Mogu li se protesti "Srbija protiv nasilja" porediti sa Majdanom?

"Neće biti novog Majdana", je jedna od reakcija vlasti u Srbiji nakon novog protesta u prestonici, koji je okupio desetine hiljada ljudi.
Mogu li se protesti "Srbija protiv nasilja" porediti sa Majdanom?
Foto: 021.rs

Kako piše Radio Slobodna Evropa, poređenja iz izjava zvaničnika u Srbiji odnose se na ukrajinske antivladine demonstracije Evromajdan, koje su srušile bivšeg proruskog predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča 2014. godine.

Da li je Evromajdan ulično nasilje?
 
Evromajdan ili Majdan započeo je u novembru 2013. godine, kada su se demonstranti okupili na glavnom trgu u Kijevu u znak protesta protiv odluke tadašnjeg predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča da ne potpiše ključni trgovinski sporazum s Evropskom unijom.
Umesto toga, tražio je bliže ekonomske veze s Rusijom.
 
Boris Varga, politikolog i novinar iz Srbije, koji je magistrirao međunarodno novinarstvo u Lavovu u Ukrajini, rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da vlast praktično zastrašuje građane pogrešno izjednačavajući Evromajdan sa nasiljem na ulici.
 
"Vlasti doživljavaju Majdan kao nešto krvavo i negativno, kao prevrat, a ne doživljavaju ga kao logičan odgovor na autoritarizam i na nasilje koji je proizveo tada režim u Ukrajini", objasnio je Varga.
 
On je ukazao i da su Ukrajinci na tim demonstracijama tražili demokratski i evropski put za svoju zemlju.
 
Varga je ocenio i da spominjanje "krvoprolića" u kontekstu Majdana predstavlja i izvesno "upozorenje vlasti" u Srbiji.
 
Prema navodima ukrajinskih tužilaca, 104 osobe su ubijene na demonstracijama Evromajdan, a 2.500 povređeno kao rezultat nasilnih akcija vlasti protiv demonstranata od 18. do 20. februara 2014.
 
"To je način da se odvrate demonstranti (u Srbiji) da dalje protestuju. U Ukrajini režim je upotrebio silu, upotrebio je oružje, automatske puške i snajpere", kaže Varga.
 
Ambasada Ukrajine u Srbiji reagovala je 15. maja na izjave zvaničnika u Srbiji u kojima su tada upoređivali Evromajdan sa protestima u Beogradu.
 
"Ono što se ponekad pokušava u negativnom kontekstu predstaviti kao 'ukrajinski scenario' ustvari predstavlja borbu ukrajinskog naroda za svoja prava protiv korumpirane i totalitarne vlasti. Ovo je evropski izbor većine Ukrajinaca", navela je Ambasada Ukrajine tada.
 
Izjave zvaničnika u Srbiji u kojima se protesti porede sa Evromajdanom, međutim, nastavile su se i nakon reakcije ambasade Ukrajine.
 
Pet skupova "Srbija protiv nasilja", uz izolovan manji incident, koji su organizatori odmah osudili, proteklo je mirno.
 
Da li je cilj protesta "svrgavanje vlasti" kao u Ukrajini?
 
Organizatori protesta u Beogradu, odnosno opozicione stranke, među svojim zahtevima traže ostavke ministra unutrašnjih poslova Srbije Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno informativne agencije Aleksandra Vulina.
 
Kao odgovor na dva masovna ubistva početkom maja u Srbiji, ostavku je dao ministar prosvete Branko Ružić.
 
Iako organizatori u svojim zahtevima ne spominju ostavku predsednika Srbije, to u izjavama medijima često pominju učesnici protesta.
 
Među zvaničnim zahtevima nisu ni vanredni izbori. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u svojim izjavama, u kojima je komentarisao proteste, rekao da je spreman i da ide na izbore.
 
Varga smatra da su "zahtevi za kadrovskim promenama" na protestima zapravo uvod u izbore u Srbiji koji bi bili "fer i pošteni".
 
U Ukrajini, sa druge strane, protesti se nisu završili smenom vlasti na izborima.
 
Nakon što je stotine demonstranata u Kijevu stradalo 18. i 20. februara 2014. u sukobu sa vladinim snagama, tadašnji proruski predsednik Ukrajine Janukovič i većina njegove vlade pobegli su u Rusiju.
Sever Kosova i Beograd – "dve krize"
 
Politikolog Boris Varga za RSE ističe da vlasti u Srbiji često spominju "strani zapadni faktor" kada spominju antivladine proteste. On ocenjuje da u ovom trenutku ne postoji zvanična podrška Zapada protestima.
 
Sa druge strane, on smatra da su tenzije na Kosovu posledice "više kriza na kojima je režim u Beogradu radio", te da te krize nisu povezane sa protestima u Beogradu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Aga agatoni akademik

    06.06.2023 19:00
    @paja papak
    Vizionar iz Diznilenda hihi ! Ajde i miševi sa vizijom miki maus recimo..
  • pajo patak

    06.06.2023 14:53
    @da ali
    ali narod nema amneziju, nego viziju.
  • suho

    06.06.2023 14:02
    Ne mogu, jer majdan zahteva drugi mentalitet stanovnika koji doživljavaju vlast kao servis građana a ne kao plemstvo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija