Zato je, kaže, drugi pravosudni forum "Rodna ravnopravnost i Zapadni Balkan" izuzetno važan događaj za regionalni dijalog o rešavanju tih problema.
Ona je na otvaranju Foruma u Beogradu kazala da Srbija ima dobro zakonodavstvo i da je među prvima ratifikovala Istanbulsku konvenciju, koja predstavlja preokret u pristupu tim problemima.
Predsednica Evropskog suda za ljudska prava Šifra Oliri rekla je da napredak ne zavisi samo od zakona - iako je zakon moćno oruđe - već i od onih koji se zalažu za promene i koji nastoje da unaprede tradicije, stavove i navike dok razvijaju i primenjuju zakone.
Direktorka AIRE centar Programa za Zapadni Balkan Biljana Brejtvajt istakla je da svi u regionu, uključujući i Srbiju, imaju dobro zakonodavstvo i da su potpisnici raznih konvencija, ali da je problem implementacija.
"Uradili smo studiju presuda u predmetima femicida u celom regionu u poslednje tri do četiri godine i ispostavilo se ono što je uglavnom svima poznato - da su žene najugroženije u svojim domovima, da su učinioci najčešće intimni partneri, ali isto tako sudovi koriste olakšavajuće okolnosti da smanje kaznu za učinioce, da upravo stereotipi i predrasude nađu mesta u presudama i utiču na kaznenu politiku", rekla je Brejtvajt.
Specijalna izaslanica za rodnu ravnopravnost Velike Britanije Alisia Herbert kazala je da rodno zasnovano nasilje ugrožava živote i dobrobit devojčica i žena sprečavajući ih da ostvare prilike koje su ključne za njihovu slobodu i razvoj: obrazovanje, zdravstvenu zaštitu i rad.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Deks
Лиманац
Boris
Evo ja kao kolega muškarac da ti kažem, ozbiljno derane da se lečiš.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar