Pink i Hepi "rešili" manjak dečjeg sadržaja: Uključenje u 5h i "čak" 18 minuta programa u tri meseca

Televizije Pink i Hepi su po izveštaju REM-a imale dečji program u prva tri meseca ove godine.
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) otkriva šta je ovo telo označilo kao dečji program na televizijama.
Televizije Pink i Hepi godinama nisu ispunjavale obaveze iz elaborata na osnovu kog su dobili dozvolu - nisu imali dečji, naučno-obrazovni i kulturno-umetnički program, navodi CINS.
Na prošlonedeljnoj sednici Odbora za kulturu, održanoj u Narodnoj skupštini, načelnik Službe za nadzor i analizu Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Stevica Smederevac je rekao da je sada sve u redu. Prema njegovim rečima ove televizije su "po svim parametrima ispunile sve svoje obaveze".
 
Prema izveštaju koji je dostavio članovima Odbora, Pink i Hepi sada imaju dečji program. Međutim, ono što Smederevac nije rekao je da su dečji programi koje je REM zabeležio zapravo bila uživo uključenja reportera i gostovanja u jutarnjim programima.
 
Kao dečji program na Hepiju REM je označio predstavljanje dečje knjige, emitovano u pet ujutru, koje je trajalo nešto duže od 15 minuta. Reč je o zbirci pesama "Pesme koje laste donose", koju je objavila, kako su je na Hepiju najavili, multimedijalna ličnost Mirjana Maksimović, umetničkog imena Madam M.
 
Televizija Pink je obavezno emitovanje sadržaja namenjenog deci i maloletnicima rešila uključenjima u okviru jutarnjeg programa.
 
U periodu od januara do kraja marta ove godine, Pink je posvetio oko 18 minuta dečjem programu. Reporter Pinkovog jutarnjeg programa javljao se iz dečjeg pozorišta Pinokio i Pozorištanceta Puž gde su najavljivana igranja budućih predstava. Isto tako, kao dečji program REM je računao i uključenje u kojem je najavljena konferencija o finansijskoj pismenosti mladih, kao i razgovor sa PR-kom Beogradske filharmonije koja je pričala o poseti učenika ovoj instituciji.
 
Ova uključenja bila su emitovana u periodu od 7 do 11 ujutru.
 
Smiljana Milinkov, šefica Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, kaže za CINS da dečji program mora biti posebno naznačen, da ima najavnu i odjavnu špicu, da se zna da je to dečji program.
 
"Ako je u okviru neke informativne emisije ili jutarnjeg programa, to nije posebno određeno za decu", objašnjava Milinkov.
Prema njenim rečima deca inače ne bi ni trebalo da provode vreme gledajući informativan program koji nije prilagođen njima.
 
Inače, Služba za nadzor i analizu REM-a je godinama u svojim izveštajima beležila da Pink i Hepi nemaju dečji i program za maloletnike, kao ni naučno-obrazovni, ni kulturno-umetnički program. Tako se prema izveštaju iz 2020. godine konstatuje da programska struktura ove dve televizije značajnim delom nisu u skladu sa elaboratom na osnovu kog su dobili dozvole, kao ni pravilnikom koji određuje kriterijume za izdavanje te dozvole.
 
Ipak, oduzimanje dozvola ovim televizijama nije se razmatralo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pavle

    23.05.2023 17:24
    Uzas
    Sprdnja od drzave u pokusaju..
  • Savica

    23.05.2023 14:38
    Samo profit...,dno dna
  • Syracuse

    23.05.2023 14:28
    Vidimo se u subotu…

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.