.•
46
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je očajan zbog odluke vlade da povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Komentari 30
K
Preambula
ime
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar