Menja se Porodični zakon - evo koje su moguće novine

Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju je pripremilo radnu verziju izmena i dopuna Porodičnog zakona, o kojima će uskoro početi javna rasprava.
Menja se Porodični zakon - evo koje su moguće novine
Foto: Pixabay
"Naglašavamo da je ovo radna verzija jedne od izmena Porodičnog zakona, o kojem će uskoro biti pokrenuta javna rasprava", rečeno je za Tanjug u Ministarstvu.
Dodali su da će radna grupa po završetku javne rasprave analizirati sve pristigle predloge, sugestije i mišljenja i po okončanju tog procesa sačiniti Nacrt izmena Porodičnog zakona, koji će uputiti Vladi Srbije.
Istakli su da se jedna od predloženih izmena odnosi na uvođenje zabrane fizičkog kažnjavanja dece u čuvanju i vaspitanju.
 
"Prema Strategiji za prevenciju i zaštitu dece od nasilja za period od 2020. do 2023. godine i Opštem protokolu za zaštitu od nasilja iz 2022. godine, telesno kažnjavanje deteta kao vaspitno sredstvo predstavlja jedan od oblika fizičkog nasilja nad detetom", naveli su iz Ministarstva.
 
Dodali su da se izmenama i dopunama uvodi eksplicitna zabrana fizičkog (telesnog) kažnjavanja dece kao vaspitnog sredstva ili prilikom čuvanja i podizanja dece.
 
"U tom smislu, propisuje se da u čuvanju, podizanju i vaspitavanju deteta roditelji ne smeju podvrgavati dete ponižavajućim postupcima, telesnom kažnjavanju i drugim kaznama koje vređaju ljudsko dostojanstvo i integritet deteta", navedeno je iz Ministarstva.
 
Zabrane iz stava 1. ovog člana odnose se i na hranitelje, staratelje i sva druga lica koja se staraju o detetu ili sa detetom dolaze u kontakt u porodici ili drugoj sredini.
 
Kako su istakli, sankcija za navedeno ponašanje, po pravilu, jeste sprovođenje korektivnog nadzora nad vršenjem roditeljskog prava, gde se roditelji ispravljaju u svojim postupanjima prema detetu koje fizički kažnjavaju.
 
Prema izmeni i dopuni člana 80, organ starateljstva će imati ovlašćenja da nalaže roditeljima da se uključe u posebne obuke o ostvarivanju prava deteta i odgovornom roditeljstvu.
"Ukoliko fizički kažnjavaju dete hranitelji ili staratelji, sankcija može biti prestanak hraniteljstva, odnosno starateljstva, u skladu sa zakonom. Pored ostalog, izmenama i dopunama Porodičnog zakona predlaže se čitav niz mera, a jedna i zabrana maloletničkih brakova", rečeno je iz Ministarstva.
 
U tom cilju predloženo je ukidanje mogućnosti da sud daje dozvolu za sklapanje dečijih brakova, koji su, prema Strategiji za prevenciju i zaštitu dece od nasilja i Opštem protokolu za zaštitu dece od nasilja, oblici nasilja nad decom.
 
"Novim izmenama se predlaže i uvođenje novih oblika nasilja u porodici, koji uključuju decu", navedeno je za Tanjug iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Drama Q

    11.09.2024 13:41
    PORODIČNI ZAKON
    Porodični zakon je jedan od najlošije napisanih zakona u R.Srbiji. Prva nelogičnost je ta da ukoliko ne možeš sa nekim živeti,dogovoriti se ti si prinuđen da ga tužiš ali ako tužiš ženu automatski joj daješ samostalno vršenje roditeljskog staranja nad detetom i ostaješ osakaćen. Centri za socijalni rad apsolutno ne rade za dobrobit dece već kako oni žele. Nigde nema da te zakon kažnjava što nećeš da trpiš lošu energiju i atmosferu zajedničkog života . Strašno!!!!A kada ispadne problem niko nije nadležan,sve se svodi na to pozvaće vas neko.
  • Vaspitacica

    06.06.2023 20:11
    Svi vi koji aplaudirate ovom z
    Procitajte šta je norveska sluzba "Barnevadn" i biće vam jasno zašto se menja porodični zakon
  • Woke snowflake

    06.06.2023 12:48
    :applause:

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija