Kakve posledice mogu imati mere EU protiv Kosova?

Mere koje je Evropska unija preduzela protiv Kosova, zbog nepoštovanja zahteva za deeskalaciju situacije na severu, ugrožavaju, prema nekim ocenama, milionske projekte.
Kakve posledice mogu imati mere EU protiv Kosova?
Foto: Pixabay
"Efekti ovih mera su proporcionalni, jer prenose važnu poruku nezadovoljstva EU, ali ne nanose značajnu štetu našem evropskom putu", rekao je za RSE Demuš Šaša iz Kosovskog instituta za evropsku politiku.

Mere EU uključuju suspenziju poziva za učešće Kosova na događajima na visokom nivou, kao i bilateralne posete iz EU i država članica. Najavljene su i finansijske posledice, odnosno obustava finansiranja nekih projekata koje je Kosovo predložilo u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan.

"Nadam se da ovi izuzetno važni projekti ni na koji način neće biti otkazani, ali će se njihovom suspenzijom postići neophodan efekat usaglašavanja stavova između Kosova i EU", kaže Šaša.
 
Investicioni okvir za Zapadni Balkan je zajednička inicijativa EU, finansijskih institucija i donatora, usmerena na društveno-ekonomski razvoj i evropsku perspektivu zemalja Zapadnog Balkana.
 
Kosovo je u decembru prošle godine podnelo zahtev za članstvo u Evropskoj uniji. Jedna od kaznenih mera EU uključuje otkazivanje nekoliko sastanaka između Kosova i evropskog bloka, što proizilazi iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
 
Predsednica Komisije za evropske integracije u Skupštini Kosova Rezarta Krasnići kaže za Radio Evropa Slobodna da neodržavanje sastanaka u okviru SSP – čiji je cilj da usmerava kosovske institucije u pogledu reformi – predstavlja kašnjenje u integraciji.
 
"Takođe je zabrinjavajuće ako se donese odluka o ukidanju fondova. Ova sredstva su godinama pomagala razvoj zemlje i bez njih nema razvoja. Mi idemo unazad, nema napretka – samo nazadovanje u integracionim procesima", kaže Krasnići.
 
Portparol EU Peter Stano rekao je u sredu da blok ne isključuje mogućnost da se Kosovo suoči sa drugim merama, ako ne ispuni međunarodne zahteve.
 
Ovi zahtevi uključuju povlačenje specijalne policije sa severa Kosova sa većinskim srpskim stanovništvom, kao i albanskih gradonačelnika tamošnjih opština. Međunarodna zajednica takođe traži od Kosova da organizuje nove izbore na severu, kao i da se vrati dijalogu za normalizaciju odnosa sa Srbijom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Krstić

    15.06.2023 16:19
    Voldi@ Eto razloga više da se preseliš na Kosovo pa uživaš konačno u demokratiji i životu u EU članici.
  • Voldi

    15.06.2023 15:30
    Kosovo će nažalost ući u EU pre nas.
    Tužno!
  • milicica

    15.06.2023 14:11
    sve je to sminka
    EU I Sad sminkaju i posle izvesnog vremena je obrisu.Pocupaju obrve pa nanesu hidrantnu kremu i onda se izvinine I nagrade ostecenog.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija