Sistem mornarice SAD otkrio "zvučnu anomaliju": Veruje se da je to bila implozija podmornice Titan

Sistem američke mornarice za detekciju otkrio je zvučnu "anomaliju" u severnom Atlantiku u nedelju, što je, kako se veruje, verovatno bila fatalna implozija podmornice Titan.
Neimenovani vojni zvaničnik SAD rekao je da je mornarica ponovo analizirala akustične podatke, nakon što je u nedelju prijavljen nestanak podmornice, kojom je pet putnika išlo ka olupini Titanika, i pronašla "anomaliju koja odgovara imploziji ili eksploziji" u blizini mesta gde se podmornica Titan nalazila kada je izgubila komunikaciju sa pomoćnim brodom.

Mornarica je prosledila te informacije američkoj obalskoj straži, koja je nastavila potragu za podmornicom jer nije bilo izvesno šta se dogodilo, rekao je zvaničnik agenciji Asošiejted pres.

Obalska straža SAD saopštila je da će timovi nastaviti da istražuju lokaciju na dnu Atlantskog okeana, oko 500 metara od olupine Titanika, gde su juče otkrivene krhotine podmornice Titan.
 
Zvaničnik američke obalske straže Džon Mauger, koji je ove nedelje vodio operaciju potrage za podmornicom, nije mogao da potvrdi da li će tela pet žrtava moći da budu locirana i izvučena.
 
Fokus će sada verovatno biti prebačen na istragu o tome šta se zapravo dogodilo i da li se može potvrditi da je implozija izazvala smrt putnika, i, ako jeste, kada i zašto se to dogodilo.
 
Implozija je proces uništavanja objekata tako što se oni uvlače sami u sebe. Implozija, suprotno od eksplozije, koncentriše materiju i energiju. 
 
Američka obalska straža je navela da sonarne bove, koje je postavila ove nedelje, nisu registrovale nikakve zvuke koji bi ukazivali na imploziju.
 
Ali pozicija krhotina, koje su nađene relativno blizu olupine Titanika, kao i vreme poslednje komunikacije Titana sa pomoćnim brodom, sugerišu da je do nesreće došlo u nedelju.
 
Ako je zaista došlo do implozije podmornice Titan, kako se veruje, to znači da su svi putnici umrli u trenu, nesvesni da postoji problem, rekao je bivši lekar američke mornarice Dejl Mol.
 
Što se podmornica dublje spušta u okean, veća je količina vode koja je pritiska odozgo. Na dubini od 3.000 metara, gde je podmornica verovatno bila kada se raspala, pritisak je oko 300 puta veći od pritiska na površini vode.
 
U podmornici su bili Stokton Raš, izvršni direktor kompanije Oušngejt, koja je posedovala i upravljala podmornicom, dva člana poznate pakistanske porodice, Šahzada Davud i njegov sin Suleman Davud, britanski avanturista Hemiš Harding i stručnjak za Titanik Pol-Anri Naržole.
 
Putnici su platili po 250.000 dolara da bi razgledali ostatke broda potonulog 15. aprila 1012. godine, na prvom putovanju, od Sautemptona do Njujorka. Od oko 2.200 članova posade i putnika, poginulo je više od 1.500.
  • Fred

    23.06.2023 20:17
    Velika avantura, veliki rizik. Rizik prihvaćen, cena plaćena. RIP posado Titana, a ti direktore Oušngejta, neka ti oprosti neko drugi

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.