Posle prve sednice Saveta za startešku saradnju na kojoj su učestvovali i mađarski premijer Viktor Orban, premijerka Ana Brnabić i članovi dve vlade, potpisano je 12 bilateralnih dokumenata o saradnji.
Ministri spoljnih poslova Ivica Dačić i Peter Sijarto potpisali su sporazum o saradnji Nacionalne generalne direkcije za strance Mađarske i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, sporazum dve vlade o izmenama i dopunama Sporazuma o kontroli graničnog saobraćaja u drumskom, železničkom i vodenom saobraćaju i Protokol o "kolokaciji" u Ambasadi Srbije u Kinšasi.
Sijarto koji je i ministar spoljne trgovine potpisao je sa srpskom ministarkom rudarstva i energetike Dubravkom Đedović Memorandum o razumevanju o izgradnji naftovoda Mađarska - Srbija.
Potpisani su i Sporazum Srbije i Mađarske o razmeni i uzajamnoj zaštiti tajnih podataka, Godišnji plan rada za 2022-2023. godinu na osnovu memoranduma dve vlade o razumevanju o stručnoj pomoći za pregovore o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, Sporazum dve vlade o unapređenoj strateškoj saradnji u oblasti odbrane, Memorandum o razumevanju ministarstava poljoprivrede dve zemlje o modernizaciji i digitalizaciji u oblasti poljoprivrede.
Takođe je potpisan Sporazum vlada Srbije i Mađarske o saradnji u razvoju i unapređenju putne infrastrukture, Izjava o nameri o elektronskoj razmeni podataka Uprave carina Srbije i Nacionalne poreske i carinske uprave Mađarske i Ugovor o osnivanju zajedničke firme za trgovinu gasom - društva Serbhungas sa ograničenom odgovornošću u Novom Sadu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da potpisani sporazum o saradnji u oblasti odbrane i bezbednosti između Srbije i Mađarske pokazuje da dve države imaju "najbliže odnose".
On je, na zajedničkoj konferenciji sa predsednicom i premijerom Mađarske Katalin Novak i Viktorom Orbanom rekao da je Mađarska članica NATO, a da Srbije nije, te da, kako je naveo "Srbija planira da čuva svoju vojnu neutralnost". Vučič je podsetio i na to da je Mađarska članica EU, a da Srbije nije i, kako je naveo, "bar nije još uvek".
"Ali smo došli do takvog nivoa međusobnih odnosa da u jednoj tako važnoj i teškoj stvari za saradanju - užasno teškoj možemo da budemo najbliži i da sarađujemo ", kazao je on.
Prema njegovim rečima, Srbija i Mađarska imaju mnogo planova da zaštite svoje zemlje i kako da jedni drugima pomognu.
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da Srbija nema Strateški savet za saradnju ni sa jednom drugom zemljom, osim sa Mađarskom.
"Toliko su danas bliski naši odnosi i to je nešto na čemu će Vlada Srbije predano i marljivo da radi, u političkim, ekonomskim, kulturnim oblastima i u svakom smislu", navela je Brnabić.
Predsednica Mađarske: Postoji volja i konkretni planovi za saradnju sa Srbijom u budućnosti
Predsednica Mađarske Katalin Novak izjavila je da su Srbi i Mađari "dva naroda koji su suvereni i poštuju se", te da postoji volja i konkretni planovi za saradnju.
Ponovila je da Srbija može od Mađarske da računa na podršku kada je reč o evrointegracijama i istakla da donošenje strateških odluka znači da dve strane misle dugoročno.
Govoreći na konferenciji za medije na Paliću rekla je da prati razvoj situacije u Ukrajini i da se traži način kako da se postigne mir, ali da "naša paznja međutim ne sme da nas dovede u situaciju da zanemarimo Zapadni Balkan i treba da učinimo sve da ovaj region ostane stabilan". Novak je ponudila saradnju Srbije i Mađarske u oblasti demografije, navodeći da se u Mađarskoj u poslednjih 10 godina povećava broj brakova i dece, da natalitet raste, te "možemo da podelimo iskustva u toj oblasti, a interesovanje sa srpske strane postoji".
Komentari 33
Krsta
Nadam se da su im povecana primanja ili bar smanjena partijska davanja, ili bar svez sendvic sa Matijevic smrdusom i uzeglim majonezom...
G pen
Coa
Živeo Vučko!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar