Banka sada može da vam ne da kredit ako niste platili račun za telefon

Udruženje za zaštitu potrošača "Efektiva" ukazalo je na to da ako račun za telefon nije plaćen, banka ima pravo da ne odobri kredit osobi.
Banka sada može da vam ne da kredit ako niste platili račun za telefon
Foto: Pixabay
Takođe, ako Kreditni biro u banci ima registrovana dugovanja osobe, mobilni operator može da odbije potpisivanje ugovora, piše portal Nova.rs.
Ovo je, kako su naglasili iz Udruženja, posledica novih pravila i novog Zakona o elektronskim komunikacijama koji je nedavno usvojen.
Naime, krajem aprila Skupština Srbije je usvojila novi Predlog zakona o elektronskim komunikacijama, a sporan je član 127 koji omogućava razmenu podataka između kreditnog biroa i operatora mobilne telefonije. To podrazumeva da i mobilni operator sada može da se obrati Kreditnom birou i proveri da li korisnik ima nekih dugovanja dužih od 60 dana prema banci i time utvrdi da li je neko "nesiguran platiša", što bi bio povod da operator ne želi da zaključi ugovor sa nekim.
 
Ukoliko korisnik ima zabeleženih dugovanja prema operatoru, to može da bude takođe povod za negativan odgovor banke prilikom procesa odobrenja kredita.
 
Predstavnik Udruženja za zaštitu potrošača "Efektiva" Jovan Ristić rekao je da se sa usvajanjem ovog zakona pokušalo još 2017. godine, ali bezuspešno.
 
"Mobilni operator sada može da se obrati Kreditnom birou da vidi da li ti imaš nekih dugovanja dužih od 60 dana prema banci i da kaže ti si nesiguran platiša, mi ti nećemo odobriti da zaključiš ugovor sa nama. Mogu da ti kažu nećemo. Istovremeno, to može da uradi i banka, da ti kaže - nećemo da ti damo kredit zato što ti imaš dugove za mobilni telefon", rekao je Ristić, piše Nova.rs.
 
Novi zakon se takođe odnosi i na kupovinu mobilnih brojeva, a iz Ministarstva turizma, trgovine i telekomunikacija naveli su da se uvodi registracija pripejd pretplatnika mobilnih korisnika kako bi se postigla veća sigurnost građana, kao i da je građanima ostavljena mogućnost da i ovu registraciju obave elektronski preko Portala eUprava.
Svi pripejd korisnici uskoro će morati da ostave svoje lične podatke, uključujući ime i prezime, ali i JMBG ili broj lične karte i pasoša, piše portal.
 
Očekuje se da će pravilnik biti usvojen u narednih šest meseci, nakon čega će operatorima biti ostavljen period od godinu dana da započnu proces registracije.
 
Pored toga, novi zakon obavezuje operatore da svojim korisnicima izdaju račune u elektronskom obliku.
 
Zbog brojnih zloupotreba, srpske bezbednosne službe su još 2013. godine pokrenule inicijativu da se SIM kartice kupuju uz ličnu kartu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Selo

    22.05.2023 07:52
    Ljudi, verujete li da nema ništa lepše nego nemati kredit u kući. Poslednji smo otplatili u martu. Od tada je naš život mnooogo lepši
  • dule

    21.05.2023 23:22
    stara mimi
    21.05.2023 • 18:33
    @volela bih
    Nije problem to što banka proverava nečiji kreditni rejting. U većini zemalja banke mogu da se obrate kreditnom birou radi provere nečijeg kreditnog rejtinga.
    Problem u Srbiji je što po ovom zakonu mobilni operator može da proveri nečiji kreditni rejting.
    “To podrazumeva da i mobilni operator sada može da se obrati Kreditnom birou i proveri da li korisnik ima nekih dugovanja dužih od 60 dana prema banci i time utvrdi da li je neko "nesiguran platiša", što bi bio povod da operator ne želi da zaključi ugovor sa nekim.”



    Za takve osobe postoje i pripejd paketi.
  • 313z

    21.05.2023 21:37
    Uživajte
    Stigao vam obožavani kapitalizam na velika vrata. Plus radi se o degenerisanom, srpskom, liberalnom kapitalizmu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija