
Opozicija o konferenciji Vučića i Brnabić: Još jedna doza ludila i kršenja Ustava
Imali smo priliku da još jednom, ovaj put uživo, pratimo kršenje Ustava predsednika Srbije i posle konferencije samo će nas biti još više na ulicama, saglasili su se predstavnici opozicije.

Foto: FoNet (Zoran Mrđa)
"Imali smo priliku da gledamo direktan prenos kršenja Ustava. Na ovoj konferenciji imali ste premijerku koja je bila konferansije glavnom čoveku, a koji je glavni neustavno. Kada je Vučić uzeo reč nastavio je da krši Ustav ko zna koji put po redu. Govorio je o stvarima koje nisu u njegovoj nadležnosti i koje od njega niko nije tražio", rekao je za N1 predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac.
On smatra da je celokupni "nastup" Vučića i premijerke zapravo poziv za dalje omasovljenje protesta i da će "biti još više naroda na ulicama".
"Sve što je izrečeno večeras je posledica panike i straha i Vučić želi na svaki način da otupi i anestezira građane i da skrene pažnju sa protesta. Nudi izbore iako mu to niko nije tražio jer mu smeta parlament u kojem sada sede ljudi koji ga kritikuju. Zato hoće izbore jer on mora da se predstavi tako kao da je on jedina institucija koja postoji", rekao je Lutovac.
Predsednik Demokrata je ponovio i da kada premijerka kaže "da sistem nije zakazao" to nije istina jer "sistem ne postoji". Komentarišući njenu izjavu da su "određene političke stranke jedva dočekale da se nešto desi, da zloupotrebe čak i ovakvu tragediju koja je nezamisliva, da bi organizovali proteste", Lutovac je rekao da je sramota to što ona govori.
"To je sramotna izjava, napravili su od Srbije privatni posed i misle da imaju monopol na politiku. I građani imaju pravo da se bave politikom, sve je politika jer se tiče normalnog života i uređene države, jer bez toga nećemo imati državu pravde", istakao je Lutovac.
Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka prokomentarisao je konferenciju za novinare premijerke i predsednika Srbije kao "još jednu dozu ludila Aleksandra Vučića", a koju je nacija dobila.
"Šta nam je Vučić to rekao? Rekao nam je da će da sačeka da neko razgovara sa njim, a niko neće da razgovara sa njim. Brnabić je obećala da će dati ostavku, ali će malo da sačeka, pa možda neće da da ostavku. Pa će onda on da zamoli MMF da ne poskupi struja, a i pojeftiniće hleb i to će posebno obradovati premijerku i Vučićevog kuma Nikolu Petrovića", rekao je Jovanović.
I Jovanović smatra da je Vučićev nastup zapravo još jedan "poziv ljudima da izađu na ulicu".
"O kakvim izborima on govori, nikakvi izbori nisu tema, to od njega niko nije tražio. Opet je pozvao ljude na ulicu. On prvo mora da ispuni sve zahteve sa protesta pa onda možemo da razmišljamo da li će neko razgovarati sa njim", istakao je Jovanović.
Za izjavu premijerke da su "određene političke stranke jedva dočekale da se nešto desi, da zloupotrebe čak i ovakvu tragediju koja je nezamisliva, da bi organizovali proteste", Jovanović je rekao da su i ona i ministar Gašić zapravo "robovi" Aleksandra Vučića.
"Da je Bata Gašić radio svoj posao i krenuo u prikupljanje oružja mnogo ranije, do ove strašne tragedije možda ne bi došlo. Tu decu je pobio manijak za kojeg je celo selo znalo da vitla bombama. Posle takve tragedije ako si čovek, daš ostavku. Ali oni su njegovi robovi, Ana i Bata Gašić, pa vi vidite u njihovim očima strah. I koalicioni partneri, SPS, se sklanjaju sa strane i pitaju se šta će biti sa njima kad on siđe sa trona", zaključio je Jovanović.
Đorđe Pavićević iz Ne davimo Beograd je konferenciju za novinare Aleksandra Vučića okarakterisao kao "već viđeno i uobičajeno".
"Tipične izjave za Aleksandra Vučića. Sve je otvoreno, sve može da bude ali ne mora da znači. Ono što je najavljeno kao istorijsko pretvorilo se u uobičajeno obraćanje, u kampanju sa tajminzima kada će biti povećane plate, penzije, ko će koliko novca dobiti…ništa novo i ništa neočekivano", rekao je Pavićević.
U međuvremenu se oglasio i potpredsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dušan Nikezić, koji je rekao da su mere koje je predložio predsednik Srbije Aleksandar Vučić skup iznuđenih predizbornih obećanja, koja nemaju bilo kakvo pokriće u budžetu i finansiraće se isključivo dodatnim zaduženjem svih građana.
"Javne finansije su već u ozbiljnim problemima, što se vidi po padu prihoda od poreza na dodatnu vrednost od 5,6 odsto, uprkos inflaciji od 15,1 odsto, zbog čega smo samo u proteklih šest meseci već morali da se zadužimo tri milijarde evra i povećamo javni dug na 35,5 milijardi evra", izjavio je Nikezić.
Prema njegovim rečima, očigledan nedostatak budžetskih sredstava vidi se i po činjenici da su u aprilu subvencije bile 25 odsto niže, a kapitalne investicije čak dvostruko niže nego u aprilu prošle godine.
"Umesto ozbiljnih mera za borbu protiv inflacije, koja je najveća u regionu i dvostruko viša nego u evro zoni, stigla je najava da će hleb Sava pojeftiniti pet odsto, uprkos tome što je pšenica u proteklih godinu dana pojeftinila 30 odsto. Predložena povećanja plata neće pokriti ni inflaciju, koja je u proteklih godinu dana 15,1 odsto, a u 2023. je zvanično projektovana na više 11 odsto, tako da ni u ovoj godini nema ni govora o boljem životu građana", izjavio je Nikezić.
On je ocenio da je taj predlog mera samo nastavak ekonomske politike koja se svodi na prekomerno zaduživanje, zbog čega je Srbija na samom dnu regiona po ekonomskom rastu i među četiri najsiromašnije zemlje u Evropi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sindikat sudske vlasti najavio štrajk od 7. do 9. aprila
01.04.2025.•
0
Sindikat sudske vlasti saopštio je da će zaposleni u sudovima, tužilaštvima i zatvorima stupiti u trodnevni štrajk od 7. do 9. aprila zbog "neispunjenja zahteva za poboljšanje materijalnog položaja".
Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati
01.04.2025.•
0
Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Evropski sud za ljudska prava dobio odgovor države Srbije o zvučnom topu
01.04.2025.•
1
Evropski sud za ljudska prava obavestio je organizacije civilnog društva da je primio odgovor Srbije u vezi sa navodima o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta.
Advokat: Srđan Žunić 20 dana štrajkuje glađu u Centralnom zatvoru
01.04.2025.•
2
Advokat Predrag Marković izjavio je danas da Srđan Žunić, osnivač pokreta "Ujedinjeni narod Srbije", već 20 dana štrajkuje glađu u pritvorskoj jednici Centralnog zatvora u Beogradu.
Pet meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice: Protestna okupljanja u više gradova
01.04.2025.•
0
Danas, pet meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, održana su protestna okupljanja u više gradova.
Predat zahtev delegaciji EU: Da projekat Jadar ne bude strateški projekat EU
01.04.2025.•
6
Akademska zajednica u blokadi predala je danas delegaciji EU u Beogradu zahtev da se projekat "Jadar" ne proglasi strateškim projektom.
Priveden muškarac koji je kod FON-a automobilom prošao blokadu i vređao učesnike skupa
01.04.2025.•
0
Beogradska policija privela je L.S. (49) koji je, danas oko podneva, kod Fakulteta organizacionih nauka, automobilom prošao blokadu vozeći trotoarom, a potom vređao učesnike skupa.
Mesec dana pritvora ženi koja je nožem napala dekanku Nataliju Jovanović
01.04.2025.•
1
Viši sud u Nišu danas je odredio pritvor do 30 dana ženi (69) koja je osumnjičena da je u nedelju, 30. marta na ulici nožem ranila dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović.
Doprinos poljoprivrede i agroindustrije BDP-u minimalan, sela ostala bez 390.000 ljudi
01.04.2025.•
5
Doprinos sektora poljoprivrede i agroindustrije rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 2001. do 2023. godine je minimalan, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Poslanik SNS vređa Dačića - član je skupštinskog odbora za ljudska prava
01.04.2025.•
7
Poslanik Srpske napredne stranke Igor Jakšić uvredio je ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića na svom Instagram nalogu.
Vučićev pokret registrovan u APR: Navedena njegova misija i da mogu da se učlane i 14-ogodišnjaci
01.04.2025.•
45
Pokret za narod i državu, čije osnivanje je od 2022. godine najavljivao Aleksandar Vučić, registrovano je kao udruženje u Agenciji za privredne registre (APR).
VIDEO: Na poštu u Zvečanu bačene dve ručne bombe, eksplodirala jedna
01.04.2025.•
2
Na Poštu Kosova sinoć su bačene dve ručne bombe, od kojih je jedna eksplodirala, novi su podaci iz Kosovske policije nakon obavljenog uviđaja, piše KoSSev.
Đukić Dejanović: Samo 2,4 odsto škola ne radi
01.04.2025.•
7
Ministarka prosvete u tehničkom mandatu Slavica Đukić Dejanović rekla je da je od svih osnovnih i srednjih škola samo 2,4 odsto u štrajku dok ostale rade.
Olivera Zekić kupila stan i garažu od Jovane Joksimović, nije prijavila Agenciji
01.04.2025.•
28
Doskorašnja predsednica Saveta REM-a Olivera Zekić kupila je stan i garažu od urednice Tanjuga Jovane Joksimović, ali to nije prijavila Agenciji za sprečavanje korupcije.
MUP o hapšenju predsednika opštine Žitorađa: Detalji za šta se sumnjiče on i njegovi saradnici
01.04.2025.•
7
Niška policija uhapsila je šest osoba zbog korupcije, među kojima i predsednika opštine Žitorađa Ivana Stanojevića (41).
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - nisu za šalu
01.04.2025.•
8
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Iz saobraćaja prošle godine isključeno skoro 57.500 pijanih vozača
01.04.2025.•
1
Saobraćajna policija je 2024. otkrila 57.489 slučaja vožnje u pijanom stanju, što je povećanje od osam odsto u odnosu na 2023. godinu.
Uhapšen predsednik opštine Žitorađa
01.04.2025.•
12
Predsednik opštine Žitorađa Ivan Stanojević uhapšen je jutros u nastavku hapšenja osumnjičenih za korupciju.
Pre tri godine osam rudara poginulo u rudniku "Soko", kriva - "viša sila"
01.04.2025.•
5
Na današnji dan 2022. godine u rudniku Soko poginulo je osam rudara za čiju je smrt, sudskom odlukom, krivom proglašena "viša sila".
VIDEO Nakon pisanja tabloida: Nastavno-naučno veće Pravnog odlučilo da podrži studente u blokadi
01.04.2025.•
4
Pravni fakultet u Beogradu u blokadi objavio je da je Nastavno-naučno veće jasno podržalo studente, nakon što su se u tabloidima pojavile informacije o glasanju o blokadi.
Neradni dani u aprilu - evo koliko ih ima
01.04.2025.•
0
Od svih 12 meseci april će ove godine imati najviše neradnih dana.
Komentari 18
Beograd
Neko
Vllager
Bas smesno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar