Spremni testovi za malu maturu: Pod alarmom su, šifrom, video nadzorom i fizičkim obezbeđenjem

Testovi za malu maturu su spremni, odštampani i spakovani u sigurnosne kese i kutije.
Spremni testovi za malu maturu: Pod alarmom su, šifrom, video nadzorom i fizičkim obezbeđenjem
Foto: Pixabay
I ove godine kompletan posao - izradu tri testa, ali i njihovo štampanje radio je Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, piše Euronews Srbija.
Kao i prethodnih godina preduzimaju se maksimalne mere bezbednosti. Priprema i štampanje testova obavljaju se u posebnom delu Zavoda koji je pod stalnim video nadzorom. Predstavnici komisija, koje su bile zadužene za sastavljanje testova, u "bezbednosnu zonu" nisu smeli da unose mobilne telefone, već samo papir i olovku.
Čim izađu iz štamparije testovi se pakuju u sigurnosne kese, a zatim u kutije. Čuvaju se u sobi koja je pod video nadzorom. Soba je zaključana, pod šifrom i pristup ima samo ograničen broj ljudi.
 
Distrubuiraju se školskim upravama uoči male mature. Taj posao poveren je Pošti Srbije. Za svaku školsku upravu određena je po jedna škola koja predstavlja glavni punkt. Na dan polaganja završnog ispita direktori škola preuzimaju zapečaćene testove, koji se otvaraju neposredno pred početak ispita.
 
Branislav Ranđelović, direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, za Euronews Srbija kaže da su svi testovi spremni, da su štampani i na jezicima nacionalnih manjina.
 
Tri nivoa zaštite - alarm, fizičko obezbeđenje, video nadzor
 
"Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja pripremu i štampu testova za završni ispit radi u skladu sa utvrđenim procedurama za bezbednosne mere tokom rada sa poverljivim materijalom. Zgrada Zavoda ima spoljašnji video nadzor i opremljena je protivprovalnim alarmom i fizičkim obezbeđenjem. Računarska mreža u prostorijama u kojima se rade poverljivi poslovi pripreme i štampe fizički je izolovana je od ostatka mreže Zavoda, kao i spoljašnjeg sveta", naveo je Ranđelović.
 
Pojašnjava da se testovi odmah po izlazu iz mašine za štampanje očitavaju i pakuju, a prostorija u kojoj se čuvaju kutije sa testovima za završni ispit, do dana primopredaje, opremljena je video nadzorom i kontrolom pristupa.
 
Država se odlučila da kompletan posao oko pripreme i štampanja testova poveri Zavodu, jer su eksterne štamparije prethodnih godina bile najslabija karika. Testovi su iz štamparije Službenog glasnika "procurili" u javnost 2013. godine. Jedna od radnica štamparije iznela je testove u brushalteru, a zbog "afere grudnjak" te godine poništena je mala matura.
 
Šest godina kasnije, 2019. godine iz štamparije Politike A.D. u Krnjači "procurio" je test iz matematike. Izneo ga je radnik štamparije, a zadaci su počeli da kruže viber grupama i društvenim mrežama, dan pred polaganje. Zbog toga je odložen test iz matematike, a đaci su rešavali rezervni test.
 
I dok prosvetne vlasti brine bezbednost testova i da u tom pogledu sve protekne kako treba, đaci razmišljaju kakvi će biti zadaci na testu, koliko će biti pitanja na zaokruživanje (zapravo da se obeleži tačan odgovor od nekoliko ponuđenih), a koliko će pitanja biti gde se od učenika očekuje da upišu tačan odgovor.
 
Ranđelović kaže da struktura testova spada u poverljive informacije, ali da se nije značajno menjala u odnosu na prethodnu godinu. A prethodne godine na testu iz srpskog jezika i matematiku bilo je 17 zadataka gde je učenici trebalo da oboje kružić ispred tačnog odgovora i u tri zadatka da upišu tačan odgovor. Na kombinovanom testu svi zadaci su bili na zaokruživanje, zapravo da se oboje kružići ispred tačnog odgovora.
Novine u odnosu na prethodnu godinu
 
Novina na maloj maturi, u odnosu na prethodne godine, jeste to što neće biti kombinovanog testa, već su se učenici opredeljivali da na trećem testu rešavaju zadatke iz jednog predmeta od pet ponuđenih - istorija, geografija, fizika, hemija, biologija.
 
"Test iz maternjeg jezika i iz matematike ima istu strukturu i težinu kao i prošle godine. Što se tiče trećeg testa, učenici su se najčešće opredeljivali za biologiju, više od trećine onih koji izlaze na završni ispit, dok je hemija bila najmanje 'popularna' - za nju se prijavilo nešto manje od 10 odsto učenika", kaže Ranđelović.
 
I ove, kao i prethodnih godina, testovi se pregledaju elektronski. Zadatke zatvorenog tipa (gde se boje kružići ispred tačnog odgovora) ocenjuje softver, dok zadatke otvorenog tipa, gde učenici upisuju tačne odgovore, pregledaju nastavnici.
 
"Tokom prethodnih godina sistem je razrađen i taj deo posla se efikasno realizovao", zaključio je Ranđelović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • xewww

    14.06.2023 15:30
    Čuvajte snimak od AV
    Nemojte da vam AV uzme snimak kao sa naplatne rampe pa ćete imati vajde od video nadzora, kao što je sud imao u sudskom postupku.
  • Mile rent-a mozak

    14.06.2023 14:55
    Pred svaku malu maturu, stepen bezbednosne zaštite se podiže na najviši nivo - kao u ratnim uslovima.
    Čemu ovo vodi i kakve su posledice.
    Da li mi svoj deci ( i onoj koja odskaču svojim znanjem) ovim načinom pokazujemo da moraju u životu biti prevaranti i plagijatori, da bi uspeli.
    Naravno, jer je ovo forma koja se primila u ovom Radikalno-digitalnoj sistemu. Jebeš sve što si naučio prethodnih godina, bitno je da prepišeš test i možeš odmah na Akademiju za mlade lidere.
    Pa koju smo maturu polagali pre 40 godina?
    Sve je otišlo u Honduras.
  • Tragikomedija

    14.06.2023 11:31
    I onda deca dobiju testove u kojima treba hemijskom da istackaju tacne odgovore, tacke su dovoljno velike da se i iz drugog reda vidi sta je obelezeno i tako, kao i prosle godine, svi zavrse sa minimum 17 bodova iz matematike...
    Da nije tragicno sta nam rade sa obrazovanjem i decom, bilo bi neverovatno smesno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija