Sa srpskom zdravstvenom knjižicom osiguranje u 21 zemlji: Šta uraditi pre putovanja?

Republički fond za zdravstveno osiguranje ima potpisane bilateralne sporazume sa 21 državom o mogućnosti korišćena zdravstvenog osiguranje za vreme boravka u inostranstvu o trošku RFZO.
Sa srpskom zdravstvenom knjižicom osiguranje u 21 zemlji: Šta uraditi pre putovanja?
Foto: 021.rs

Kako je direktorka službe informisanja RFZO Aleksandra Beslać objasnila za Tanjug, osiguranici Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za vreme privatnog boravka u inostranstvu imaju pravo na zdravstvenu zaštitu o trošku RFZO samo u slučaju pružanja hitne medicinske pomoći, a radi otklanjanja neposredne opasnosti po život i zdravlje.

Postupak je jednostavan i sastoji se od dva koraka.

"To konkretno za osiguranike znači da je potrebno da sa validnom zdravstvenom karticom odu kod svog izabranog lekara, koji će im izdati potvrdu. Potvrda se izdaje na osnovu zdravstvenog kartona, što znači da odabrani lekar utvrđuje da u proteklih 12 meseci nije bilo hroničnih ni akutnih oboljenja. Kada dobije potvrdu, osiguranik zajedno sa zdravstvenom karticom odlazi u filijalu RFZO, po tzv. dvojezični obrazac koji se izdaje u najkraćem roku", objašnjava ona. 
 
Kako je istakla, da bi se ostvarilo ovo pravo, potreban je dvojezični obrazac i on se izdaje potpuno besplatno od strane RFZO, traje 90 dana i za njega može da se aplicira nekoliko puta godišnje. 
 
Sa kojim zemljama Srbija ima potpisan sporazum
 
Srbija ima potpisan sporazum sa Austrijom, Belgijom, BiH, Bugarskom, Holandijom, Italijom, Luksemburgom, Mađarskom, Severnom Makedonijom, Nemačkom, Rumunijom, Slovačkom, Francuskom, Hrvatskom, Crnom Gorom, Češkom, Slovenijom, Turskom i Tunisom, ali i sa provincijom Kvebek.
 
Za osiguranike koji putuju u Poljsku i Veliku Britaniju potrebna je samo zdravstvena knjižica i putna isprava.
 
Na pitanje Tanjuga ukoliko se desi zdravstveni problem, kakva je procedura kada imamo dvojezični obrazac odgovara. 
 
"Kada nastane medicinska urgencija, lekar specijalista utvrđuje na licu mesta hitnost situacije. Nakon dobijene pomoći u zemlji sa kojom imamo sporazum, procedura je osiguranika ne postoji, tačnije on nema nikakvih obaveza, dalje sva vrsta refundacije vrši se na osnovu bilateralnih sporazuma", dodala je ona. 
 
Osiguranik RFZO kome je pružena hitna medicinska pomoć u državi sa kojom Srbija nema sporazum o socijalnom osiguranju nastale troškove plaća sam, a pravo na refundaciju ostvaruje samo ukoliko mu je pre odlaska u inostranstvo izdata potvrda, a po povratku u zemlju zahtev za naknadu troškova podnosi RFZO-u, uz prilog originalne računske i medicinske dokumentacije.
 
"Sa zemljama sa kojima nemamo bilateralne sporazume, kao što je Grčka i Španija, Egipat i Portugal, procedura je veoma slična. Ona podrazumeva da opet pred sam odlazak idete kod svog izabranog lekara, dobijate potvrdu koja garantuje da niste imali akutna ili hronična oboljenja prethodnih 12 meseci i odlazite u Filijalu gde dobijate jedan malo drugačiji obrazac", dodala je ona. 
 
Sa tim obrascem i sa putnom ispravom i zdravstvenom karticom putujete u zemlje gde nemamo potpisane sporazume.
 
Šta ako u inostranstvu imamo medicinsku urgenciju
 
Kako je objasnila, u slučaju da nastane medicinska urgencija, potrebno je da po povratku u zemlju, radi refundacije troškova, Fondu podnesete svu medicinsku dokumentaciju i original račune, ali i obrazac koji ste uzeli pred sam put. 
 
Beslać je rekla da to da li su pokriveni svi troškovi, sve zavisi od troškova koji su nastali, intervencija koje su urađene, a komisija u okviru Fonda proučava čitavu tu dokumentaciju. 
 
Zakonski rok u kojem komisija treba da donese odluku o refundaciji je 60 dana.
 
Kako je objasnila, prošle godine je više od 50.000 ljudi apliciralo za obe vrste obrazaca. 
 
Na pitanje Tanjuga šta treba da znaju građani kada uzmaju komercijalna osiguranja kod određenih osiguravajućih kuća, Beslać savetuje da budemo pažljivi.
"Treba da budu pažljivi i obazrivi o tome, da vide šta osiguranje obuhvata, da se vidi čitava polisa, do kog iznosa pokriva troškove i uopšte da se proveri saradnja te osiguravajuće kuće sa zemljama u koje se putuje", dodala je.
 
Ona je dodala da građani koji imaju neke hronične bolesti, alergije, a na putovanju se dogodi neki problem, mora da provere da li snose sve troškove sami ili će da plati osiguranje kod osiguravajuće kuće.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Leona

    21.06.2023 12:41
    Naravno da "izabrani" lekar ne radi, nema termina nije izbacio termine... Onda zakažete kod drugog... On/ona gleda karton, nema bolestu, nema čak ni pregleda, nećka se, uz:"Pa zdravi ste, nema potrebe za ovom potvrdom. Ipak vidite sa svojim lekarom".
    No, kao i u svakom našem ministarstvu, teorija je sjajna, divna i funkcionalna. Kako je to ili nije u praksi - nisu obavešteni.
  • Ana

    21.06.2023 07:59
    Znaci to mogu jedino deca da dobiju taj papir.Retko ko danas da nema neku akutnu a kamo li hroničnu bolest.Sve je napravljeno da se oteza i ne dobije osiguranje.
  • MisterStruka

    21.06.2023 07:18
    hmmm
    Lepo odete u DDOR, uplatite putno osiguranje koje vas pokriva do 10000E troska, mislim da je 10 dana oko 1800din imaju i skuplje pakete koji pokrivaju u 30000E. Od njih dobijete broj za poziv koji vam kazu gde da idete u zavisnosti od zemlje gde ste. Ako vam i nesto naplate, sacuvajte racun i kad se vratite odnesete kod njih da vam refundiraju trosak. Koristio vec par puta i nije neko cimanje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija