To je danas izjavila predstavnica Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Vesna Pantelić.
Pantelić je na konferenciji za novinare, koja je održana povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv dečjeg rada, rekla da su rezultati ankete o zloupotrebi dečjeg rada, koju je 2021. godine po prvi put sproveo RZS, pokazali da je "opasnom radu bila izložena 21.000 dece uzrasta od 15 do 17 godina", što je deset odsto sve dece u ovoj starosnoj grupi u Srbiji.
Prema njenim rečima, opasnom radu bilo je izloženo i 14.000 dece uzrasta od pet do 14 godina, što je 2,2 odsto ukupnog broja dece u toj starosnoj grupi.
"U svim starosnim grupama, stopa zloupotrebe dečjeg rada je viša kod dečaka nego kod devojčica", rekla je Pantelić.
Prema njenim rečima, zloupotreba dečjeg rada najčešće se dešava u Šumadiji, i to prilikom rada u poljoprivredi i uslužnim delatnostima, a 14.000 dece u celoj Srbiji uzrasta od pet do 14 godina "radilo je u uslovima koji ugrožavaju njihov razvoj".
Koordinator Međunarodne organizacije rada za Srbiju Jovan Protić je rekao da se od 2016. godine uvećava broj dece koja su izložena dečjem radu.
Protić je kazao da deca uzrasta od pet do 14 godina "ne bi smela da rade", dok deca starija od 15 godina "imaju pravo da rade uz roditeljsku saglasnost, ali ne i na opasnim poslovima".
Predstavnica Međunarodne organizacije rada iz Ženeve Marija Gabrijela Breglia je rekla da je zloupotreba dečjeg rada "uzrok i posledica socijalne nepravde".
"I u Srbiji deca rade sa svojom porodicom i za svoje porodice", rekla je Breglia.
Predstavnica nezavisne organizacije stručnjaka Grupa za razvojnu inicijativu i programa Secons Jovana Čvorić je kazala da se deca koja su žrtve zloupotrebe dečjeg rada najčešće bave skupljanjem sekundarnih sirovina, prosjačenjem, pevanjem ili sviranjem na ulici i pranjem stakla na automobilima.
Čvorić je rekla da je istraživanje pokazalo da su deca na ulici i vikendom i radnim danima, što ukazuje da ta deca izostaju ili ne pohađaju nastavu.
"Izostaju snažnije usluge socijalne zaštite koje bi uticale na roditelje da ne podstiču radnu eksploataciju njihove dece", kazala je Čvorić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
lulu
Šta to znači da ne bi smela da rade? Da li je zabranjeno zakonom? Zašto Protić nije pozvao građane da to prijavljuju? Ja sam više puta videla zloupotrebu dece, jednom sam zvala policiju, ali su rekli da oni nisu zaduženi za to. Kome da se obratimo u ovakvim slučajevima?
Neverovatno je da svi ti likovi, i Protić i Pantelićeva navode brojke, a ne nude nikakva rešenja. Ispada da je njihova obaveza da to kažu zato što je dan borbe protiv toga, i to je to.
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar